Relaxációs terápiák az asztma kezelésére!
A hipnózis, a jóga, a meditáció, a vizualizáció, az ellenőrzött légzés mind a relaxációs terápiákhoz sorolhatók – márpedig a relaxáció rendkívül fontos, ha asztmáról van szó. Noha az orvosok ma már nem gondolják úgy, hogy az asztma „fejben dől el”, bizonyítékok vannak arra, hogy a stressz rohamokat válthat ld, illetve súlyosbíthatja a meglévő tüneteket.
Ezért érdemes foglalkoznia az alább ismertetett gyógymódokkal. Ha a hagyományos kezelésével együtt alkalmazza őket, akkor a hatásukra csökkenhet a gyógyszerszükséglete, és talán kevesebb tünete is lesz, mint ha csak a gyógyszert szedné.
Erősítse meg a légzőizmait
Vegyen mély lélegzetet! És most még egyet! Látja, hogy emelkedik és süllyed a mellkasa? Nos, ezt nem magától teszi. A mellkasban ugyanis légző-izmok (más néven bordaközi izmok) működnek. Mint a nevük is mutatja, a bordák között találhatók, és reflexszerűen működnek: belégzéskor elernyednek, kilégzéskor pedig összehúzódnak. Általában észre sem veszi őket és a működésüket – legalábbis addig, amíg nem adódnak légzési nehézségei.
Ha nehezen tudja beszívni a levegőt, vagy sohasem képes teljesen megtölteni a tüdejét, az azt jelzi, hogy az izmok elgyengültek. Az asztmára szedett kortikoszteroiclok sajnos tovább gyengíthetik őket. A légzőizomtréningnek nevezett módszer alapötlete arra irányul, hogy megerősítse az izmokat, és a légzési képességén is javítson.
A légzőizmok kétféle módon edzhetők: vagy úgy, hogy mély lélegzeteket vesz, és addig tartja benn a levegőt, ameddig csak bírja, vagy pedig a PowerBreathe nevű leleményes eszköz segítségével. A Birminghami Egyetem dr. Alison McConnell (a légzéssel összefüggő gyakorlatok egyik legelismertebb szaktekintélye) vezette kutatócsoportja által kifejlesztett készülék gyógyszerek nélkül működik, és úgy néz ki, mint egy nagy inhalátor, amelyben ventilátort és szelepet helyeztek el. Miközben a szopókán át beszívja a levegőt, a légzőizmai keményebben kénytelenek dolgozni, mert a ventilátor csak akkor engedi áthaladni a levegőt, ha már elég nagy nyomáskülönbséget hozott létre a szelep megnyitásához.
- Haemoptoe, véres köpet, légzőszervek betegségei
- Láz a légzőszervek betegségeiben
- Légcső és a nyelőcső betegségei és fájdalmai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Progresszív relaxáció
Ez a gyakorlat megtanítja arra, hogyan tehet különbséget a feszült és a relaxált állapotok között. Ezt úgy érik el, hogy sorban meg kell feszíteni, majd el kell lazítani a 15 fő izomcsoportot, nagyon odafigyelve a közben tapasztalt érzésekre. A progresszív relaxációt gyakran vetik be álmatlanság ellen is, mivel az érintettek felismerhetik, hogy testük mely részei különösen feszültek. Idővel azt is megtanulhatja, hogy időben érzékelje a feszültségszint növekedését, még mielőtt az annyira megnőne, hogy problémát okoz.
Mit mutatnak a vizsgálatok? A klinikai eredmények meglehetősen kedvezőek. Egy vizsgálatba például 44 olyan gyermeket vontak be, akiknek mérsékelt vagy súlyos asztmájuk volt, s azt találták, hogy abban a csoportban, amely a progresszív relaxáció elsajátításával foglalkozott, jelentősen javult a tüdő-funkció a kontrollcsoporthoz képest, amelynek tagjai csak csendben üldögéltek. Máskor 20 asztmás fiút részesítettek asszertivitást (önérvényesítés) növelő vagy progresszív relaxációs képzésben, s azt találták, hogy a relaxációs csoport tüdőfunkciója 12,7 százalékkal javult, és a kezelés után egy hónappal is jobb volt, mint az asszertivitást erősítő embereké.
Költségek: A progresszív relaxáció módszerét tanfolyamon lehet elsajátítani, ennek díja változó, ám miután megtanulta a technikát, hangzóanyag segítségével már egyedül is alkalmazhatja – ahol és amikor csak kedve tartja.
A légzés újratanulása
Lélegezni mindenki tud, de általában felszínesen teszi, azaz nem szív be annyi levegőt, amennyire a tüdejének szüksége lenne. A helyes légzés az asztma ellen is segíthet: egyes feltételezések szerint kedvező hatással van az asztmára, ha megtanulja fékezni a velejáró hiperventilációt (túl szapora légzést), amelynek eredményeként túl sok szén-dioxidot ad le.
A légzés többféle módon is újratanulható. Ezek egyike a Konsztantyin Butejko orosz orvosról elnevezett Butejko-légzés, amelynek során a légzésszám csökkentését kell elsajátítani. A lélegzet-visszatartási gyakorlatok, a jógalégzés és a testmozgásos gyakorlatok is hatásosak lehetnek. A kimondott cél a mellkasátmérő – s ezzel a tüdőtérfogat – növelése, hogy az a lehető legnagyobb hatékonysággal működjön. Valójában azonban semmi sem növelheti a tüdő térfogatát – még az sem, ha napi 30 kilométert fut -, csupán a szorongás oldható valamelyest.
Mit mutatnak a vizsgálatok? Egy 16 hétig tartó vizsgálatban 67 asztmás felnőtt vett részt. A program során vagy hasi légzést tanultak, vagy testmozgástréningen vettek részt, vagy „várólistára” kerültek (ez volt a kontrollcsoport). A mély hasi légzést tanuló csoport tagjai jelentősen mérsékelni tudták a gyógyszerhasználatukat, sokkal kevesebb heves asztmás tünetük volt, és csaknem 300 százalékkal tovább bírták a fizikai terhelést, mint a légzési módszer elsajátítása előtt.
Másik kutatásban 36 asztmás felnőtt vett részt: egy részük videokazettáról sajátította el a Butejko-technikát, a többiek pedig egy „placebovicleót” kaptak, hogy otthon nézzék meg naponta kétszer, négy héten át. A Butejko-csoport tagjainak életminősége jelentősen javult (egy tudományos felmérés alapján), és sokkal kevesebb hörgőtágítóra volt szükségük. További előnyök megismerése érdekében kutatások szükségesek.
Költségek: Költsége attól függ, hogy inagánterape-utától tanul, vagy videóról.
Masszázs
A masszázs korántsem egyszerű hedonista fényűzés, amit különleges alkalmakkor vagy az ötcsillagos szállodákban lehet csak élvezni, hanem mind népszerűbb terápiás módszer is, amelyet immár az alternatív kezeléseket alkalmazó központokban is végeznek. Az évszázados gyógyító eljárásnak számos előnye van, s egyre többféle állapot kezelésére bizonyul alkalmasnak.
Mit mutatnak a vizsgálatok? A masszázs asztmára gyakorolt hatásával kapcsolatos eddigi egyetlen vizsgálatban 32 gyermeket (4-14 éveseket) részesítettek a szüleik lefekvés előtt 20 percen át masszázs- vagy relaxációs terápiában. A kisebb gyerekeknél azonnal mérséklődött a viselkedésükben megnyilvánuló szorongás, és csökkent a vérükben a stresszhormonok közé tartozó kortizol szintje. A vizsgálat során folyamatosan javult az asztmához, a csúcsáramlásmérő használatához és más, a tüdőfunkciót mérő vizsgálatokhoz való hozzáállásuk is. Az idősebb gyerekek szintén arról számoltak be, hogy a masszázs hatására mérséklődött a szorongásuk, és lelkileg is jobban kezelték betegségüket, bár a tüclőfunkciójuknak csak az egyik mutatójában
Költségek: A lakóhelytől függőek. A masszázskezelések időtartama 30-90 perc, az áruk pedig változó. Összegzés A masszázsterápia segíthet csökkenteni a szorongást és javítani a hozzáállást, de az asztma kezelésében valószínűleg csekély szerepe lehet.
A meditáció
A meditáció egyfajta szellemi gyakorlat, melynek során mélyen elgondolkodunk, eltűnődünk egyetlen dolgon (pl. jelképen, hangon vagy tárgyon). Célja, hogy megteremtsük a belső nyugalom és békesség állapotát, fokozzuk a tudatosságot, s mindezek révén testi, érzelmi és szellemi előnyökhöz jussunk.
Az asztmában szenvedők számára a meditáció a gyógyszeres kezelés hasznos kiegészítője lehet, mivel segít megbirkózni a stresszel, amely súlyosbíthatná az állapotát.
Mit mutatnak a vizsgálatok? A meditáció asztmára gyakorolt hatását nem sokat tanulmányozták eddig (sokkal több kutatást végeztek a jógapózok hatásáról), de volt egy vizsgálat, amelyben hat hónapon át figyeltek meg 21, a transzcendentális meditációban képzett beteget, és megállapították, hogy a módszer „hasznos kiegészítése” az asztma kezelésének. Noha ez nem tartozik közvetlenül ide, de érdemes megjegyezni, hogy az utóbbi években számos kórház és rákklinika is felvette a meditációt és a jógát a szolgáltatásai közé, és arra biztatják a súlyos krónikus betegségekben szenvedőket, hogy vegyenek részt ezeken.
Figyelmeztetés az nincs: a meditáció teljesen biztonságos.
Költségek: Tanfolyamonként igen változó.
Összegzés:
Az asztma és más krónikus állapotok kezelésére alkalmazott relaxációs terápiaként a meditáció hatékonyan egészítheti ki a hagyományos orvosi kezelést.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.