Babaápolás

Babafürdetés mente, tippek!

Amíg a baba nem tud négykézláb le­mászni a porba, nem muszáj naponta megfürdetni. Ha tisztába tevés közben a szükséges pontokon letisztogatják, a mászni még nem tudó gyereknek hetenként kétszer-háromszor elég fürödnie, hogy jó illatú és szalonképes legyen.

A lazább fürdetési rend főleg az első he­tekben kedvező, mikor még fürösztött és fürösztő egyaránt retteg tőle. Az olyan kisbabákat, akik nem szeretik meg gyor­san a fürdést (a többség imádja), tovább­ra is elég hetente kétszer-háromszor für­detni, legföljebb kissé piszkosabbak lesznek, mire sor kerül rá. A közbeeső napokon szivaccsal is le lehet mosni a fontosabb részeket, pl. arcot, nyakat, kezecskét, popsit.

Az olyan babáknak viszont, akik élve­zik a pancsit, a mindennapos fürdetés kedves szertartásuk lesz. A csecsemő mosdatására tulajdon­képpen a nap bármely órája megfelel, de a legjobb közvetlenül lefektetés előtt fürdetni, mert a baba kellemesen ellazul tőle, és jól fog aludni. (Ha már azzal töl­ti a napot, hogy minél jobban bepisz­kolódjon, egy újabb érv szól az esti für­detés mellett.)

Ne evés után vagy előtt fürdessünk!

Közvetlenül evés előtt vagy után nem szabad fürdetni, mert a mozgatástól felfordul a gyomra, illetve üres gyomorral nem biztos, hogy keze­sen fog viselkedni. A fürdetésre hosszú és osztatlan időt kell szentelni, hogy ne kelljen kapkodni, és ne hagyjuk ott egy pillanatra sem, mert valami más dolgunk akadt. Fürdetés közben bízzuk a telefont az üzenetrögzítőre.

Amíg hordozható kádban fürdik a baba, a lakás bármely pontja megteszi, bár a fröcskölésre tekintettel a legjobb színteret a fürdőszoba vagy a konyha kí­nálja. A munkafelület legyen kényelmes magasságú és elég nagy az összes kellék elhelyezéséhez. A fürdetés idejére a ven­tilátort, légkondicionálót a baba érde­kében – főleg az első hetekben – ki kell kapcsolni, a helyiség legyen jó meleg (23-26 °C), és ne legyen benne huzat. Ha nem lehet ennyire felfűteni, fürdés előtt folyassuk a forró vizes csapot, hogy a gőz felmelegítse a levegőt.

1. Mosdatás szivaccsal

Mivel a köldök­zsinór és az esetleges körülmetélés he­lyének begyógyulásáig (kb. néhány hé­tig) tilos füröszteni, addig csak mos­dókendővel lehet mosdatni a gyereket.

A szivacsos mosdatás lépései:

A mosdatás helyének kijelölése

A pe­lenkázóasztal, a konyhai pult, a saját ágyunk vagy a baba kiságya (ha a mat­rac elég magasan van) egyaránt megteszi, csak rá kell tenni egy vízhatlan (habszi­vacs) párnát, illetve a pultra egy jó vas­tag törülközőt vagy párnát.

A baba levetkőztetése előtt kikészítjük a kellékeket:

  • Babaszappan, tetszés szerint baba­sampon.
  • Két mosdókendő (ha kézzel szappa­nozunk, egy is elég).
  • Steril vattapamacsok szemtisztításhoz.
  • Törülköző, lehetőleg kapucnis.
  • Tiszta pelenka és ruha.
  • Popsikenőcs, pelenkakiütés esetén gyógykenőcs.
  • Alkoholos lemosó vattacsomókkal vagy alkoholos vattakorong a köldökzsinórc­sonk tisztogatásához.
  • Meleg víz, ha nincs csap a közelben.

A baba előkészítése

Ha a szobában me­leg van, a babát előre le lehet vetkőztetni, csak egy törülközővel kell lazán betakar­ni (a csecsemők nem szeretnek anyaszült meztelenül lenni); ha viszont nincs elég meleg, mindig csak a sorra kerülő testré­széről kell levenni a ruhát. Minden hő­mérsékletre érvényes óvintézkedés: a pe­lenkát csak akkor érdemes levenni róla, mikor már a popsimosás következik. Vi­gyázat, a pelenka nélküli baba (különö­sen a fiú) veszélyes fegyverrel rendelkezik!

A mosdatást a legtisztább részeken kell kezdeni, a legpiszkosabbak felé haladva, hogy a mosdókendő és a víz ne legyen túl hamar piszkos. Szappanozni kézzel vagy mosdókendővel is lehet, de a leöblítéshez tiszta kesztyűt kell használni.

Az alábbi sorrend általában beválik:

  • Fejmosás: a baba fejét hetente egyszer kell szappannal vagy samponnal meg­mosni és alaposan leöblíteni. A többi napon elég vízzel lemosni. A csecsemők fejét óvatosan a mosogatómedence szé­lénél tartva lehet a legkönnyebben, leg­kényelmesebben megmosni. Folytatás előtt a haját törülközővel gyöngéden megszárogatjuk. Mosdatáskor takarjuk be a baba hasát, hogy közben ne fázzon és kényelmesen érezze magát, és hogy egyúttal védekezzünk a kéretlen zuhany ellen (főleg kisfiú esetén).
  • Arcmosás: először a szemét töröljük át meleg vízzel megnedvesített vattával, az orrtól kifelé haladó gyengéd simítá­sokkal. A másik szemét is friss vattával tisztogatjuk. Arcmosáshoz nem kell szap­pant használni. A fülkagylót csak kívülről töröljük át óvatosan, belül nem. Az arc minden részét gondosan szárazra töröljük.
  • Nyak, mellkas: szappanozni csak ak­kor kell, ha nagyon izzadt vagy piszkos a baba. A hurkák között feltétlenül tisz­togassuk ki, mert odagyűlik a piszok. Szárazra töröljük.
  • Karmosás: a két karját egyenként kinyújtjuk, hogy a könyökhajlathoz hoz­záférjünk; a tenyerét megnyomjuk, hogy kinyissa az öklét. A kezecskéhez egy kis szappan se árt, de alaposan öblítsük le, mielőtt a szájába, venné. Szárazra töröljük.
  • Hátmosás: a babát a hasára fordítjuk úgy, hogy a feje az egyik arcán támasz­kodjon; lemossuk a hátát, külön ügyelve a tarkó hurkáira. Mivel ez a testrésze nem szokott bepiszkolódni, általában fölösle­ges beszappanozni. Szárazra töröljük, majd folytatás előtt ruhát adunk a felsőtestére.
  • Lábmosás: a lábszárakat egyenként  kiegyenesítjük, hogy a térdhajlathoz hoz­záférjünk, bár a baba ezt a mozdulatot rosszul tűri. Szárazra töröljük.

Pelenkás terület

A kislányok lába kö­zét elölről hátrafelé haladva tisztogat­juk, a nagy aj kakát széthajtjuk, majd vízzel és szappannal lemossuk. Egy ke­vés fehér hüvelyváladék normális jelen­ség, nem szabad letörölni. A hüvelybe­menetet a mosdókendő tiszta sarkával kitisztogatjuk, majd tiszta vízzel, illetve bögréből rálocsolt friss vízzel leöblítjük. A kisfiúk nemi szervét óvatosan meg­törölgetjük, minden redőt, hajlatot szappannal és vízzel gondosan meg­tisztítunk, de ha nincs körülmetélve, az előbőrét nem szabad hátrahúzni. Alaposan szárazra töröljük, szükség szerint popsikenőccsel vagy gyógykenőccsel bekenjük.

Végül:

Pelenkát és ruhát adunk rá.

2. Fürdetés babakádban

A köldökzsinór és az esetle­ges körülmetélés helyének begyógyulása után már kádban is szabad füröszte­ni a babát. Ha láthatólag nem érzi jól magát a vízben, az újabb próbálkozás előtt néhány napra vissza lehet térni a mosdatáshoz. A víznek kellemes meleg­nek kell lennie, s a babát biztos fogással kell tartani, mert ha fél a leejtéstől, ref­lexesen rángatózni kezdhet.

A hordozható kiskád helyének kijelö­lése

A konyhai mosogató, a fürdőszobai mosdó pultja vagy a fürdőkád egyaránt szóba jöhet (bár a kádba behajolva nem könnyű dolog egy pici babát füröszteni). Gondoskodjunk saját kényelmes mun­kafeltételeinkről, továbbá arról, hogy le­gyen hely a kellékek számára. Az első néhány alkalommal jobb eltekinteni a szappanozástól – a vizes baba is éppen elég csúszós, hát még a szappanos!

A baba levetkőztetése előtt kikészít­jük a kellékeket:

  • Kád, esetleg tisztára sikált és megtölthető mosdó vagy mosogatómedence.
  • Babaszappan, tetszés szerint baba­sampon.
  • Két mosdókendő (ha kézzel szappa­nozunk, egy is elég).
  • Steril vattagolyók szemtisztításhoz.
  • Törülköző, lehetőleg kapucnis.
  • Tiszta pelenka és ruha.
  • Popsikenőcs, pelenkakiütés esetén gyógykenőcs.

A babakádba annyi vizet töltünk, hogy a babát részben, de nem túl mélyen el­lepje

Könyökünkkel ellenőrizzük a hő­mérsékletét. Ha a gyerek a kádban van, már nem szabad folyatni a vizet, nehogy megváltozzon a hőfoka, és leforrázza. A vízbe nem szabad babaszappant, hab­fürdőt tenni, mert szárítja a gyerek bőrét. Csupaszra vetkőztetjük a babát

Szép lassan belecsúsztatjuk a vízbe

Közben nyugtató, biztató hangon be­szélünk hozzá, és közben végig biztosan tartjuk, nehogy megijedjen, és reflexszerűen hirtelen mozdulatokat tegyen. Amíg a baba nem tudja tartani a fejét, fél kezünkkel fogni kell a nyakát és a fejét – kivéve ha a kádon beépített fej-támasz van, de ebben az esetben is elő­fordulhat, hogy a gyerek nem érzi biz­tonságban magát, és jobb, ha kézben tartjuk. A babát félig hátradőlt helyzet­ben és biztos kézzel kell fogni, nehogy hirtelen belecsusszanjon a vízbe, mert halálra rémülne.

Szabad kezünkkel a tiszta tájaktól a szennyezettek felé haladva megmossuk a babát

Először a szemét tisztítjuk meleg vízzel megnedvesített vattával – mindkét szeméhez friss vattát használva -, az orrtól kifelé haladó simításokkal.

Az arc, a fül külső felülete és a nyak következik

Errefelé szappanra ál­talában nincs szükség (hacsak nem volt nagyobb „baleset”), a kezét és a pelen­kás területet azonban mindennap szap­pannal kell megmosni. Időnként a kar­ját, nyakát, lábát, hasát se árt beszappa­nozni, de ha száraz a bőre, lehetőleg nem túl gyakran. Kézzel vagy mosdókendő­vel szappanozunk. Ha elöl megmostuk, karunkon hasra fordítva a hátát és pop­siját is megmossuk. Tiszta mosdókendővel leöblögetjük.

Fejmosás

Hetenként egyszer kíméletes baba­szappannal vagy babasamponnal meg­mossuk a fejét. Alapos öblítés után óva­tosan szárazra töröljük.

Végül…

A babát törülközőbe csavarjuk, száraz­ra lapogatjuk, és fölöltöztetjük.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.