A baba sírásának a megfejtése!
Hiába közismert, hogy a sírás a csecsemők kommunikációja, ha nem tudjuk, hogy a konkrét gyerek konkrétan mit akar mondani. De semmi vész! Az alábbi értelmező szótár segítségével könnyen meg lehet fejteni, hogyan értendők a különféle bömbölések, nyöszörgések, sikolyok.
„Éhes vagyok!”
A szaggatott, mélyebb zengésű, ütemesen erősödő-halkuló sírás könyörgő felhanggal (kérlek, etess már meg!) Általában azt jelenti, hogy a baba enni akar. Az éhes sírást rendszerint a megfelelő jelek előzik meg, mint például szájnyalogatás, kereső mozdulatok, ujjszopás. Aki megtanul olvasni a jelekből, többször elejét veheti a könnyeknek.
„Fáj!”
Hirtelen feljajduló sírás, többnyire valamilyen külső hatásra (pl. injekciós tű bedöfése, füllyukasztás). A hangos, rémült és hosszan kitartott, visító ordítás végére általában elakad a baba lélegzete. Egy-egy (több másodperces) visítás után hosszabb szünetet tart (ezalatt levegőt gyűjt, hogy újult erővel folytathassa), majd újabb elnyújtott üvöltések következnek.
„Unatkozom!”
Gőgicsélő (a kapcsolat felvételére irányuló) hangokkal kezdődik, majd (ha nem sikerült felhívnia magára a figyelmet) hisztérikus hangnemben folytatódik, és végül átmegy sértődött bőgéssel („Tessék velem is törődni!”) váltakozó nyafogásba („Hát hiába könyörög a szegény kisgyerek, nem esik meg rajta a szívetek?”). Az unalmában síró baba nyomban elhallgat, amint felveszik.
„Kifáradtam!” vagy „Kellemetlenül érzem magam!”
A vinnyogó, orrhangú, folyamatos és egyre erősödő sírás azt jelzi, hogy a babának elege van valamiből (pl. „Hagyjatok már aludni!”, „Azonnal tegyetek tisztába!”, „Nem látjátok, hogy megőrülök ebben az etetőszékben?!”).
„Rosszul vagyok!”
Ennek az erőtlen, orrhangú sírásnak mélyebb a fekvése, mint a fájdalmat vagy a kifáradási jelző sírásé. Úgy tűnik, mintha a babának nem volna ereje kiereszteni a hangját. Gyakran kísérik a betegségre valló egyéb tünetek, és megváltozik a baba viselkedése (pl. figyelmetlen, nem akar enni, lázas, és/vagy megy a hasa). A beteg baba szomorú sírását szívszaggató hallgatni a szülőnek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.