A kilenc hónapos gyerek táplálása, tippek
A jó szokások kialakítása…
Valamennyien ismerjük a bosszús szülőket, akik nyögnek, amikor óvodás korú gyerekük csokis kukoricapelyhet követel a szupermarketben, sóhajtanak, amikor a csemetéjük hasábburgonyáért bömböl az étteremben a táplálkozás-tanilag megfelelő ebéd helyett, és a szemüket forgatják, amikor a gyerek visszautasítja a baráti otthonban kínált, korpás búzakenyérrel készült szendvicset, és a vacsoránál gyümölcslé helyett az üdítőhöz ragaszkodik.
Mint valamennyi szülő, ők is azt szeretnék, ha a gyerekük helyesebben táplálkozna, de magukba szállva meg vannak győződve arról, hogy ebben a csatában számukra nem terem babér. Végül is a kis gyerekek úgy születnek, hogy a helytelen ételeket kedvelik, nem? Meglepő módon ez az állítás nem igaz.
A gyerek ínye tiszta lappal indít
A kifejlődő ízek azoktól az ételektől függnek, amelyekkel találkozik már akár az étkezésének első hónapjaiban. Hogy végül mit fog megenni – vajon a fehér kenyérrel készült szendvicset választja-e vagy a korpás kenyeret, hogy almát szeret-e majd rágcsálni vagy inkább egy zacskó chipset, örömmel reggelizik-e mazsolás kukoricapelyhet, vagy inkább a cukros-csokoládést szereti -, azt elsődlegesen az befolyásolja, hogy milyen ételeket kap most az etetőszéke tálcájára.
Tartsuk távol a fehér kenyeret, amennyire lehet
A korpás búzakenyér előnyben részesítése a fehér kenyérrel szemben olyan diszkrimináció, amelyre érdemes megtanítani a fiatal gyerekeket. Bár az olyan gyerek, aki elválasztása után korpás kenyeret kap, nem szükségszerűen fogja kerülni a fehér kenyeret később, de nagyobb valószínűséggel választja a helyes ételt, ha lehetősége van rá, vagy legalábbis kevésbé valószínű, hogy visszautasítja. Válasszunk teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket a szupermarketben, süssünk korpás liszttel otthon, és ha lehet, rendeljünk teljes kiőrlésű lisztből készült pékárut az éttermekben.
Ne korlátozzuk még az édesszájúságot
Minél tovább sikerül távol tartani a valóban édes ételeket, annál nagyobb esély van rá, hogy a baba megkedveli a fűszeres vagy savanykás ételeket. Ne gondoljuk, hogy a baba nem fog enni túrót vagy nem ízesített joghurtot, ha nincs elkeverve összezúzott, érett banánnal, vagy nem fog kukoricapelyhet enni, ha nincs almakompóttal vagy szűrt őszibarackkal édesítve.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Egészségtelen zsiradékok
- Káros élelmiszerek, túlzott só hatásai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Azok a babák, akiknek az ízlelőbimbói nincsenek elárasztva édessel, nemcsak hogy elfogadják az ilyen ételeket natúr formában, hanem megtanulják szeretni is. Adjunk gyümölcsöt is, de csak desszertként, miután már kapott valami nem édeset is, például zöldségfélét (amelyet korán és gyakran kell adni). Fokozatosan építsük be az étrendbe az édesebb ételeket (cukor helyett inkább gyümölcslével édesített dolgokat), de ne essünk abba a hibába, hogy süteményt adunk uzsonnára friss gyümölcs helyett, minden étkezést édességgel fejezünk be, vagy lekvárt kenünk minden nassolnivalóra, ami a baba kezébe kerül.
Valójában a gyerek sokkal korábban megismeri az élet édes oldalát, ha nagyobb testvérek is vannak a házban (a kistestvér mindig azt szeretné, amit a nagyobbak kapnak); egyébként egyéves koráig vagy még tovább is távol lehet tartani az édességektől.
Ne hígítsuk a tejet
Ha az orvos áldását adja a tehéntejre – általában egyéves kor körül -, hígítatlanul adjuk a babának. A csokoládés tej tele van kalciummal, de cukorral is. Vegyük figyelembe tehát, hogy valahányszor a tej ízét álcázzuk (még ha egészséges formában is), a gyerek tiszta dolgok iránti hajlamát rontjuk. Halasszuk ezeket a tipegő-és óvodáskori „tejet nem!” lázadásokra.
Bánjunk takarékosan a sóval
A kisbabáknak nincsen szükségük sóra az ételben, azon kívül, amiben természetes módon megtalálható. Ne sózzuk azokat az ételeket, amelyeket a gyereknek készítünk, és figyeljünk oda, hogy ne adjunk sós ropogtatnivalót, amely a gyerek ízlését a magas nátriumtartalmú ételek felé terelheti.
Változatosan fűszerezzük a gyerek étrendjét
Nem meglepő, hogy oly sok kisgyerek kerek perec visszautasítja a számára szokatlan ételeket. Többnyire a szülők ugyanazokat a bevált ételeket tálalják már a kezdetektől fogva (nap nap után ugyanazt a kukoricapelyhet minden reggel, ugyanazt a bébiételt ebédre és vacsorára), soha nem kínálva egy kis változatosságot vagy lehetőséget másnak a kipróbálására.
Legyünk vállalkozó kedvűek a baba táplálásában (az orvos vagy a gyerek kora által megszabott keretek között). Próbáljunk ki különböző típusú gabonaféléket, melegen vagy hidegen; különböző, teljes magokból készült kenyereket (zablisztből, rozsból, valamint búzából) más-más formában (rúdban, bagett formában, szeletben, ropogósán, később pita formában), különböző tészták formájában; tejtermékeket szintén különböző formákban (joghurt, túró, lágy és kemény sajtok), zöldségeket és gyümölcsöket a sárgarépán, borsón és banánon kívül (édesburgonyát, mangószeleteket, felvágott, friss áfonyát stb.).
A változatosság nem garancia arra, hogy a gyereknél nem fog eljönni a „sajtosmakaróni-korszak” – a legtöbb gyereknél bekövetkezik előbb vagy utóbb. Az ételek széles körének ismerete azonban tágabb étrendi lehetőséget nyújt, és hosszabb távon egészségesebb táplálkozáshoz vezet.
Tegyünk kivételt
Valamennyien vágyunk a tiltott gyümölcs után, ilyen az emberi természet. Ha a nemkívánatos ételeket teljesen eltiltjuk, csak még csábítóbb lesz a gyerek számára. Ha már elég idős ahhoz, hogy megértse a „csak most az egyszer” fogalmát, engedjük meg neki a kivételes élvezeteket. Amíg a tilalmas étel nem szerves része a gyerek napi étrendjének, és nem az egészséges táplálék helyett kerül az asztalra, nem rontja a táplálkozást.
Példamutatás
A gyerekek hajlamosabbak utánozni azt, amit a szüleik csinálnak, mint megfogadni, amit prédikálnak. Tartsunk hát otthon egészséges ételeket, és fogyasszuk magunk is nyilvánvaló élvezettel azokat, így várhatóan a gyerek is követ minket az egészséges táplálkozási szokások terén.
Természetesen miközben gyakoroljuk az egészséges táplálkozást, nem árt esetenként egy kis magyarázat sem. Már kisgyerekkorától tanítsuk a gyereket arra, hogy nem a cukor jó, hanem a gyümölcs, és a korpás búzakenyér egészségesebb, mint a fehér.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.