Az antibiotikumos kenőcsök szerepe
Régen, ha az ember megvágta magát vagy lehorzsolta a bőrét, kimosta, majd bekötözte a sebet. Ma valószínűleg még egy lépésre sor kerül: bekeni a sebet antibiotikumos kenőccsel. Túlzás ez, vagy valóban hasznosak a kenőcsök?
Felgyorsítja az antibiotikumos krém a sebgyógyulást?
IGEN De lehet, hogy ez inkább magának a krémnek, és nem a hatóanyagának köszönhető.
Az antibiotikumos kenőccsel ellátott sebek gyorsabban gyógyulnak. Kutatók 48 ember elfertőződött vízhólyagból származó sebének kezelése kapcsán azt találták, hogy az antibiotikumos krémmel kezelt sebek gyorsabban gyógyultak, mint azok, amelyekre hidro-gén-peroxidos antiszeptikus fertőtlenítőszert kentek. Ugyanebben a vizsgálatban azonban egy olyan, elsősegélynyújtáskor alkalmazott krém is jobbnak bizonyult a hidrogénperoxidnál, amelyik nem tartalmazott antibiotikumot.
„Nem teljesen világos, hogy az antibiotikumok valóban elősegítik-e a sebgyógyulást”
mondja dr. Hayes Gladstone, a Stanford Egyetem bőrgyógyásza. Az is lehet, hogy a sebet védő krém vagy kenőcs segít a bőrsejteknek „hidat építeni” egymás felé, ami a sebgyógyulási folyamat része.
Csökkentik a krémek a hegképződést?
TALÁN Egyes antibiotikumos krémek gyártói azt állítják, hogy termékük minimálisra csökkenti a hegképződést. Bár nincs olyan kenőcs, amely képes lenne megakadályozni a hegesedést, dr. Gladstone szerint az antibiotikumos krém valamivel simábbá teheti a kezelt felületet. Ám a hatás ez esetben is valószínűleg nem az antibiotikumtartalomnak köszönhető, hanem annak, hogy a kenőcs nedvesen tartja a sebet, és ezért a hegszövet puhább lesz.
Használjunk ilyen kenőcsöt?
IGEN Az antibiotikumokkal kapcsolatos rezisztencia problémájára való tekintettel kérdés, hogy célszerű-e a kenőcsök használata. Egy dolog miatt igen: azért, hogy megelőzzük a seb elfertőződését. A sebek és vágások ajtót nyitnak a kórokozóknak, ezért érdemes antibiotikumos kenőcsöt használni. Egy tanulmány szerzői kimutatták, hogy az antibiotikumos krémmel kezelt sebeknek csak az 5 százaléka fertőződött el, míg a vazelinnel bekent sebek 18 százaléka.
Jó tanács
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.