Magasvérnyomás kezelése

Alfa-agonisták, adrenerg-antagonisták a vérnyomás csökkentéséért? Igen, de vannak mellékhatásai is!

Központi alfa-agonisták: játék az aggyal

Agyra ható gyógyszer

Ezek a gyógyszerek nem az erekre, hanem közvetlenül az agyra hatnak. Megakadályozzák, hogy az agy olyan idegi impulzusokat küldjön, amelyek rendes körülmények között az artériákat összeszűkülésre, a szívet pedig gyorsabb működésre késztetik.

Potenciálisan erős mellékhatásaik – főként a szédülés és az álmosság – miatt a központi alfa-agonistákat ma már ritkábban írják fel. Csak akkor kell ilyen gyógyszereket szednünk, ha az egyéb készítmények nem segítettek vérnyomásunk csökkentésében. Bizonyos esetekben azonban ma is hasznosak, például migrénes fejfájásban vagy gyakori pánikrohamokban szenvedőknek, illetve olyan személyeknek, akik alkohol- vagy kábítószer-elvonókúrán vannak. A központi alfa-agonisták az ezen állapotokkal járó tünetek enyhítésében is segíthetnek.

Egyikük – a klonidin – ma már egyszerűen alkalmazható tapasz formájában is létezik, amelyet hetente egyszer kell a bőrre felhelyezni. (E tapaszok hazánkban még nem kaphatók.) A csoport egy másik tagját, a metildopát a magas vérnyomásban szenvedő terhes nők esetében elsőként kipróbálandó vérnyomás-csökkentőnek tekintik, mivel kimutatták, hogy nem árt a magzatnak.

Mellékhatások

Gyógyszer mallékhatás

A szédülésen és az álmosságon kívül a lehetséges mellékhatások közé tartozik az émelygés, a szapora szívverés, a fejfájás, a szájszárazság, a székrekedés, a fáradtság, az alvászavar, a levertség, a szorongás és az impotencia. Ha e tünetek tartósak vagy súlyosak, forduljunk orvoshoz.

A központi alfa-agonisták szedése

  1. Ezek a gyógyszerek elálmosíthatnak. Ne vezessünk, amíg nem tapasztaltuk ki, milyen hatással vannak ránk.
  2. Legyünk óvatosak az elhasznált klonidintapaszok kidobásakor. A használt tapasz is elegendő’ hatóanyagot tartalmaz ahhoz, hogy ártalmas lehessen a gyerekekre vagy a házi kedvencekre nézve.
  3. Perifériális hatású adrenerg-antagonisták: nagyhatású gyógyszerek

Ezek a szerek nem az agyban hatnak, hanem az idegrendszer környéki (perifériális) részén, ahol az adrenalin és a noradrenalin hatását gátolják. A jelenleg forgalomban lévő, e csoportba tartozó három hatóanyag közül kettő (a guanadrel és a guanetidin) az idegsejteket akadályozzák meg a hormonok felszabadításában. A harmadik (a rezerpin) meggátolja a hormonokat abban, hogy a szervezetben elérjék rendeltetési helyüket, így e vegyületek nem képesek kifejteni érszűkítő hatásukat.

A perifériális hatású adrenerg-antagonisták igen hatékony gyógyszerek.

Gyógyszer hatások

A guanadrel és a guanetidin szedése esetén a vérnyomásunk felálláskor vagy testmozgás közben igen gyorsan leeshet. Ez a nyomáscsökkenés olyan azonnali és nagy mértékű lehet, hogy el is ájulhatunk. A rezerpin egyes kutatások szerint szerepet játszhat a depresszió hirtelen kialakulásában.

Az említett okok miatt a perifériális hatású adrenerg-antagonistákat általában csak abban az esetben írják fel igen magas vérnyomásban szenvedőknek, ha a beteg más gyógyszerekre nem reagált megfelelően. A mellékhatások egy részének enyhítése érdekében a periferiális hatású adrenerg-antagonistákat gyakran más vérnyomáscsökkentőkkel (például vizelethajtókkal) együtt alkalmazzák, igen sikeresen.

Jegyezzük meg! A magas vérnyomásban szenvedők java része hetente legalább egyszer elfelejti bevenni a gyógyszerét.

Mellékhatások

Szédülés

A szédülés és a depresszió mellett e gyógyszerek lehetséges mellékhatásai közé tartozik az álmosság, a hasmenés, a szájszárazság, az orrcdugulás, az étvágycsökkenés, az émelygés és az impotencia. Ha e tünetek tartósak, kellemetlenek vagy súlyosak, forduljunk orvosunkhoz.

A perifériális hatású adrenerg-antagonisták szedése

  1. Kerüljük a huzamosabb ideig való egy helyben állást, különösen akkor, ha a napon tartózkodunk.
  2. Reggel ne siessünk az ágyból való kiszállással.
  3. Ha álmatlanságban szenvedünk, vagy rémálmaink vannak, illetve ha e gyógyszerek szedése közben depresszióssá válunk, azonnal forduljunk orvoshoz.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.