Gyermekbetegségek

Állatharapások és karmolások, marások

Az állatok harapással és karmolással többé-kevésbé súlyos sérüléseket és szövődmé­nyeket okozhatnak aszerint, hogy milyen fajtájú és egészségi állapotú állat idézte elő a balesetet. A kutyaharapás veszélyes, mert azon túl, hogy tartós esztétikai károsodást okoz, egyes esetekben akár halálos is lehet, különösen, ha a kutya nagy testű. Általánosságban viszont elmondható, hogy nem okoz olyan súlyos betegségeket, mint régebben, főképp, ha a kutya a háznál él.

A vadállatok (mókus, róka, patkány, egér, denevér stb.) harapása elgennyesedhet, de ezen kívül veszettséget is terjeszthet, ami halálos kimenetelű lehet, ha már a tüne­tei kezdenek megjelenni, és elkerülhető, ha a lappangás időszakában védőoltást adnak be.

Vipera marása

Mi a teendő?

Előfordulhat, hogy a hara­pás vagy karmolás okozta seb begennyesedik, azaz gyulladásos folyamat indul meg, amit kórokozók fertőzése vált ki, vagy felléphet a tetanusz betegség is. A kis kiterjedésű harapás vagy karmolás kezeléséhez tartozik mindenekelőtt a seb alapos megtisztítása vízzel, szappannal, majd folyóvízzel leöblít­ve; hidrogén-peroxiddal vagy ammónium tartalmú fertőtlenítővel kezeljük le.

Ha a seb vérzik, először állítsuk el a vérzést, majd steril gézzel fedjük be. A gyereket ezután rögtön orvoshoz kell vinni, ahol tetanusz elleni védőoltást vagy gyógyító szérumot tartalmazó injekciót (amennyiben nincs korábbról védettsége) kap.

Veszettség esetén

Ha a harapást vadon élő állat okozta, amiről nem tudjuk, veszett-e, akkor lehetőség szerint be kell fogni a „tettest”, és elvinni egy állategészségügyi helyre, ahol tíz napig megfigyelés alatt tartják. Ha a veszettség jeleit mutatja, akkor a gyereket veszettség ellen beoltják.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.