Mi az a vegyszerérzékenység?
Elmondás, tünetek:
„Eleinte csak akkor kapart a torkom, amikor színes magazinokat olvastam. Az évek során állapotom sokat romlott, s a szörnyű égő érzés már nemcsak a torkomban, hanem a szememben és az orromban is jelentkezett. Orvosom azt mondta, kizárt, hogy ezt az újságok okozzák, s asztmát állapított meg. Húsz év telt el, s ma már egyetlen magazint se tudok tartósan kézbe venni, sőt ha olyan helyiségbe lépek, ahol fénymásoló gép működik, rögtön fulladozni kezdek és nem kapok levegőt. Akárhányszor elmondom a problémámat valakinek, majdnem mindig azt a választ kapom, hogy ők is ismernek valakit, akinek hasonló a baja. Az orvosok azonban továbbra is azt hajtogatják, hogy ami velem történik, az nem lehetséges.”
Marynek vegyszerérzékenysége van, amit vegyszer-intoleranciának, környezeti betegségnek, idiopátiás környezeti intoleranciának is neveznek. Olyan állapot ez, amely talán még sokkal szenvedélyesebb viták tárgya, mint bármely más, tárgyalt betegség. Sokan azon a véleményen vannak, hogy nem is létezik – míg többek szerint azoknak, akik azt állítják magukról, hogy vegyszerérzékenyek, valójában pszichés problémáik vannak, melyek szervi tünetek formájában jelentkeznek.
Tudományos vizsgálatok kimutatták, hogy bár a feltételezett vegyszerérzékenységben szenvedők egy részénél valóban ez a helyzet, másoknál egyáltalán nincsenek pszichés gondok, annál egyértelműbbek viszont azok a tünetek, melyeket jól dokumentálhatóan bizonyos vegyszerek váltanak ki.
Többszörös vegyszerérzékenységről minden
A többszörös vegyszerérzékenység gyakran a mindennapi életet is rendkívül megnehezíti, nagyfokú kimerültséget, hányingert, fejfájást, memóriazavarokat, figyelem-összpontosítási nehézséget, szédülést, izom-, ízületi és mellkasi fájdalmakat, emésztési problémákat okoz. Ezeket a tüneteket egész sor vegyszer kiválthatja, s gyakran élelmiszerek, ill. adalékanyagok.
Az ilyen súlyos állapot azonban szerencsére csak igen kevés embert érint – sokkal többen vannak a Maryhez hasonlók, akik csak egy-két fajta vegyszerre érzékenyek. Az egyik felmérés készítői szerint: „…a vizsgálat eredménye nem támasztja alá azt a széles körben elterjedt nézetet, hogy a vegyszerérzékenység a magasabb iskolai végzettségű városi háziasszonyok betegsége lenne. A felmérés vidéki helyszínen zajlott, s a legkülönbözőbb korú, jövedelmű, munkakörű és etnikai hovatartozású emberek, nők és férfiak egyaránt panaszkodtak a vegyszerérzékenység tüneteire.”
- A tárolhatóság ára: a tartósítószerek
- Vegyszeres és GM élelmiszerek
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A tüneteket előidéző vegyületeket tartalmazzák:
- az illatszerek,
- a rovarirtó szerek,
- a dohányfüst,
- a festékek gőzei,
- a benzin,
- a kipufogógázok,
- a tisztítószerek,
- a nyomdafesték,
- a műanyagok (különösen az erős szagúak),
- a fényes újságpapír.
Tipikus tünetek azoknál, akik csak egy- vagy kétféle vegyszerre érzékenyek:
- orrdugulás, orrfolyás,
- torokfájás, kaparó érzés,
- szem bepirosodása, könnyezés,
- orrmelléküregeket érintő dugulás, és emiatt fájdalom,
- fejfájás,
- légszomj, nehézlégzés,
- hányinger,
- bőrkiütések,
- nagyfokú kimerültség,
- szédülés.
Hogyan kezdődik a vegyszerérzékenység?
A betegek egy részénél a probléma azzal kezdődik, hogy hirtelen túl nagy adag mérgező vegyülettel kerültek kapcsolatba. Másoknál a kiváltó ok kisebb mennyiségű, de rendszeresen a szervezetbe kerülő vegyszer. Úgy tűnik, az ilyen szervezet veleszületett okoknál fogva sem a természetes, sem a mesterséges mérgeket nem képes közömbösíteni, ha szokatlanul nagy adaggal találkozik, s ezt követően teljesen már soha nem is jön helyre; sőt egész életen át tartó érzékenység alakulhat ki bizonyos egyéb vegyületek nagyon kis adagjaira. Rendszerint az alkohol- és koffeinérzékenység is gyakoribb ezeknél a betegeknél.
Egyes esetekben klasszikus allergiás tünetek is megjelennek, különösen akkor, ha már a növényvédő szerrel való érintkezést megelőzően is volt allergiás hajlamuk: a baleset után nemcsak vegyszerérzékennyé válnak, hanem sokkal erősebb allergiás reakciót mutatnak a közönséges allergénekkel szemben.
Hozzájárulnak a mindennapok?
A mindennap használt vegyszerek iránti érzékenység kialakulása talán azzal magyarázható, hogy károsodik a máj, aminek feladata a véráramba kerülő mérgek közömbösítése. Ez a méregtelenítő rendszer evolúciós okoknál fogva persze elsősorban a természetben előforduló mérgekkel szemben hatékony, pl. amelyek a növényekben vannak, vagy amelyeket a bélbaktériumok termelnek, de képes megbirkózni a széles körben használt szintetikus vegyszerekkel is, ha azok aránylag kis dózisban kerülnek a szervezetbe – a nagy mennyiséggel szemben azonban tehetetlen.
Krónikus fáradtság szindróma (CFS)
Sok betegnél a CFS vírusfertőzés után lép fel, másoknál azonban eredete nem ismert. Bármi is legyen a háttérben, az esetek többségében nagyon hasznos a vegyszerek elkerülése. Egyeseken a kizárásos diéta is segít. Az e szakterületet jól ismerő orvosok szerint nincs éles határ a CFS-ben és a vegyszerérzékenységben szenvedő betegek között.
Az autizmus
De melyek ezek a kiváltó okok?
Egyes kutatók szerint az autista gyerekek méregtelenítő enzimjei nem működnek megfelelően, s ezért érzékenyek az élelmiszerekben és a környezetükben lévő vegyületekre, amelyek nem közömbösített formában káros hatással vannak a fejlődő idegrendszerre.Más kutatók magukat az élelmiszereket teszik felelőssé. Az a véleményük, hogy az autista gyerekek idegrendszerét a búza-, ÍR. tejfehérjékből keletkező exorfinok károsítják. Egyes adatok szerint segíthet a tej- és gluténmentes diéta, de ezt hatása érdekében rendkívül szigorúan be kell tartani, s eredmény is legkorábban csak fél év múlva várható. Az ilyen diétához mindenképp az orvos jóváhagyása szükséges.
Az orvosok egy része a diéta előtt gombaellenes gyógyszereket ír föl azoknak az autista gyerekeknek, akik ismételt antibiotikum-kúrákon estek át. Az eddigi adatok szerint az ilyen kombinált kezelés esetenként nagyon eredményes lehet.
Kezelés
Valójában egyetlen eredményes kezelés létezik: a tüneteket kiváltó vegyület elkerülése. Ha már mindent megtettünk ennek érdekében, és mégsem javul az állapotunk, igyekezzünk elkerülni a leggyakoribb beltéri szennyező anyagokat.
Ezek a lépések azonban sajnos többnyire nem elégségesek azok számára, akik nagyon súlyos vegyszerérzékenységben szenvednek. Ha radikálisabb megoldásra kényszerülünk, cseréljük le az ágyneműket, festékeket és egyéb háztartási kellékeket olyan fajtákra, amelyeket nem kezeltek irritáló hatású vegyületekkel. Ha sikerül mindennapi környezetünkben csökkenteni a szintetikus vegyi anyagok mennyiségét, azt tapasztaljuk, hogy ha később ezekkel néha-néha találkozunk, kevésbé fognak panaszokat okozni
Egyes orvosok kiegészítők és vitaminok szedését javasolják a gyógyulás elősegítésére
Ezek (különösen az antioxidánsok) esetenként valóban segíthetnek, de szedésükkel, ill. élelmi forrásaikkal kapcsolatban jól képzett orvostól kérjünk tanácsot, ne pedig önjelölt „táplálkozásterapeutától”.
Az ún. közömbösítő terápia a vegyszerérzékenyek egy részénél használ, de a problematikus vegyszer (eke)t így is kerülniük kell. A hiperventiláció jelentősen súlyosbíthatja a vegyszerérzékenységet.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.