Babaápolás

Biztonsági tanácsok a nagy fürdőkádhoz – Baba fürdetése

Annak biztosítására, hogy a fürdetés ne csak élvezetes, de biztonságos is legyen, kövessük az alábbi fontos tanácsokat.

Várjuk ki, amíg a baba ülni tud

Mindkettőnk számára kellemesebb lesz a fürdőkádi fürdetés, ha a baba önállóan vagy minimális támasszal ülni tud.

Legyen biztonságos az ülés

A ned­ves baba könnyen kicsúszhat a kezünk közül, és még a stabilan ülő is elcsúsz­hat a kádban. És bár egy pillanatnyi víz alá merülés nem ártalmas fizikailag, hosszú távú félelmet kelthet a fürdés iránt. (Természetesen ha megcsúszik, és nem vagyunk ott, a következmények sokkal súlyosabbak lehetnek.)

A fürdetőszék kiváltja azt, hogy egyik kezünket mindig a babán kelljen tartani, de a legtöbb szakember szerint nem elég biztonságos. A jelenleg kap­ható fürdetőszékekből olyat válasszunk, amelynek alján gumi tapadóko­rongok vannak, így stabilan a kádhoz erősíthetjük, és soha ne használjuk a széket a teljes és állandó felügyelet he­lyettesítésére. Némelyik szék rendelke­zik a baba alá rakható szivacspárnák­kal, így fürdés közben nem csúszkál a baba.

Ha a mi fürdetőszékünk nem ilyen, rakjunk a baba feneke alá tiszta törlőkendőt vagy kis törülközőt, így ugyanazt a hatást érjük el. Hogy a ned­ves anyagban ne szaporodjanak el a bak­tériumok, a ruhát öblítsük és csavarjuk ki, majd rakjuk ki száradni, vagy min­den fürdetéskor használjunk újat. Ha a széknek van szivacspárnája, használat után ugyanezért szárítsuk meg. Ha nem használunk fürdetőszéket, a kád alját műanyag kádszőnyeggel vagy csú­szásmentes felragasztható mintázattal béleljük ki, így megakadályozzuk a csúszást.

Legyünk felkészültek

Mielőtt a ba­bát a kádba helyezzük, legyen kéznél minden, ami a fürdetéséhez kell: törül­köző, törlőkendő, szappan, sampon, fürdőjátékok és bármi más, amire szükség van. Ha valamit elfelejtettünk, és ne­künk kell érte mennünk, csavarjuk a babát egy törülközőbe, és vigyük ma­gunkkal. A felkészüléshez tartozik, hogy a fürdőkád közeléből eltávolítunk mindent, ami a kíváncsi baba kezében veszélyes lehet, például szappant, borot­vát, sampont.

Jelenlét

A babának a fürdés minden percében felnőtt felügyeletére van szük­sége – és ez így lesz az első öt év für­detései során. Soha, még egy másod­percre se hagyjuk a kádban felügyelet nélkül, még babaszékben sem (kicsúsz­hat vagy kimászhat belőle).

Fulladás! Ne feled­kezzünk meg arról a megdöbbentő sta­tisztikáról, amikor megszólal a telefon vagy csöngetnek, felforr a víz a tűzhe­lyen, vagy bármi el akarja vonni a figyel­münket a gyerekről: a csecsemők fulla­dásos balesetének 55 százaléka a fürdő­kádban történik.

Könyökteszt

A kezünk sokkal job­ban elviseli a hőt, mint a baba érzé­keny bőre. A víz hőmérsékletét a kö­nyökünkkel vagy a csuklónkkal, vagy kádhőmérővel ellenőrizzük, mielőtt a babát beletesszük. Legyen a víz kelle­mesen meleg, de nem forró. A meleg vizes csapot zárjuk el előbb, így a csap­ból csepegő víz hideg lesz, és nem égetheti meg a babát. A bojler 50 °C alá állítása szintén segíthet megelőzni a baba leforrázását. A fürdőkádcsap­ra helyezhető biztonsági borítás meg­védheti a babát az égésektől és az üté­sektől.

Ne legyen hideg sem!

A babák nem szeret­nek fázni, és ha a fázást a fürdetéssel asszociálják, fellázadhatnak ellene. Gon­doskodjunk róla, hogy a fürdőszoba kel­lemesen meleg legyen. Ha a fürdőszo­ba nincs megfelelően fűtve, a forró víz kiengedésével felmelegíthetjük. Amíg a kád nincs feltöltve, és nem állunk ké­szen vízbe dugni a babát, ne vetkőztes­sük le. Legyen kéznél nagy, puha, lehe­tőleg csuklyás törülköző, amibe bele­tekerhetjük, mihelyt a vízből kivettük. A babát alaposan töröljük meg a hajla­tokban is, mielőtt kicsomagoljuk és fel­öltöztetjük.

Tartsunk bemutatót

Miközben a ba­bát valaki más tartja, mutassuk be a für­dőkádi fürdetést egy mosható babán vagy plüssállaton, közben folyamatosan beszéljünk a gyerekhez megnyugtató han­gon. Állítsuk be úgy, hogy minden részt­vevő nagyon élvezi a dolgot.

Hadd fröcsköljön a baba

De a mama ne fröcsköljön. A legtöbb baba számára a fröcskölés a fürdési élmény legjobb része, minél jobban el tudja az anyját áz­tatni, annál boldogabb lesz. De míg szin­te biztos, hogy szívesen fröcsköl, nem biztos, hogy szeretne fröcskölés célpont­ja lenni. Sok baba egy játékos fröcskölés miatt utálja meg a fürdést.

Csináljuk párban

Némely baba hajla­mosabb fürdeni, ha társasága van. Pró­báljunk együtt fürdeni a babával, de ne­ki megfelelő fürdővíz-hőmérsékleten. Ha a baba hozzászokott már a páros fürdés­hez, megpróbálhatjuk egyedül fürdetni.

Evés után nincs fürdetés

Kérdéses, hogy anyánk egykor állandóan ismételt nyári intelme orvosilag igazolható-e. De jó ötlet lehet, ha a babát nem közvetle­nül evés után fürdetjük, mivel az aktivi­tás fokozódása öklendezéshez vezethet.

Ne húzzuk ki a dugót, amíg a baba a kádban van

Nem csak fizikailag lehet kellemetlen egy kiürülő kádban lenni, pszichológiailag is az lehet. A gur­gulázó hang megijeszthet még egy kis csecsemőt is, az idősebb baba vagy a ti­pegő pedig frászt kaphat attól, hogy ő is lemegy a lefolyón a leeresztett, örvény­lő vízzel.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.