Rugalmasság – A nyújtás fontos szerepe
Az erősítés és az aerob edzés elsősorban a főbb izomcsoportok erősítésére szolgál. Ne feledkezzünk meg azonban a nyújtásról sem, amely segít megőrizni a mozgásszervek, az inak, a szalagok, az ízületek és az izmok mozgékonyságát. A nyújtás oldja az izomgörcsöket, és javítja a keringést. Aki nem elég rugalmas, akinek merev a teste, annak előbb-utóbb az állóképessége, az erőnléte is romlik.
Dinamikus nyújtás során az izmok a ritmikus mozgás révén nyúlnak meg. Próbáljuk meg például ülő helyzetben felváltva felnyújtani a két karunkat, mintha gyümölcsöt szednénk egy fáról, vagy el szeretnénk érni valamit egy magas polcon. Ezzel megnyújthatjuk a váll és a nyak izmait.
Statikus nyújtás során egy-egy pozíciót kell meghatározott ideig kitartani. Ilyen például, amikor álló helyzetben a falnak vagy egy szék támlájára támaszkodunk, és hátrahajlítjuk az egyik lábunkat, majd megfogjuk a lábfejet, és a sarkot a fenékhez közelítjük. Ez a gyakorlat a combizmot nyújtja.
A helyes nyújtás
Soha ne nyújtsunk hideg izmot! Előbb sétáljunk öt percet bemelegítésként! Lassan és kontrolláltan nyújtsunk, ne húzzuk, ne erőltessük az izmot nyújtás helyett! Ne végezzük rugózva a gyakorlatsort! A pozíciót mindig tartsuk ki a javasolt ideig! Csak a fájdalomhatárig menjünk el: a fájdalomnak vészjelző szerepe van. Azt mutatja, hogy valamely szövet károsodik. Nyújtáskor ne tartsuk vissza a lélegzetünket, az izmoknak oxigénre van szükségük. Hatékonyabb a gyakorlás, ha nyújtáskor mindig hosszan kifújjuk a levegőt.
Ne erőltessük túl magunkat, mindig tartsuk tiszteletben saját korlátainkat. A rugalmasság megszerzésének titka a rendszeres gyakorlásban és a kitartásban, nem az erőlködésben rejlik.
Mennyire vagyunk hajlékonyak?
- Álljunk egyenesen vállszélességű terpeszben!
- Hajoljunk előre olyan mélyen, amilyen mélyen még fájdalom nélkül tudunk!
- Elérjük az ujjunk hegyével a talajt? Nagyszerű! Igen hajlékonyak vagyunk.
- Csak a lábszárunk közepét érjük el? Ez átlagos hajlékonyságra utal.
- Ha az ujjunk hegyével éppen csak elérjük a térdünket, sürgősen tennünk kell valamit, hogy hajlékonyabbak legyünk.
- Nyújtsunk naponta, hogy oldjuk a merevséget!
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.Szerző: Griffel Tibor