Az idősebb testvér bántalmazza a kisbabát? Mit tegyünk?
„Kimentem a szobából egy percre, és amikor visszaértem, rémülten tapasztaltam, hogy a nagyfiam egy játékszerrel veri a kishúgát. A kislányom ezúttal nem sérült meg de úgy tűnt, mintha a fiam szándékosan meg akarta volna ríkatni.”
Bár egy ilyen merénylet a felületes szemlélőnek úgy tűnhet, mint a nemkívánatos jövevény bántalmazására tett szadista megnyilvánulás, azonban ez nem így van!
A zöld szemű szörny
Egy zöld szemű szörnyeteg hatolt be a babaszobába az új kistestvér megérkezése óta? Azt reméli, hogy elejét tudja venni az idősebb testvér irigységének? Az ebben a fejezetben található valamennyi ötlet a testvéri rivalizálás és féltékenység teljesen normális érzését segít enyhíteni. Jót tehet az is, ha a csecsemőt vagy a nevén nevezi, vagy a „mi kisbabánknak”, a „te kisöcsédnek vagy kishúgodnak” mondja, de soha ne az „én kicsinyemnek”.
Próbálja meg elkerülni az olyan utasításokat, amelyekből a nagyobb gyerek úgy érezheti, hogy alá van rendelve a kistestvérének: „Maradj csendben, Lilike alszik!” Vagy: „Nem ülhetsz az ölembe, Józsikát szoptatom.” Vagy: „Ne piszkáld Zsófikát, még megsebesíted!” Jobb eredményt érhet el, ha korlátozza a tiltásokat, és a kéréseit pozitívan fogalmazza meg: „Petiké alszik.
Figyeljük meg, tudunk-e suttogva beszélni, hogy ne ébresszük fel.” Vagy: „Mit szólnál ahhoz, ha a mellettem lévő székbe ülnél, így közel lennénk egymáshoz, amíg én szoptatok.” Vagy: „A kisöcséd nagyon szereti, ha gyengéden simogatják, így ni.” De ne felejtse el, hogy bizonyos mértékű féltékenység elkerülhetetlen, és ha belegondol, akkor teljesen érthető is.
- Hogyan neveljünk jó testvéreket?
- Féltékenység jelentkezése és kezelése gyermekkorban
- Gyereknevelés: verni vagy nem verni?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Általában nem erről van szó!
Bár az ellenségesség is szerepet játszhat bennük (és ez természetes, tekintetbe véve azt a felfordulást, amelyet az újszülött okoz az idősebb gyerek életében), ezek a látszólag rosszindulatú támadások gyakran csupán ártatlan vizsgálódások. A kisfiú valószínűleg megpróbálta megríkatni a kishúgát, de nem rosszindulatból, hanem kíváncsiságból, hogy vajon miként működik ez a furcsa teremtmény, akit a nyakára hoztak (mint ahogy állandóan vizsgálgat és kísérletezget minden mással is a környezetében).
Ne reagáljuk túl!
Egy ilyen helyzetre úgy kell reagálni, hogy nem reagáljuk túl. Vonja be az idősebb gyereket a baba gondozásába, és értesse meg vele, hogy a babával gyengéden kell bánni. Ha mégis megmarad a durvaság, reagáljon rá hűvös racionalitással, ne pedig haraggal, bűntudatot kiváltó vádaskodással (ha önt akarja kínozni, akkor egyenesen élvezni fogja a kirohanását), sem a kisbaba hisztérikus védelmezésével (ami a nagyobb gyerek irigységét erősítheti). Ha a baba megsérült, akkor még fontosabb a heves reagálás elkerülése: lelki sérüléseket okozhat az idősebb gyereknek, ha nem szándékos tette miatt is bűnösnek kell éreznie magát, és ez nem vezet semmi jóra.
Nem helyes tehát túlreagálni, ha az idősebb gyerek agresszívan viselkedik a kistestvérével, de az sem helyes, ha figyelmen kívül hagyja. Hozza a gyerek tudomására hűvösen, nyomatékosan, de egyértelműen, hogy bárkinek (kisbabának vagy másnak) a megütése vagy bármilyen bántása elfogadhatatlan. Kínáljon neki más lehetőségeket, hogy olyan módon nyilvánítsa ki vegyes (vagy ellenséges) érzelmeit, amellyel nem bántja a kisbabát. Például mondja ki („Baba, megőrjítesz”), vagy csapjon egy párnára, gyömöszöljön gyurmát, ugráljon le-föl vagy rajzoljon egy képet.
Megelőzés és nem büntetés?
Amikor egy idősebb (de még nagyon kicsi) testvér bánt egy fiatalabbat, a megelőzés jobb, mint a büntetés. Soha ne hagyja a két gyereket felügyelet nélkül ugyanabban a szobában együtt, amíg az idősebb abba a korba nem ér (ez valószínűleg az ötödik életév), hogy megértse, milyen károkat tud okozni. Kicsi gyerekeknek általában nincs fogalmuk arról, mekkora sérüléseket tudnak okozni szándéktalanul babának.
Összességében: legyünk türelmesek a nagyobb testvérrel, hiszen hosszabb távon majd ő is megérti, hogy nincs oka féltékenységre, főleg akkor nem, ha a figyelmünkkel és szeretetünkkel rendszeresen biztosítjuk!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.