Matracok és párnák – mire figyeljünk a kiválasztásuknál?
Életünk mintegy harmadát alvással töltjük, így nem mindegy, kényelmes-e az ágyunk. Az alvást gyakran nehezíti, reggelre pedig izomfájdalmakat okoz a rossz matrac vagy párna. Mi több, a pollenek és poratkák sokak esetében éppen akkor okozhatnak allergiás reakciókat, amikor el szeretnének szenderedni. Szerencsére a tudomány mindent megtesz azért, hogy kifejlessze a fájdalom-és tüsszögésmentes éjszakákat biztosító ágyakat.
A hátunknak a kemény matrac a legjobb?
NEM Ideje újragondolni ezt a régi közkeletű véleményt. Kiderült ugyanis, hogy nem árt, ha a matrac egy kicsit rugalmas.
Gerincműtétekre specializálódott négy ortopéd sebész közül három biztosan azt mondja betegeinek, hogy a fájós hát legjobb ellenszere a kemény matrac. Ha az orvos azt javasolja, hogy kőkemény ágyban töltse éjszakáit, mesélje csak el neki, hogy tud egy olyan spanyol felmérésről, amely szerint 313 fájós hátú ember éjszakai és nappali panaszai is csökkentek, amikor a test alakját kissé követő matracon aludtak.
A kemény matracon alvók 77 százalékának csökkent a fájdalma, míg a valamivel puhább ágyban fekvők 85 százalékának. A közepes keménységű matracon alvóknak 40 százalékkal csökkent a napközbeni hátfájása is.
Mi ennek az oka?
A szakértők szerint a kissé puhább matracok jobban megtámasztják azoknak a testét, akiknek merevek az izmai és az ízületei. Ezzel szemben az extrakemény matracok nem engedik, hogy a vállak és a csípő belesüppedjen a matracba, ezért a gerinc kényelmetlenül megfeszül.
- Ágyválasztási tippek a hátfájás csökkentéséhez
- Párna – tegyünk a kisbaba feje alá?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jobb alvást biztosítanak a drága, bonyolult matracok?
TALÁN Ezek a „high-tech” ágybetétek mindenféle drága összetevőt tartalmaznak, a dupla rugóktól az űrhajóshabszivacsig. Könnyen lehet azonban, hogy egy közepes árfekvésű betét ugyanolyan jó hatású.
Jó tanács
Akkor van szükség új ágybetétre vagy matracra, ha az éppen használt 10 évnél régebbi (40 év fölöttiek esetében már 5-10 év után aktuálissá válhat a csere, mert az izomzat és az ízületek változása miatt más alátámasztásra lehet szükség), vagy ha mélyedések, gödrök alakultak ki rajta. Ha úgy találja, a szállodai ágy kényelmesebb, az is annak a jele, hogy ideje kicserélni az otthoni ágybetétet.
Ha besétál egy matracokat és ágybetéteket árusító szakboltba, könnyen úgy érezheti magát, mintha autószalonban lenne. Azonnal megjelenik egy szakképzett eladó, aki felajánlja, hogy „próbaútra” viszi. Az igazság az, hogy az ágybetétek és matracok hatalmas üzletet jelentenek, és minden gyártó el akarja hitetni a vevővel, hogy az ő termékei biztosítják – egyedi tulajdonságaik révén – a legkényelmesebb alvást.
Ennek persze megvan az ára. A sok hókuszpókusz ellenére – rétegelt szendvicsmatracok táskarugókkal, „viszko-elasztikus” memóriahabbal, latexszel és levegővel telt szabályozható kamrákkal – a legjobb ágybetét az, amelyet Ön kényelmesnek talál. Ennek eldöntése pedig mindenképpen egyedi megítélés kérdése. Bár egyes hátspecialisták azt ajánlják betegeiknek, hogy szerezzenek be ilyen drága ágybetétet, fogyasztóvédők vizsgálatai során egyik fajta sem bizonyult egyértelműen a legjobbnak.
A választék óriási
A viszko-elasztikus matracok anyagát eredetileg abból a célból fejlesztették ki, hogy az űrhajósok ülését borítsák vele, mivel elnyeli a nyomást. Tökéletesen alkalmazkodik a test körvonalaihoz, ezért alátámasztja a „nyomáspontokat”. Tesztelése során egyesek mégis úgy találták, hogy nem biztosít megfelelő alátámasztást. Az egyéni igények szerint állítható légkamrákat tartalmazó matracról volt, aki úgy nyilatkozott, hogy mennyeien kényelmes, míg mások úgy vélték, nem éri meg az árát. A rétegelt rugókkal ellátott ágybetétek tekintetében is alaposan megoszlottak a vélemények.
Csökkentik a nyakpárnák a nyakfájást?
IGEN A megfelelő párna jobb alvást és kellemesebb ébredést biztosít. Sajnos
A felnőttek legalább 80 százaléka szenved nyakfájástól izomsérülés, ízületi gyulladás vagy csontritkulás következtében, vagy egyszerűen azért, mert túlságosan előregörnyed a számítógép előtt vagy vezetés közben. A kor előrehaladtával is megjelenik a nyakfájás. A megfelelő párna bizonyítottan csökkenti a fájdalmat, bár ahhoz, hogy valaki ráleljen a tökéletes megoldásra, sokféle párnát ki kell próbálnia.
A nyakat megtámasztó párnák némelyike úgy néz ki, mint egy hagyományos párna, de van egy a nyakat és a gerinc felső szakaszát megtámasztó nyúlványa. Létezik henger alakú és szögletes nyakpárna is, amelyeken a nyak alátámasztására bemélyedés található. A nyakpárnák anyaga lehet habszivacs, de készül olyan is, amely levegővel, vízzel, tön-kölybúzával vagy más anyaggal van megtöltve.
A Johns Hopkins Egyetemen 41 személyt vizsgáltak, akik idült nyakfájásról panaszkodtak. Az alanyok két hétig hengerpárnán, két hétig vízzel töltött párnán aludtak.
Ausztrál kutatók 52 nyakfájós beteggel próbáltattak ki négy különböző fajta nyakpárnát és egy hagyományos párnát.
Csökkentik a poratkák okozta allergiát és asztmát az antiallergén huzatok?
NEM A huzatok önmagukban nem hatékonyak a légúti panaszokat okozó bajkeverőkkel szemben – átfogó atkaellenes stratégiára van szükség.
A mikroszkopikus méretű nyolclábú poratkák nedves helyeken szaporodnak el, valamint ott, ahol sok az emberi bőrről levált, elhalt hámsejt, mivel az atkák ezekkel táplálkoznak. Nagyon kedvelik a párnákat és a matracokat, ahova befészkelve magukat pokollá teszik a rájuk allergiás emberek éjszakáit. Nem sokat ér az a tanács, hogy használjunk allergiaellenes párna- és matrachuzatot, ha más intézkedés nem történik a távol tartásukra.
Kimutatták ugyanis, hogy az ilyen huzatok csak csekély mértékben enyhítik a poratka allergia tüneteit: a tüsszögést, az orrfolyást és a könnyezést.
A huzatoknak nagyobb a hasznuk, ha átfogó stratégia részeként használják őket, azaz amikor a párnát és a takarót hetente kimossák 55 °C-os vízben, légkondicionálással vagy páramentesítővel csökkentik a páratartalmat (lehetőleg 40 százalék alá), padlószőnyeg helyett felmosható padlóburkolatot és kimosható szőnyegeket használnak a hálószobában, az atkáknak otthont adó kárpitozott ülőalkalmatosságokat pedig lecserélik bőr vagy műbőr borításúakra.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.