Anya-baba kapcsolat és kötődés kialakulása
Érzelmi kötődés
„Váratlanul császároztak, és rögtön elvitték a gyereket az intenzív osztályra, mielőtt ideadták volna, hogy érzelmi kötődést alakíthassunk ki. Milyen következményekkel járhat ez a kapcsolatunkra?”
A szülés utáni érzelmi kötődés is egy elmélet a sok közül: óhatatlanul divatba jött, majd – napjainkra – lecsengett. Az 1970-es években született kötődési elmélet, mely szerint az anyák és gyermekek kapcsolata erősebb lesz, ha a szülést követő 24 órából 16 órát szeretetteljes testközelben tölthetnek, sem tudományosan, sem a gyakorlatban nem igazolódott be.
A kötődés elméletének kétségtelenül hasznos következményei lettek
Ennek köszönhetően ma már a kórházakban az újszülötteket a köldökzsinór elvágása után nem küldik át rögtön a csecsemőosztályra, hanem szülés után néhány perccel odaadják az anyának, és kifejezetten biztatják, hogy legalább tíz percig, de akár egy órát vagy annál is tovább babusgassa és megszoptassa.
Ily módon az anyák, apák gyorsan lehetőséget kapnak arra, hogy gyermekükkel kölcsönösen megnézzék, megtapintsák egymást (szem- és bőrkontaktust alakítsanak ki), ami mindenképpen üdvös dolog. Másrészt viszont ez az elmélet azokban az anyákban, akiknek nincs módjuk kézbe venni a frissen született babát (pl. Mert nehéz volt a szülés, vagy közben derült ki, hogy császármetszésre van szükség, vagy a gyerek azonnali orvosi ellátásra szorult), olyan érzést kelt, mintha kihagyták volna a bensőséges kapcsolat kialakításának soha vissza nem térő lehetőségét.
A szakemberek jelentős része nemcsak azt vonja kétségbe, hogy a kötődést születéskor kell megalapozni, hanem magát a lehetőségét is. Egy újszülött már az összes érzék birtokában van: tud nézni, fel tudja ismerni az édesanyja hangját (bár arcról csak hónapokkal később fogja felismerni). Születése után az első órában rendszerint ébren van, ez az idő tehát valóban alkalmas az első ismerkedésre a szülőkkel. Mivel azonban az első – mégoly csodás – benyomásról semmi emléke nem marad, nem is ezen fog állni vagy bukni a kapcsolat.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ami a szülőanyát illeti, ő ugyan megőrizheti az első percek emlékét, mégsem biztos, hogy azonnal kötődni tud a gyerekéhez, például mert a vajúdás és szülés után ki van merülve, még kába a gyógyszerektől, görcsei vagy a gátmetszés miatt fájdalmai vannak, megriadt az éppen rászakadó óriási felelősségtől, vagy egyszerűen lelkileg még nincs fölkészülve arra, hogy az újszülött csecsemővel törődjön.
Az első közös percek…
Természetesen fontosak azok a percek, amiket szülés után a baba és a szülők egymással töltenek, de nem fontosabbak, mint az előttük álló órák, napok, évek. Mindössze a kezdetét jelentik a kölcsönös megismerés és megszeretés hosszú és sokrétű folyamatának. Erre a kezdetre pedig órákkal később is sor kerülhet a kórházi ágyban, az inkubátor üvegén keresztül, de akár több héttel később a lakásban. Mikor szüleink, nagyszüleink a világra jöttek, nemhogy az apjukkal, hanem valószínűleg még az anyjukkal se sokat találkoztak, mielőtt (rendszerint tíznapos korukban) hazakerültek, ezek a generációk mégis ragaszkodó, szeretetteljes családi kötelékben nőttek fel.
Az olyan anyák, akiknek csak az egyik gyerekükkel volt lehetőségük szülés utáni ismerkedésre, a másikkal pedig nem, saját állításuk szerint mindegyiket egyformán szeretik. Végül az örökbe fogadó szülők, akik legkorábban akkor kapják meg a gyereket, amikor a kórházból kiadják (vagy még sokkal később), az esetek többségében ugyanolyan bensőséges viszonyba kerülnek vele, mint az olyan vér szerinti szülők, akik az újszülöttet az első percben a kezükben tartják.
A szeretet kialakulásához idő kell
Az életre szóló szeretet titokzatos módon, néhány óra vagy néhány nap alatt képes felébredni. Tényleges rögzülése azonban pszichológusok szerint a gyerek első életévének második felében zárul le. Az egyik anya tisztán megőrzi a szülés utáni első percek emlékét, a másikban elmosódik. Egy szó, mint száz, ezek a percek nem határozzák meg végzetszerűen a későbbi kapcsolat jellegét és minőségét.
A szülők és gyermek közötti kötelék a szülők szempontjából már a terhesség alatt kezdetét veszi, amikor a magzatukkal kapcsolatos szemléletük, érzelmeik alakulni kezdenek. A viszony kisgyermekkortól a gyerekkoron, kamaszkoron át folyamatosan fejlődik és alakul, sőt akkor is, ha már felnőtt. Úgyhogy nyugalom: bőven van idő a kötődés kialakulására.
Kérdés:
„Állítólag a szülés utáni ismerkedés közelebb hozza egymáshoz az anyát és gyermekét. Szülés után majdnem egy órán át nálam volt a kislányom, mégis idegennek éreztem, sőt még most, három nap után is annak látom.”
Szerelem első látásra csak regényekben és filmekben tör ki, nem a valóságban. Az esetek többségében az egy életen át tartó szerelem kialakulásához idő kell, ápolásához pedig nagy-nagy türelem. A szülői szeretetre ugyanez érvényes.
Az apai kötelék
A közvetlenül a születést követő testközelség nem garantálja, hogy anya és gyermeke egy csapásra egymásba is szeret. Ilyenkor nem csak anyai szeretetben szoktak úszni. Szülés után a nők először inkább megkönnyebbülést éreznek, és nem anyai szeretetet: nagy megkönnyebbülés, hogy a baba egészséges, és hogy túl vannak rajta, kivált ha nehéz szülés volt. Egyáltalán nem szokatlan, ha az anya idegen, jobb esetben közönyös szemmel nézi lázongva ordító porontyát, akinek mintha semmi köze nem volna ahhoz a kezes és aranyos kisbabához, akit tudtával kilenc hónapon keresztül a szíve alatt hordott.
Sok mindentől függ, hogyan reagál az anya, amikor szülés után először megpillantja a gyerekét:
Mennyi ideig tartott a szülés, mennyire volt nehéz, kapott-e közben valamilyen gyógyszert, látott-e már újszülöttet, mit szól ahhoz, hogy gyereke lett, milyen a házassága, milyen egyéb gondjai vannak, rendben van-e az egészsége, s ami a legfontosabb: milyen a természete.
Mindenkinek a saját reakciója a normális
Ha a napok múlásával egyre jobban megtetszik a baba és egyre inkább a sajátjának érzi, megnyugodhat. A legjobb kapcsolatok nemegyszer nehézkesen kezdődnek. Ha elég időt ad önmagának és a gyereknek az ismerkedésre, szép lassan kialakul a vonzalom.
Ha azonban a gyerek több hét elteltével sem áll közelebb a szívéhez, sőt dühöt vagy ellenszenvet érez iránta, orvoshoz kell fordulni. Lehetséges, hogy szülés utáni depresszió esete áll fenn, aminek valószínűségét más tünetek is megerősíthetik. Ezt a helyzetet kezeltetni kell, különben nemcsak a mama és a baba egészsége sínyli meg, hanem későbbi kapcsolatuk is.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.