A nyirokszervek zónái és kezelése – reflexmasszázs
Ezek a zónák a fej- és nyakzónákban az egyes úszóhártyaredőkön a lábháti és a talpi oldalon tapinthatók ki. Különösen feltűnő a mandulazóna a nagylábujj alapízületének az oldalán. Ezt a zónát különös gyengédséggel és elővigyázatossággal kell kezelni, mert manapság szinte minden embernél érzékenyen terhelt.
Az ok kézenfekvő: a nyirokrendszer a szervezet egyik legjobban megterhelt áramlási rendszere, minthogy az emberi test és a környezet mérgező anyagai, a táplálkozási hibák, a gyógyszerekkel való visszaélés és az elfojtott betegségek ezt a rendszert nagyon igénybe veszik.
Megjegyzés
Ez az első pillantásra furcsának tűnhet. Ám két ok is szól mellette:
- Egy szerv eltávolítása heget hagy maga után, és ez okozhatja a zóna fájdalmát (zavarmező).
- A szervnek még a műtét után is van saját erőtere, amely zavart lehet (a páciensek jól ismerik a fantomfájdalom fogalmát). A megzavart erőterekkel és gócfertőzésekkel kapcsolatban hasonló megállapítások érvényesek más hegek tekintetében is.
Egy ismert orvos megállapítása szerint a beteg ember „műtét után gyakran ugyanaz a beteg ember, csak az eltávolított szerv nélkül”. Ez azonban nem jelenti azt, hogy életveszély vagy speciális indok esetében nem a műtét jelenti a kisebbik rosszat.
A vállízületi zónáknak a törzshöz legközelebb eső részén, mind a lábháton, mind a talpon megtalálhatók a hónalji nyirokcsomók zónái. A combhajlati nyirokcsomók zónái a belső és külső boka közötti haránt-összeköttetésen helyezkednek el, vagyis a szeméremcsonti ízület zónájától egészen a csípőízület zónájáig terjednek. Mivel a kismedencében és a combokban számos nyirokedény található, a nyirokdrénezésbe a sarok középső és oldalsó részét, valamint az Achilles-ín környékét is be kell vonni.
Lépzóna
A lépzóna a 4. testi zónában található, a talpi szívkapcsolati zóna alatt balra.
Tapasztalataink szerint nyomásra érzékeny:
- idült és heveny gyulladások és fertőzések esetén;
- a vér és nyirok nem megfelelő összetétele esetén;
- az allergia minden formájánál;
- bizonyos szívbetegségek esetén (például szívinfarktusra való hajlam esetében);
- felhasi panaszok esetén és
- érzelmi megterhelés esetén.
Ez a rész sokkal gyakrabban érzékeny, mint gondolnánk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.