Alvási helyzet: befolyásolja-e a testhelyzet az alvás minőségét?
Vegyünk egy átlagos éjszakát:
A legtöbb alvó húsz-negyven alkalommal változtat testhelyzetet, és egy helyzetben átlag tizenöt percig marad. Sőt mindenkinek saját repertoárja van testhelyzetből – amik számukra a legkedvesebbek és általában minden éjjel ezeket alkalmazzák. A rossz alvók általában többször változtatnak testhelyzetet, többet forognak, mint a jó alvók, ámbár mindenkinek változtatnia kell a testhelyzetét az éjszaka során.
A leggyakoribb helyzet a jobb oldalon fekve, térdben, csípőben kissé meghajolva, illetve a második leggyakoribb, ugyanez, a bal oldalon. Ezután következik a háton fekvő pozitúra, amikor a karunk magunk előtt van összetéve, habár ha valaki háton fekvő helyzetben alszik egész éjjel, azt kevésbé tekintik pihentetőnek, mint mikor valaki oldalt fekve alszik. A legritkábban választott testhelyzet hason fekve, a fejet az egyik vagy másik oldalra fordítva aludni.
Sokan nehéznek érzik a helyzetváltoztatást alvás közben
például sok feleség tisztában van vele, hogy a férje akkor horkol, ha a hátán fekszik, ezért az éjszaka nagy részét azzal töltik, hogy lökdösik vagy oldalba könyökölik a férjüket, hogy az a megfelelő testhelyzetbe forduljon. A speciális párnák (például a nyakfájás megelőzésére szolgáló párnák) gyakran csökkentik a horkolást, de sikerrel kecsegtet az is, ha az ember megváltoztatja kedvenc alvási helyzetét, mégpedig nem egyetlen éjszaka alatt, hanem tíz-tizennégy napi próbálkozással. Ez a következőképpen képzelhető el.
Tételezzük fel, hogy rendszerint a hátán fekszik, de az ebben a helyzetben bekövetkező horkolás zavarja a hálótársát. Egész egyszerűen kezdje el megemelni a párna egyik sarkát (például egy aláhajtogatott törülközővel), és próbáljon meg úgy aludni pár éjszakát a hátán, hogy a párna kicsit ferde. Ezután próbálja még jobban megemelni a párna felét, hogy az most már sokkal magasabb legyen, mint a másik oldal. Az ember természetes módon ilyenkor inkább oldalt fordul, mintsem laposan a hátán maradjon.
Egyszerűen ismételje ezt a folyamatot, fokozatosan emelve a párna dőlésszögét, és mintegy tíz nap múlva természetes módon az oldalán fog aludni, és a teste könnyedén alkalmazkodott a változáshoz. Természetesen meg kell tartani a párnának ezt a helyzetét, hogy ne szokjon vissza a háton alvásra.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.