A csontritkulás megfelelő kezelése
A kezelés valamennyi formája a bőséges kalcium- és D-vitamin-bevitelen alapszik, amelynek célja a csontok erejének és ellenálló-képességének növelése. D-vitamin nélkül a kalcium nem sokat ér, ahhoz ugyanis, hogy felszívódjon a belekből és beépüljön a csontokba, szükség van erre a vitaminra.
A D-vitamint a szervezet napfény hatására maga is elő tudja állítani, de csak korlátozott mértékben. A legtöbb készítmény, mely a csontritkulás megelőzésére és kezelésére szolgál, a kalcium mellett D-vitamint is tartalmaz.
Hogy szükség van-e más gyógyszerek szedésére, azt az orvossal együtt kell eldönteni.
Végül is a csontritkulás csak tünet, amely magasabb kockázatot jelez a csonttörések szempontjából. A kezelés mikéntje és intenzitása attól függ, mekkora a rizikó. Az alábbi kérdésekre adott válaszok útmutatást adhatnak ebben a kérdésben:
- Szed olyan orvosságot, amelyik megterheli a csontokat, például kortizonszármazékokat reumás panaszok vagy krónikus légúti betegség ellen?
- Fordult már elő önnél vagy közeli hozzátartozójánál csontritkulás okozta csonttörés?
- Nem túl fitt és aktív?
- Túl sovány?
- Dohányzik?
- Mellékvese- vagy mellékpajzsmirigy-túlműködésben szenved?
- Vannak egyensúlyi vagy mozgáskoordinációs problémái? (Ezt speciális esési próbával lehet tesztelni.)
Minél több az igenlő válasz, annál nagyobb a csontvesztés kockázata. Nincs olyan kezelés, amely általánosan minden esetben jó. Egyénre szabott kezelésre van szükség, ezért konzultáljunk orvosunkkal.
Ha az orvos a gyógyszeres kezelés mellett dönt, elsőként egy biofoszfonát-készítményt ír fel. A biofoszfonátok feltartóztatják a csontlágyulást, azaz gátolják a kalcium eltávozását a csontokból, és mérséklik az oszteoklasztok működését.
- Csontritkulás és szédülés, D-vitamin és oszteopénia
- Csontritkulás elleni gyógyszerek
- Hátfájás: szedjünk étrendkiegészítőket?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A gyakran felírt gyógyszerek közé tartozik az alenclronát- és a rizedronáttabletta. Az utóbbi előnye, hogy nem naponta, hanem csupán hetente egyszer kell bevenni. Még tartósabban hat az ibandronát. Elegendő havonta egy tablettát lenyelni, vagy háromhavonta egy injekciót beadni. Ez azért is kedvező, mert a csontritkulás kezelése hosszú folyamat, nem zárul le két vagy négy hét elteltével.
Óvatosan a savgátlókkal!
Korábban gyakran figyelmeztették a csontritkulásos betegeket, hogy ne szedjenek olyan szereket, amelyek gátolják a gyomorsavképződést (például hisztamin-2-antagonistákat és protonpumpagátlókat). Egyes esetekben ugyanis ezektől a szerektől gyakoribbá váltak a combnyaktörések.
Mára részben megváltozott a kutatók véleménye ebben a kérdésben. A rizikó csak akkor nagyobb, ha más kockázati tényezők is jelen vannak, például vesebetegség vagy tartós kortizonterápia. így hát nem okvetlenül kell abbahagyni a gyomorsav-elválasztást gátló szerek szedését. A nyom-bélfekély, amelyre az említett gyógyszereket a leggyakrabban szedik, nem maradhat kezelés nélkül.
Mikor kerül sor műtétre?
A csontritkulásos betegeknek ritkán kell kés alá feküdniük, a töréseket azonban sokszor kell műteni. Jobb ugyanis, ha a törött csontokat csavarokkal és fémlemezekkel rögzítik, vagy csípőprotézist ültetnek be, és a beteg nem kényszerül hosszú hetekre ágyba. A kényszerpihenő ugyanis tovább súlyosbítja a csontritkulást, hiszen az ember ilyenkor nem erőlteti a csontjait. Már két nappal a műtét után el lehet kezdeni gyógytornával erősíteni a csontokat és izmokat. A műtét nincs semmiféle hatással a csontritkulásra mint folyamatra, ezért folytatni kell a gyógyszeres kezelést, vagy ha korábban erre nem került sor, el kell kezdem.
Fájdalomcsillapítás
Heves fájdalmat elsősorban a csigolyatörés okoz, amit fájdalomcsillapítóval lehet mérsékelni. A bénulás vagy a kéz, a láb zsibbadása annak a jele, hogy az idegek is károsodtak. Ilyenkor nem tekinthetnek el az azonnali műtéttől, nehogy maradandó károsodás keletkezzen. A műtétet gyógytorna és fizio-terápia, például melegkezelés követi, és az is megeshet, hogy a betegnek támasztó fűzőt kell viselnie.
Mit tehet a beteg?
A csontritkulás megelőzhető. Bár a csontvesztést nem lehet teljes mértékben feltartóztatni, a folyamat lassítható. Ami még ennél is fontosabb: elejét vehetjük annak, hogy a csontritkulás törésekhez vezessen.
Táplálkozás
Ügyeljünk arra, hogy a szervezet bőven jusson kalciumhoz és D-vitaminhoz. A kalciumbevitel legyen minimum napi 1000 milligramm (esetleg szedhetünk étrend-kiegészítőt is), de idősebb korban az 1200 milligramm sem túlzás, mivel a bélben csökken a táplálékokból történő kalciumfelvétel. Figyelem! Alá vesekövesedésre hajlamos, ne fogyasszon túl sokat ebből az ásványi anyagból, semmiképpen sem többet napi 2000 milligrammnál!
A legjobb kalcimmforrás a tej és a tejtermékek. Aki nem szereti vagy nem bírja a tehéntejet, kóstolja meg a kecske- vagy juhtejkészítményeket. Megoldás lehet a sok kalciumot tartalmazó ásványvíz vagy a kalcium-és D-vitairdn-tartalmú étrendkiegészítő. Konzultáljunk orvosunkkal!
Egy pohárka vörösbor és egy szál cigaretta az étkezések után hozzájárulhat ugyan a kellemes hangulathoz, ám sajnos a csontritkulást is elősegíti. A dohányzásról mindenképpen le kell szoknia!
A C-vitamin részt vesz a kollagénképzésben, és hozzájárul a D-vitamin aktivizálódásához, a magnézium maga is a csontok egyik építőköve. És ezzel még nem is teljes a lista. Újra csak azt mondhatjuk: ajánlatos változatosan táplálkozni, sok zöldséget és gyümölcsöt, tejterméket, valamint teljes kiőrlésű gabonakészítményt fogyasztani. Ezzel, mint már korábban megjegyeztük, nemcsak a csontritkulást, hanem egy sor más betegséget is megelőzhetünk.
Testmozgással a csontok szilárdságáért
Aki sokat mozog vagy könnyű erősítő gyakorlatokat végez, fejleszti az izmait. A nagyobb izomtömeg azután megtámasztja és tehermentesíti a csontokat. Kezdjük heti kétszeri-háromszori tizenöt perces könnyű erősítéssel.
Nem kell mindjárt konditermet berendezni az otthonunkban!
Eleinte két zacskós tej is megteszi súlyzó gyanánt, lépcsőzőgép helyett pedig ott a lépcsőház.Egyes egészségközpontok, alapítványok, egyesületek és reumatológusok speciális tornát szerveznek csontritkulásban szenvedők részére. Beiratkozás előtt kérdezzük meg orvosunktól, megfelelőnek tartja-e az adott foglalkozást.
Természetesen hasznos minden olyan tevékenység, amely javítja az egyensúlyérzéket, hogy ne essünk el olyan könnyen. Ilyen a nyújtás, a ritmikus gimnasztika vagy a könnyű aerobik.
Biztonságban otthon is!
A csontokat azzal is védjük, ha csökkentjük az elesés veszélyét. Nézzünk körül otthonunkban, keressünk olyan akadályokat, amelyekben meg lehet botlani. Ha vannak, távolítsuk el őket! Balesetet okozhatnak a szobán átfutó kábelek -ezeket könnyedén áthelyezhetjük máshová. A felkunkorodó szőnyegszélek, a parkettán elcsúszó szőnyegek további veszélyt jelentenek. A kádhoz vagy a zuhanykabinba szereltessünk kapaszkodót, használjunk csúszásgátló szőnyeget.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.