Veleszületett glaukóma gyermeknél
A szemben lévő nyomás megnövekszik; a betegség megtámadhatja csak az egyik vagy mindkét szemet. Nagyon ritka, általában tíz-, húszezer újszülöttből egyet érint. A fiúk gyakrabban szenvednek veleszületett glaukómában, és általában örökletes.
Okai
A szem veleszületett fejlődési rendellenessége, ami már az anyaméhben kialakul. Általában hat hónapos korig fény derül rá.
(Jobbra egészséges, balra glaukómás szemzug)
A csarnokzug fejlődési rendellenessége okozza a csarnokvíz termelésének és elvezetésének egyensúlyának felborulását, ezért a szem belső nyomása megnövekszik, ami károsítja a retinát és a szem többi részét.
Tünetek
Az első riasztó jel a szemgolyó méretének megnövekedése. A kisgyerekeknél a szem fehérje rugalmasabb, és mielőtt bármilyen károsodást vagy tünetet mutatnának, szép nagy szemük lesz (figyeljünk oda, ha a gyereknek túl nagy a szeme). Egyéb tünet még a szem erős könnyezése, az erős fény zavarja a gyereket, a szaruhártya homályos. A látóideg károsodása hetek vagy hónapok után jelentkezik. Azoknak a gyerekeknek, akiknek a szaruhártyája homályos, csökken a látásélességük.
Diagnózis
Nagyon fontos, hogy korán diagnosztizálják, mert a látószervek és az ehhez tartozó agyi területek fejlődése az első életév végéig alakul ki. Minél később születik meg a diagnózis, annál rosszabbak a kilátások. Köszönhetően a gyakori gyermekorvosi kontrollvizsgálatoknak, a diagnózis többnyire időben megtörténik, amit a szemorvos szem nyomás-vizsgálattal erősít meg.
Terápia
A gyógyítás történhet gyógyszerekkel, megfelelő szemcseppekkel vagy sebészeti úton, ami által javul a csarnokvíz elfolyása, és csökken a belső szemnyomás. Minél hamarabb megtörténik a sebészeti beavatkozás, annál kisebb károsodás lesz a látásban.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.