Napégés kezelése
Ha bőrünket tartósan kitesszük a nap ibolyántúli (UV-) sugárzásának, károsodhat. A leégésért és a bőrrák kialakulásáért nagyrészt az UV-A sugarak a felelősek. Az UV-B sugárzás ezzel szemben mélyebbre hatol, így leégést nem okoz, viszont öregíti a bőrt.
Tünetek
Enyhe napégés
- A bőr viszket (főleg a napozást követő 24-48 óra során), később lehámlik.
- Érintésre a leégett bőr nagyon fáj, majd a gyógyulás során kellemetlenül feszül.
Súlyos napégés
- A sérült belázasodik (nem mindig).
- A bőr felhólyagosodik.
- A bőr megduzzad.
- A hőkimerülés, hőguta tünetei léphetnek fel (pl. fejfájás, szédülés, hányinger).
- A leégett bőr kivörösödik, érzékennyé és meleg tapintásúvá válik, a hűtés sem segít rajta.
Fényvédelem
Napfény hatására a bőrben melanin (sötét festékanyag) termelődik. Ez természetes védekezés az UV-sugarak ellen. Minél kevesebb melanint tartalmaz a bőr, annál kevésbé védett. A világos bőrben eleve nincs annyi, mint a sötét hajú vagy bőrű emberek szervezetében.
- Öltözzünk megfelelően! Viseljünk napszemüveget, széles karimájú kalapot, és olyan ruhát, amely fedi a vállat. A gyerekek bőre sokkal érzékenyebb, mint a felnőtteké, így a megfelelő védőruházat náluk különösen fontos.
- Húzódjunk árnyékba! Nyáron a legforróbb déli órákban (tizenegytől háromig) lehetőleg tartózkodjunk árnyékos helyen.
- Kenjünk magunkra napkrémet! Használjunk magas (legalább tizenötös) fak-torszámű fényvédő krémet vagy naptejet. Strandolás, úszás után azonnal, egyébként pedig legalább kétóránként kenjük be magunkat. Nagyon világos bőrűeknek ötvenes faktorszámú készítmény használata ajánlott, akárcsak a gyerekeknek.
Teendők:
- Vigyük védett helyre! Terítsünk a sérültre törülközőt, lepedőt vagy könnyű, világos pamutvászon ruhát, majd vigyük árnyékba.
- Hűtsük! Hidegvízzel hűtsük le a bőrt, vagy vegyen a sérült hűsítő zuhanyt. Ha nagy a leégett testfelület, eresszünk a kádba kellemesen hűvös vizet, és ültessük bele.
- Pótoljuk a folyadékot! Adjunk a sérültnek bőségesen inni, hogy az izzadás során elvesztett folyadékot pótoljuk (lehetőleg válasszunk hideg italt, hogy egyúttal hűtse is). Figyelem! Az alkohol nem jó, mert további kiszáradást okoz!
- Kenjük be krémmel! Ha a leégés kismértékű, kenjük be a bőrt napozás utáni testápolóval, amely hűsít, pótolja a nedvességet, és megelőzhető vele a gyógyuló bőr kellemetlen feszülése (a leégéstől azonban nem véd). A patikai rázókeverék ugyancsak hűsít, enyhíti a viszketést, és csillapítja a bőr érzékenységét.
Hogyan tovább?
- Az enyhe leégés otthon is rendbe jön. Fontos, hogy a szobában maradjunk, vagy csak az árnyékba menjünk ki. A bőr gyógyulásáig legföljebb könnyű (pamut-) ruhát hordjunk, vagy terítsünk lepedőt a leégett felületre.
- A bőr néhány nap után hámlani kezd. A szervezet így védekezik: igyekszik megszabadulni a megégett bőrsejtektől.
- Ha fájdalmaink vannak, szedjünk fájdalomcsillapítót (pl. Paracetamolt, ibuprofent). Ezt gyerekeknek is adhatjuk. Mindig kövessük a tájékoztatóban olvasható adagolást!
- Amennyiben a leégés nagy bőrfelületet érint, kórházi ellátás szükséges. Mint minden égési sérülésnél, itt is fennáll a nagyarányú folyadékvesztés és a fertőzés veszélye.
Ne vigyük vásárra a bőrünket:
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.