A baba fogainak ápolása
„A lányom első foga most jött ki. Az orvos szerint el kellene kezdenem mosni, de valahogy butaságnak tűnik.”
Azok a kijövetelük előtt annyi fájdalmat és az íny áttörésekor annyi izgalmat okozó kis gyöngyök kihalásra ítéltettek. Mindegyik várhatóan kiesik az iskoláskor elején, lecserélődik végleges fogakra.
Tehát miért gondozzuk őket?
Több oka van. Először is, mivel őrzik a végleges fogak helyét, a szájat permanensen deformálhatja ezeknek az első fogaknak a romlása és pusztulása. Másodszor, a babának még több évig szüksége van a tejfogakra harapáshoz és rágáshoz, a rossz fogak akadályozhatják a helyes táplálkozást. És az egészséges fogak szükségesek a helyes beszéd fejlődéséhez és a megfelelő megjelenéshez – a gyerek önbizalma szempontjából mindkettő nagyon fontos.
Az a gyerek, aki hibás fogak miatt nem tud tisztán beszélni, vagy akinek csukva kell tartani a száját, hogy lyukas vagy hiányzó fogait eldugja, nem érzi annyira jól magát a bőrében. Végül, ha a gyerek korán kezdi el a fogmosást, mire a második fogkészlet kijön, valószínűleg már természetes lesz számára a helyes fogápolás.
Az első fogak tisztítása
Az első fogakat letörölhetjük tiszta, nedves gézlappal, törlőkendővel vagy erre a célra tervezett, eldobható ujj fogkefével, moshatjuk vízzel nedvesített, nagyon puha, kicsi csecsemőfogkefével (amelynek csak háromsornyi sörtéje van). A fogorvos (hamarosan amúgy is szükség lesz rá) vagy gyógyszerész javasolhat megfelelő fogkefét, és segíthet az ujj-fogkefék megtalálásában.
- Miért szükséges leszedetni a fogkövet?
- Mi a teendő egy bölcsességfog eltávolítása után?
- 7 hétköznapi élelmiszer, ami jót tesz a fogaknak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Amíg az őrlők ki nem jönnek, várhatóan jobban tisztít a törlés, de a fogmosás olyan szokást tanít meg a babának, amire az életfogytig tartó helyes fogápolás során szüksége lesz, tehát legjobb a kettő kombinációja. A törlést vagy fogmosást étkezések után és lefekvés előtt végezzük. Legyünk óvatosak – a babafogak puhák. Gyengéden töröljük vagy mossuk meg a nyelvet is, mivel szintén lehetnek rajta bacik (de csak a nyelv elejét mossuk meg, a túlzott hátranyúlás öklendezést válthat ki).
Használjunk fogkrémet?
A baba fogainál nincs szükség fogkrémre, de megízesíthetjük a fogkefét egy pici fogkrémmel (olyat használjunk, ami csecsemőkre és tipegőkre van tervezve, és nem tartalmaz fluoridot), ha ez a fogmosásban érdekeltebbé teszi a babát. Ha fluoridos fogkrémet használunk, csak egy borsónyit rakjunk a fogkefére. A legtöbb baba imádja a fogkrém ízét, és amikor vége a fogmosásnak, kiköpés helyett lenyeli, így túl sok fluoridot fogyasztana. A legtöbb idősebb baba és tipegő vágyik arra, hogy „maga csinálja”.
Miután már megvan a kézügyessége, engedjük, hogy a baba saját maga mossa meg a fogait étkezések után, de lefekvés előtt a fogakat rendszeresen töröljük át alaposan gézlappal, vagy mossuk meg ujj fogkefével. Engedjük, hogy nézzen, miközben a saját fogainkat ápoljuk. Ha anya és apa jó fogápolási példával jár elöl, később megbízhatóbb fogmosó és még később fogselymező lesz.
A baba első fogkeféje
Bár a fogmosás és fogselymezés a baba élete során folyamatosan fontos lesz, mostantól a megfelelő táplálkozás ugyanannyira befolyásolhatja fogai (igazából a születése előtt megalapozódott) egészségét. A megfelelő kalcium, foszfor, fluorid és más ásványi anyagok és vitaminok fogyasztásának biztosítása (különösen a C-vitaminé, ami segít az ínyek egészségének megőrzésében), valamint a finomított cukrokban gazdag ételek (beleértve a forgalmazott fogzási kekszeket) vagy ragacsos természetes édesség (mint például szárított gyümölcsök, például mazsola) korlátozása megelőzhet sok, fogszuvasodással és fogínyvérzéssel járó problémát.
Korlátozzuk az édességeket
Ideális esetben az édességeket (még az egészségeseket is) korlátozzuk napi egyszeri vagy kétszeri alkalomra, mivel minél jobban eloszlik a cukorfogyasztás a nap folyamán, annál nagyobb a fogakra nézve a veszély. Az étkezésekkel együtt adjuk őket, mivel így kevésbé károsítják a fogakat, mint étkezések között fogyasztva. Vagy az édességek fogyasztása után rögtön mossuk meg a baba fogait.
Amikor a baba édességeket vagy szénhidrátokban gazdag nassolnivalót fogyaszt az étkezések között, és nincs kéznél fogkefe, adjunk egy darab sajtot utána (ementálit vagy cheddart, ha már megkóstolta őket), amely képes a lepedékben lévő bacik által termelt, fogromlást okozó savakat semlegesíteni. A további fogbiztonság érdekében szoktassuk hozzá a babát ahhoz, hogy gyümölcslevet csak pohárból igyon (felvizezve adjuk, étkezésekkel és uzsonnákkal együtt, nem köztük) és soha ne engedjük, hogy cumisüveggel feküdjön le aludni. A csőrös pohár használatát is korlátozzuk.
Gyermekfogász?
A megfelelő otthoni fogmosás és étkezés mellett a babának megfelelő, szakszerű orvosi felügyelet is szükséges, hogy egészséges ínyben ép fogai legyenek. Mielőtt bármi sürgős probléma akad, kérjük meg a baba orvosát, javasoljon megbízható gyerekfogászt vagy olyan fogászt, aki sok gyereket kezel, és jól tud velük bánni. Ha kérdésünk van a baba fogaival kapcsolatban, hívjuk fel az illetőt vagy kérjünk időpontot, amint a kérdés felmerül.
Orvosi felügyelet, ellenőrzés
Az első rutinellenőrzés az első és a második születésnap között legyen (a hat és tizenkét hónapos kor között a babák a fogromlás tekintetében nagy veszélynek vannak kitéve – például azok a babák, akik rendszeresen alszanak egy cumisüveg gyümölcslével vagy tápszerrel, akik sokszor kortyolgatnak éjszaka vagy napközben, vagy akik napjuk nagy részét cumisüveggel a szájukban töltik).
Minél korábbi az orvosi vizsgálat, annál nagyobb az esély a fogproblémák megelőzésére (a fogorvosi vizsgálattal kapcsolatos fóbia is gyakoribb azoknál, akiket a fogorvoshoz először már nagyobb tipegőkorukban viszik el). A távol elhelyezkedő fogakat, amik később egymás mellé húzódnak, általában nem szükséges korán kezelni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.