A tizenegyedik hónap babáknál, fontosabb tudnivalók
Ebben a hónapban alighanem egy kis szabadulóművésszel leszünk megáldva, akinek az a legkedvesebb elfoglaltsága, hogy bemásszon oda, ahová nem szabad, vagy kimásszon onnan, ahonnan helytelen. Nincs olyan magas polc, nincs olyan nehezen nyíló szekrényajtó, amitől egy tíz hónapos felfedező visszariadna. Houdinit megszégyenítő ügyességgel igyekszik szabadulni a pelenkázástól, a babakocsiból, az etetőszékből és egyáltalán, mindenfajta leláncoltságból.
Testi ügyességének látványos fejlődésével – többek közt az első lépésekkel – együtt a beszédkészsége is nagyot fejlődik, bár ez egyelőre inkább a megértett, semmint a kimondott szavak számában mutatkozik meg. Egyre szívesebben nézegeti a könyveket, kezdi felismerni, sőt mutogatni az ismerős képeket. Mutogatni egyébként is szeret, függetlenül attól, hogy éppen mit csinál, elvégre ez is egy módja a szavak nélküli beszélgetésnek.
Mit tud a baba a 11. hónapban?
Fejlődése során minden csecsemő elérkezik bizonyos mérföldkövekhez. Akkor se kell megijedni, ha egy-egy állomást mintha lekésne a baba: minden bizonnyal hamarosan annak is eljön az ideje. Minden gyereknek a saját fejlődési tempója a normális. Ha kétségeink vannak a baba fejlődésével kapcsolatban (például kihagyott egy fejlődési mérföldkövet, vagy megfigyeltünk valami lemaradást a fejlődésében), kérdezzük meg nyugodtan az orvostól a következő rutinvizsgálat során, még ha az orvos nem is említi.
A szülők sokszor megfigyelnek a baba fejlődésében olyan apró eltéréseket, amit az orvosok nem vesznek észre. A koraszülöttek valamivel később érkeznek el az egyes fejlődési fokokhoz, mint időre született kortársaik: az esetek többségében nagyjából annyit késnek, amennyivel korábban születtek (korrigált korukat tehát onnan „számoljuk”, mintha időre születtek volna), néha többet is.
A tizenegyedik hónapban ezt kell tudnia a babának:
- Hasizomból fölülni.
- Apró tárgyat a hüvelykujja és a mutatóujja bármely részével felvenni (minden veszélyes tárgyat tartsunk a babától távol).
- Megérteni a „nem” szó jelentését (és nem mindig engedelmeskedni).
Valószínűleg tudni fogja:
- Tapsolni vagy integetni.
- Bútorba kapaszkodva járni.
- Ujjal vagy gesztikulálva megmutatni, mit szeretne.
Talán tudni fogja:
- Apró tárgyat szabályosan a hüvelykujja és a mutatóujja vége közé fogva felvenni (minden veszélyes tárgyat tartsunk a babától távol).
- Rövid ideig támasz nélkül megállni.
- Értelemszerűen papát és mamát mondani.
- A fenti kettőn kívül még egy szót mondani.
Esetleg még ezt is tudja:
- Stabilan egyedül állni.
- Síráson kívül mással is kifejezni az akaratát.
- Labdázni (visszagurítani a labdát).
- Csészéből önállóan inni.
- Kezdetleges nyelven beszélni (halandzsaszöveget mondani, amely úgy hangzik, mint valami mesterséges, idegen nyelv).
- A „mama” és a „papa” szón kívül három vagy több szót kimondani.
- Gesztussal nem kísért utasításra reagálni („add ide nekem!”, mozdulat nélkül).
- Járni.
Mit várhatunk az-e havi ellenőrzésen?
Erre a hónapra a gyerekorvosok általában nem terveznek vizsgálatot – talán éppen azért, mert az ilyen korú gyerekek különösen rosszul tűrik, ha vizsgálat közben lefogják őket. Ha ráadásul a gyerek az idegenektől is fél, a legkedvesebb, leggyöngédebb orvos sem képes elnyerni a tetszését. Az orvost csak olyan probléma esetén érdemes kihívni, amit nem lehet a következő hónapig halogatni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.