A megfelelő környezet kialakítása babák számára, tippek!
A gyerek fejlődésére ösztönzőleg ható környezet megteremtése nem is annyira nehéz, mint első pillantásra látszik.
Az alábbiakban következik mindaz, amit erről tudni érdemes:
Szeressük a babát
Semmi sem segítheti elő a baba növekedését és gyarapodását jobban, mint a szeretet. A szülővel, illetve a szülőkkel és/vagy nevelőszülővel kialakult szoros kapcsolat elengedhetetlen a baba normális fejlődéséhez. A szeretetnek feltétlennek is kell lennie, mert csakis a mindenféle kikötésektől mentes szeretet lehet jótékony hatású.
Továbbá a szeretetet egyértelműen és világosan ki kell fejezni a gyereknek (még akkor is, ha ez nem mindig könnyű) a nehéz időszakokban is – mint amikor éppen bélgörcsei vannak, vagy a tipegőkre jellemző szeszélyes dühkitörés lesz úrrá rajta (vagy később a pubertáskori érzelmi viharok időszakában) -, és persze akkor is, amikor angyalian viselkedik.
Beszélgessünk vele
Ragadjunk meg minden alkalmat a beszélgetésre, az éneklésre, gőgicséljünk vissza a babának, mialatt pelenkát cserélünk, fürdetjük, vásárolni megyünk vele vagy autót vezetünk. Az ilyen rögtönzött, de ösztönző társalgással többet érhetünk el a baba szellemi képességeinek fejlesztése terén, mint bármilyen számítógépes oktatóprogrammal. Mert bármennyire oktató jellegű is egy játék, szinte semmit sem ér, ha mi nem vesszük a fáradságot, hogy játsszunk néha a babával. Ebben az esetben a cél nem az, hogy „tanítsuk” őt, hanem az, hogy jelen legyünk, és részt vegyünk a közös tevékenységben.
Ismerjük meg a tulajdon gyerekünket
Elsősorban nem könyvekből vagy szakértőktől tudhatjuk meg, hogy mi teszi a babát boldoggá vagy szomorúvá, nyugodttá vagy érdeklődővé, hanem saját tapasztalatunkból, abból, hogy több figyelmet szentelünk a baba válaszreakcióinak. A baba ösztönzésére irányuló erőfeszítéseinket mindenekelőtt a gyerek egyéniségének megfelelően alakítsuk.
- Két hónapos baba, mit tud? Orvosi ellenőrzések
- Két hónapos baba táplálása
- Hogyan beszéljünk egy két hónapos körüli babához?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Lágy hangok
Ha úgy vesszük észre, hogy a hangos zaj és/vagy az erőteljesebb játék megzavarja a nyugalmát, játsszunk vele finoman, szóljunk hozzá lágy hangon. Amennyiben a túl sok izgalom miatt a baba zaklatottá válik, rövidítsük le a játékra szánt időt, és csökkentsük a játék intenzitását.
Felszabadultan, jó kedvvel
A kényszer és a feszültség hátráltatja a tanulást és a fejlődést. A baba önbizalmát sérti, ha akár burkoltan is, de azt az üzenetet közvetítjük számára, hogy nem vagyunk elégedettek fejlődése ütemével. Ahelyett, hogy a babával eltöltött alkalmakat tanórának fognánk fel, melyeken a baba ösztönzése a feladat, inkább mindkettőnk érdekében lazuljunk el, és leljük örömünket a tevékenységben.
Adjunk teret a baba érdeklődésének
A babának szánt megfelelő mértékű figyelem elengedhetetlen, a túl sok figyelem viszont már teher lehet a számára. Bár fontos, hogy a gyerek érezze, ha kell, mindig számíthat segítségre, de azt is meg kell tanulnia, hogy miként juthat hozzá. Ha állandóan felette őrködünk, és a figyelmét örökösen lekötjük, megfosztjuk attól a lehetőségtől, hogy új, szórakoztató dolgokat fedezzen fel maga körül.
Például azt, hogy felfigyeljen a barátságos arcú játék mackójára, megszemlélje az ablakredőnyön átszűrődő fények alakzatát, felfedezze a kezén vagy a lábán lévő ujjacskákat, meghallja odakint a repülőgép zúgását, a mentőautó szirénáját vagy a szomszéd kutyájának ugatását. Állandó jelenlétünkkel akadályozhatjuk őt a későbbiekben nagyon fontos képességek kifejlődésében, például abban, hogy képes legyen játszani, tanulni vagy önállóan valamilyen problémát megoldani. (Egy túlságosan szülő-függő gyerek magát a szülőt is akadályozhatja abban, hogy gyerekén kívül bármi mással foglalkozzon.)
Természetesen azt az időt, amit a babával töltünk, igyekezzük a lehető legjobban kihasználni. Teremtsünk azonban alkalmat arra is, hogy a baba egyedül maradjon a játékaival, és ilyenkor csak félrevonulva, valahonnan a szoba sarkából figyeljük őt, amint ismerkedik velük.
Legyen az övé az irányító szerep
Hagyjuk, hogy a baba vezessen minket, ne pedig mi a babát. Ha a kerekes járóka nagy boldogsággal tölti el, ne vegyünk elő társasjátékot, hanem összpontosítsunk vele együtt a kerekes járókára. Miközben a járókát mozgatjuk a kormánykerékkel, engedjük meg a babának, hogy egyszer-egyszer ő is megfoghassa a kormányt, így nem csupán azt segítjük elő, hogy egy egyébként is megtanulandó mozgással megismerkedjen, hanem erősítjük benne az éppen fejlődő önbecsülést, hiszen láthatja, hogy a mamája mennyire örül az ügyességének, és hogy amit tesz, az fontos neki.
Játék vége. Engedjük meg a babának, még ha nagyon fiatal is, hogy ő szabja meg és döntse el, mikor legyen vége a játéknak. A baba képes közölni, hogy mikor van elege a játékból, például azzal, hogy más irányba fordul, nyűgösködik, sír, elveszti az érdeklődését, vagy láthatólag nem leli már örömét az adott tevékenységben. Ha ezt figyelmen kívül hagyjuk, és tovább erőltetjük a játékot, megfosztjuk a babát attól a lehetőségtől, hogy megtanulja a dolgok irányítását. Ezenfelül ha a játékot a baba kedve ellenére folytatjuk, annak nem fog örülni sem a baba, sem a mama.
A játék időzítése
A baba hat tudatállapot valamelyikében van: mély vagy nyugodt alvás; felszínes vagy aktív alvás, szendergés, aktív ébrenlét, melyet a fizikai tevékenységek iránti érdeklődés kísér, nyűgösség és sírás, végül nyugodt ébrenléti állapot. A fizikai fejlődés ösztönzésére az aktív ébrenlét időszaka a leghatékonyabb, a nyugodt ébrenléti állapot pedig egyéb tanulási folyamatoknak kedvez.
Koncentráció. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a csecsemő csak nagyon rövid ideig képes egy dologra koncentrálni. Ha a baba két perc után nem figyel a lapozgatott könyvre, abból nem következik, hogy nem szereti, ha felolvasnak neki, egyszerűen nem képes tovább koncentrálni.
Dicsérjünk
Amikor a baba eredményt mutat fel bizonyos cselekvésekben (például mosolyog, rácsap a csörgőre, kezét nyújtogatja az ágyból, rátalál egy játékra), további erőfeszítésekre fogjuk ösztönözni azzal, ha megdicsérjük az eredményeit. Megtehetjük ezt úgy, hogy örömet mutatunk az eredmény láttán, átöleljük, tapsolunk, vagy elégedettségünk egyéb jeleit mutatjuk. Természetesen mindezt úgy tegyük, hogy a baba képes legyen megérteni az üzenetet, vagyis azt, hogy ő fantasztikusan ügyes gyerek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.