Dongaláb és egyéb láb vagy bokadeformitások
Mi ez?
Olyan boka- vagy lábdeformitás, amely háromféle formában fordul elő. A legenyhébb formájú rendellenesség a metatarsus varus („sarlóláb”), amikor a talp elülső része befelé hajlik. Ez a típus csak a baba néhány hónapos korában fedezhető fel, bár már születéskor jelen van. A leggyakoribb lábrendellenesség a pes calcaneovalgus („sajkaláb”), amikor a láb a saroknál élesen megtörik, a láb felfelé és kifelé mutat.
A legsúlyosabb és a legkevésbé gyakori forma a pes equinovarus, a „dongaláb”, amikor a talp befelé és lefelé csavarodik. Ha mindkét láb dongaláb, akkor a lábujjak egymás felé mutatnak. A dongalábúság vagy más lábdeformitás általában nem fájdalmas, és nem zavarja a babát, amíg itt nem lesz az ideje a felállásnak vagy a járásnak.
Mennyire gyakori?
Minden 800 baba közül egyet érint.
Ki hajlamos rá?
A fiúknál kétszer olyan gyakori a láb- vagy bokadeformitás, mint a lányoknál.
Mi okozza?
Nem az anyaméhben elfoglalt helyzet, mint egykor hitték (az ilyen esetek a születés után maguktól helyre-állnak). Valószínűleg örökletes és környezeti tényezők együttes hatása, amelyek többnyire a bokát és a talpat mozgató izmokban és az idegekben okoznak eltéréseket; egyes esetekben azonban spina bifidához (nyitott gerinchez), idegi vagy izombetegségekhez társul.
- A boka és a lábfej fájdalmai
- Bokarándulás és bokahúzódás esetén mik a teendők?
- Bokasüllyedés tüneteinek kezelése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Társuló problémák
Dongalábúság (equinovarus deformitás) esetén a talp nem tud fel-le mozogni, ahogy normális esetben járáskor szokott, a gyerek úgy jár, mintha falába lenne. Ha mindkét láb érintett, akkor a gyerek a talp élén vagy akár a lábfejen jár, ez a szövetek károsodását okozza, és a láb abnormális fejlődéséhez vezet. Esetenként más hibákkal együtt is előfordulhat.
Kezelés
A láb és a boka enyhe rendellenességei csak tornagyakorlatokkal is kezelhetők. Gipszelést vagy műtétet súlyosabb esetekben alkalmaznak, hogy a kicsavarodott talpat fokozatosan, finoman a helyére térítsék vissza, hogy az normálisan fel-le tudjon mozogni. A dongalábúságnál a korai felismerés és a gyermekortopédus orvos által végzett szakszerű kezelés alapvető a lehető legjobb kimenetel érdekében.
Kilátások
Korai, szakértő kezelés mellett a többségük rendes cipőt képes hordani, sportolhat, és aktív életet él.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.