Funkcionális székrekedés (obstipáció)
Definíció
A funkcionális székrekedés alatt az olyan krónikusan fennálló, primer székrekedést értjük, amelyre jellemző a ritka, nehezített vagy elégtelen kiürüléssel járó székürítés, de ugyanakkor nem állnak fenn az irritábilis bél szindróma diagnosztikus kritériumai és egyéb oki tényező vagy kórkép társulása sem igazolható. A Róma III. definíció szerint a tünetek krónikus jellegűek, legalább 6 hónapja fennállnak.
A kórkép jellegzetességei
A kórképhez tartozó objektív kritériumok: a széklet számának csökkenése heti 3 székürítés alá; a széklet kis súlya (< 35g/nap); a széklet konzisztenciája kemény, rögös, illetve szkibala jellegű (a Bristol-skála szerint l-es vagy 2-es kategóriába sorolható); lassult vastagbéltranzit (pl. szilárd markertranzitidő > 96 óra). A betegek laza székletet laxatívum használata nélkül nem, vagy csak igen ritkán ürítenek.
A kórképhez társuló leggyakoribb panaszok: a székleterőlködésre is csak nehezen, hosszú idő után vagy egyáltalán nem ürül ki. Ha székelési inger jelentkezik, a beteg nem vagy csak nehezen tud üríteni, a teljes kiürülés érzése pedig elmarad, adott esetben a beteg manuális segítséggel képes csak székletet üríteni.
Tekintve, hogy a székletürítés gyakoriságát, a széklet jellegét több élettani tényező (pl. az étkezési rend, az ételek rost- és folyadéktartalma, a fizikai aktivitás, a székelési rend megtanulása és fenntartása) is befolyásolja, a funkcionális székrekedés diagnózisa az előzőekben összefoglalt objektív kritériumok és szubjektív tünetek együttes értékelésén alapszik.
Epidemiológia
A becslések szerint a lakosság 20%-át érinti a funkcionális székrekedés kórképe, előfordulási gyakorisága az életkorral növekszik, a nőkben prevalenciája gyakoribb. Egyéb funkcionális tápcsatorna-betegségekhez hasonlóan a funkcionális székrekedés prevalenciájának értékét is befolyásolja a kritériumrendszer változása. A jelenlegi, Róma III. kritériumrendszer korrigálja a Róma II. hibáját, amely kizáró tényezőnek tartotta a laxatívum hatására jelentkező laza székletet, és következményesen jelentősen alulbecsülte a kórkép előfordulási gyakoriságát.
- Székrekedés és okai
- Bélvérzés okai – véres sötét széklet
- Székrekedéssel, diabétesszel és hormonális okokkal kapcsolatos fejfájások
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Patofiziológiai adatok
Annak ellenére, hogy a mozgásszegény életmód, a csökkent folyadékbevitel, az ételek alacsony rosttartalma, az idült megbetegedések vagy a hosszútávú utazások, a székelési inger elnyomása a napi munkavégzés során, mint a székrekedést elősegítő tényezők, széles körben elfogadottak, alig található ezekkel a kérdésekkel foglalkozó kontrollált tanulmány.
Hasonlóképp az a hipotézis sem bizonyított, hogy a székrekedés a vastagbél fokozott vízfelszívásának a következménye lenne. Epidemiológiai vizsgálatok igazolták az elfogyasztott napi rostmennyiség és a napi széklettömeg közti összefüggést. Noha az egészséges egyénekben az oroanalis tranzitidővel a napi elfogyasztott rostmennyiség nem mutat kizárólagos korrelációt, a vízfelszívásra képes rostok fokozott bevitele javítja a vastagbéltranzitot obstipáló betegekben. Más tanulmányok a funkcionális székrekedés eseteiben a gyomor lassult ürülését és a vékonybél-tranzitidő lassulását is kimutatták.
Elsődleges patogenetikai tényezők
Az elsődleges patogenetikai tényezők közül valójában a vastagbél-motilitás szerepe, a vastagbél tranzitlassulása látszik lényegesnek. A tranzitzavar egyik oka a jobb colonfél aktív tömegperisztaltikájának lassulása, amelynek jele a szilárd markervizsgálat során a markerek ezen bélszakaszban való megrekedése vagy lelassult tovahaladása.
A motoros diszfunkció másik fajtája a bal colonfélben, illetve a sigmabélben figyelhető meg: a lefűző kontrakciók részaránya növekszik meg a továbbító jellegűekéhez képest, s ezáltal a bal colonfélben lelassul a béltranzit. A vastagbél egészében észlelhető súlyos hipomotilitás – az ún. vastagbél-inercia – a székrekedés legsúlyosabb formája.
A széklet kiürítési zavarai, így a széklet akaratlagos retenciója, az anorectum organikus és funkcionális betegségei másodlagosan vezetnek a vastagbéltranzit lassulásához, ezekben az esetekben a székrekedés primer oka a székürítési mechanizmus károsodása, illetve zavara.
Differenciáldiagnózis
A vastagbél és az anorectum obstruktiv jellegű vagy lumeneltéréssel járó betegségei, a bélrendszer, az anorectum egyéb primer motilitási zavarai, a tápcsatorna-motilitás szekunder zavarához vezető kórképek, a vastagbéltranzitot befolyásoló étkezési és habituális tényezők okozta székrekedés minden esetben elkülönítendő a primer funkcionális obstipáció kórképétől.
Terápia
A funkcionális székrekedés kezelésében az egyik lehetséges út a diéta rosttartalmának növelése. A rostdús étrend kedvező hatása részben a rostok vízvisszatartó hatására, a béltartalom nagyobb térfogata által okozott disztenzióra, illetve a nagyobb mennyiségű béltartalomban jelenlevő, nagyobb abszolút baktériumtömegre vezethető vissza. Salakképző laxatívumok (rostok) alkalmazásakor a kívánt hatás eléréséhez szükséges a megfelelő folyadékbevitel biztosítása.
A rostdús étrend és a salakképző laxatívumok terápiás hatékonyságát jelentősen korlátozza, hogy a fellépő mellékhatások (flatulencia, puffadás, hasfeszülés), illetve ezen étkezési anyagok rossz íze miatt meglehetősen alacsony a compliance, s ez akár 50%-ra is csökkenhet 3 hónap alatt.
A különböző lubrikánsok (pl. paramnolaj) könnyítik a béltartalom továbbhaladását, és gátolják a vastagbélből a vízfelszívódást. Ugyanakkor megkötik a zsírban oldódó vitaminokat, ami ellenjavallja a hosszútávú alkalmazásukat.
Az ozmotikus laxatívumok (pl. laktulóz, magnézium-szulfát, szorbitol, glicerin, polietilén glikol stb.) rövid távú hatékonysága jó, a bélszekréciót is befolyásoló magnéziumsók és polietilén-glikol hosszútávú alkalmazása azonban elektrolitzavarokhoz vezethet. A stimuláló laxatívumok (pl. szennaszármazékok, konjugált antraquinonszármazékok) tartós alkalmazása nem javasolt, részben a vastagbél intrinsic idegrendszerének károsítása miatt. Ugyanakkor ezen készítmények általában recept nélkül kaphatók, így ezek a szerek a laxatívumabúzus leggyakoribb forrásai.
A prokinetikumok közül az 5-HT4-agonista cisaprid és tegaserod placebokontrollált vizsgálatokban bizonyította hatásosságát, ám súlyos kardiovaszkuláris mellékhatása miatt a cisapridot kivonták a forgalomból, a tegaserod pedig csak néhány országban van törzskönyvezve. Az egyéb prokinetikumok (metoclopramid, domperidon) terápiás hatékonyságát illetően nem állnak rendelkezésre kontrollált klinikai vizsgálatok.
A vastagbél-működés helyreállítására kidolgozott biofeedback-módszerek funkcionális székrekedés kezelésében eredményesek lehetnek. Kifejezetten jól alkalmazható a módszer a funkcionális anorectális kórképekben.
A funkcionális obstipáció legsúlyosabb formájában, a teljes vastagbél hipomotilitásával járó vastagbél-inercia kezelésében a jelenlegi farmakoterápiás lehetőségek csak átmenetileg hoznak javulást, s fenyegető veszély a vastagbélileus. A diagnózis megfelelő alátámasztása esetén szubtotális colectomia végzése és ileorectalis anasztomózis készítése végső esetben elfogadott lehetőség.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.