Fehérje diéta –főszerepben a hús
Számos fogyókúra alapul a szénhidrát bevitelének csökkentésén. Ahhoz azonban, hogy az energikusság megmaradjon, és legyen elég erőd edzeni, fontos, hogy értékelhető tápanyaggal lásd el szervezetedet. Erre a célra kiválóan alkalmas a fehérje, amely változatos formában az asztalra kerülhet, és éhezned sem kell fogyasztásával.
Mire van szüksége a szervezetnek?
Testünk alapvetően három tápanyagforrást igényel, ezek pedig a szénhidrátok, a fejérjék és a zsírok. A megfelelő arány, és beviteli forrás megválasztásával érhető el a fogyás. Míg a szénhidrátok az inzulin kibocsátás következtében hízáshoz vezethetnek, addig a fehérje fogyasztással fogyás érhető el, ugyanis a szervezet saját raktáraihoz kénytelen nyúlni a szénhidrátok csökkentése esetén. A zsírok pedig azért nagyon fontosak, mert hosszú távon energiával látják el a szervezetet.
Milyen elven alapul a fehérje diéta?
Miként neve is elárulja, a fehérje és a zsír bevitelét növeljük e módszer követésekor, a szénhidrátot pedig jelentősen csökkentjük. Az elraktározott súlyfelesleg ezáltal csökkenthető, a magas rost-, és víztartalmú zöldségek pedig nem csak az emésztőrendszer kitisztításáról gondoskodnak, de el is látják a szervezetet a szükséges ásványi anyagokkal és vitaminokkal.
A fehérje diéta kezdetekor tehát egy hétig érdemes visszafogni a szénhidrátok fogyasztását, így a szervezet már két-három nap után zsírégető üzemmódba kapcsol. Ebben a szakaszban kizárólag zöldség formájában vihetsz be szénhidrátot.
A második héten már tarthatsz két olyan napot, amikor fogyasztasz szénhidrátot, mégpedig kifejezetten az esti órákban, lefekvés előtt körülbelül másfél órával, ezzel segíted szervezeted feltöltődését.
Hogy néz ki egy napi étrend?
- Reggelire fogyassz fehérjét, vagyis tojást, sonkát, húst. Kiválóan beindítja emésztésed éhgyomorra egy-két evőkanál olívaolaj, melynek segítségével ráadásul a zsiradékot is beviheted, mégpedig egészséges formában. Egészítsd ki zöldséggel is ezt a fontos étkezést!
- Ebédre a reggelihez hasonlóan állítsd össze a menüt, viszont arra ügyelj, hogy a keményítőt tartalmazó zöldségeket kerüld el. A répa, a bab, és a lencse helyett válassz zöld színű zöldségeket, mint a brokkoli, az uborka, a sóska, vagy például a káposzta.
- Délután, ha megéhezel, fogyassz olyan alapanyagokat, melyek alacsony szénhidráttartalommal rendelkeznek. A dió, a mogyoró, a sajt, vagy a keményre főtt tojás remek választásnak bizonyulnak.
- A vacsora az ebédhez hasonlatosan kerüljön összeállításra, a húsféléket variálhatod, hogy ne unj rá egyetlen típusra.
Hasznos tudnod, hogy melyek azok a szénhidrátok, amelyek mindenképpen kerülendőek az első héten. A kenyér, a péksütemények, a rizs, a burgonya, a gyümölcs és a tészta semmiképpen ne kerüljenek az asztalra, de a tej és a gyümölcslevek is tiltólistásak. Ezek a második héttől már két napig helyet kaphatnak az étrendben az esti étkezés alkalmával, de lefekvés előtt másfél-két órával már ne egyél.
Ha odafigyelsz az alapanyagok variálására, és változatosan állítod össze a menüt, akkor nem válik unalmassá és egyhangúvá a diéta, vagyis hosszú távon is tartható lesz számodra.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.