Óvatosan az élvezeti szerekkel!
Könnyebben alszunk el és jobban átalusszuk az éjszakát, ha nem fogyasztunk alkoholt és koffeint, illetve ha nem clohányzunk. Azok számára, akik nem akarnak lemondani ezen élvezeti szerekről, hasznosak lehetnek az alábbi tanácsok.
Alkohol
Lefekvés előtt legalább két órával már ne igyunk alkoholtartalmú italt. Bár sokan könnyebben elalszanak tőle, az alkohol kedvezőtlenül hat a későbbi alvásfázisokra. Az agy a csökkenő véralkoholszintre (többek között) ébresztő impulzusokkal reagál. De az esti alkoholfogyasztásnak ezen túlmenően is vannak az alvást befolyásoló hatásai:
Megváltoznak a REM-fázisok, ami az információk eltárolásának folyamatát érinti hátrányosan. Az alkohol jelentősen megemeli a vércukorszintet. Mivel a legpihen-tetőbb mélyalvás periódusát nem érhetjük el a vércukorszint normalizálódása nélkül, alkoholfogyasztás után hosszabb időre van szükségünk ahhoz, hogy kialudjuk magunkat.
- Gyakrabban jelentkeznek rémálmok.
- Az alkohol lassítja a légzést, és ellazítja a torok izmait, ezért az alvási apnoe (horkolás közben bekövetkező légzéskimaradás) az alkohol hatására rosszabbodik.
Az alkohol előre nem látható módon befolyásolhatja az altatók hatását, mivel ugyanazokra az agyi területekre hat. Ezért jelentősen foko zóclhat vagy éppen ellenkezőjébe csaphat át a gyógyszerek hatása. Utóbbi esetben erős nyugtalanság és álmatlanság lép fel.
Ha este nagy mennyiségű alkoholt fogyasztunk, szervezetünk nem képes kellő mértékben regenerálódni az éjszaka folyamán, ezért más nap reggel fizikai és mentális rosszullétre számíthatunk.
Aki rosszul alszik, feltétlenül kerülje az italt, de a jó alvók se igyanak az esti órákban heti kettőnél több alkalommal.
Mit mond a pszichológus?
Koffein
A kávé közismerten élénkítő hatású ital, amiért elsősorban koffeintartalma a felelős. Azt azonban kevesen tudják, hogy koffeint tartalmaz a fekete- és a zölcl tea, a kóla és sok más üdítőital is, továbbá a csokoládé és számos édesség, például a népszerű olasz sütemény, a tiramisu.
A koffein az idegsejteknek ugyanahhoz a receptorához kapcsolódik, mint a szervezetünk által termelt, alvást kiváltó hatású vegyület, az adenozin. Az adenozin feladata, hogy gátolja az élénkítő és aktiváló hatású idegi ingerületátvivő anyagok felszabadulását, ezzel megakadályozva, hogy az idegsejtek állandó izgalmi állapotban legyenek – hatására azok visszatérhetnek a nyugalmi állapotba. Amikor azonban a koffein blokkolja az aclenozinreceptorokat, ismét élénkítő hatású anyagok szabadulhatnak föl. Ez a mechanizmus áll a koffein serkentő, elalvást gátló hatásának hátterében.
Vannak azonban olyanok, akiknek az alvását a koffein kedvezően befolyásolja
Sok orvos és ápolónő tapasztalata támasztja alá, hogy a kávé nem minden esetben hat az elalvás ellen. Főleg idősebb embereknél tapasztalható, hogy gyakran megnyugszanak este egy csésze kávétól, és jobban el tudnak aludni tőle. Ez azzal magyarázható, hogy az időskori alvászavarokat sokszor az agy elégtelen vérellátása okozza.
A kávé élénkíti az agyi keringést, ezáltal serkentőleg hat az alvásközpontra is
Ezen túlmenően a kávé akadályozza a légzés alvás közben történő lelassulását, ami jelentősen javíthatja az idős emberek alvásminőségét. Az alvásközpont azonban csak akkor képes kihasználni az élénkebb agyi keringés jótékony hatását, ha az érintett a kávé elfogyasztása után 15 percen belül lefekszik. Ha ugyanis ennél tovább vár, működésbe lép a koffein élénkítő hatása, és csaknem lehetetlenné válik az elalvás. Az alvó emberre is hat ugyan valamilyen mértékben a koffein, alvásának minőségét kedvezőtlen irányban befolyásolja, de fel már nem ébreszti.
Nikotin
Bármennyire is nehezükre esik, a dohányosok jól teszik, ha elalvás előtt 3-4 órával már nem gyújtanak rá – ez esetben ugyanis jelentősen javulhat az alvásminőségük.
Tekintsük át, miért:
- A nikotin élénkítő hatású, tehát az elalváshoz szükséges nyugalmi állapot elérése ellenében hat.
- A dohányosok szervezetében az utolsó cigaretta elszívása utáni két órában gyorsan csökken a nikotin koncentrációja, ezért az agyban beindul a vágyakozás egy újabb cigaretta után. Ha ez időben a korai alvásstádiumokra esik, az agy erős ébresztő impulzusokkal reagál.
- Hosszú távon a dohányzás károsítja a tüdőt és rontja a légzést. Ez szintén alvászavarokhoz vezethet.
Összefoglalva tehát elmondhatjuk:
Az alvászavarok megelőzéséhez vagy leküzdéséhez három dolog biztosan nélkülözhetetlen: a jól kialakított alvás-ébrenlét ritmus, az elalvást bevezető szertartások, és az élénkítő szerek esti mellőzése.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.