A fegyelmezés kezdete gyerekeknél
Nagyon örültünk, amikor a babának először sikerült felállnia, és büszkén éljeneztünk a partvonalról, amikor a csúszásból végül mászás lett.
De mit is ünnepeltünk?
Az új mozgásképességgel együtt arra is képessé vált a gyerek, hogy mint Dennis, a komisz, bajba kerüljön. Ügyesen kikapcsolja a tévét, diadalittasan lerántja az étkezőasztalról az asztalterítőt (a rajta lévő gyümölcsöstállal), vidáman legömbölyít egy egész tekercs vécépapírt, szorgalmasan a földre ürítgeti a fiókok, szekrények és könyvespolcok tartalmát. Korábban csak egy biztos helyre kellett tennünk a babát, és már meg is óvtuk őt meg a házat minden sérüléstől. Most vége a paradicsomi állapotoknak.
Első alkalommal valószínűleg nem leszünk büszkék csemeténk tetteire, hanem inkább dühbe gurulunk
És ez az az alkalom, amikor valószínűleg felmerül a fegyelmezés kérdése is. Az időzítés megfelelő. Ha gyerek fegyelmezését tíz hónapos kornál sokkal később kezdjük, nehezebb lesz a feladat; ha pedig korábban, az emlékezőtehetségének kialakulása előtt próbálkozunk vele, reménytelen.
Miért kell fegyelmezni a babát?
Először is, meg kell tanítanunk a jó és a rossz fogalmára. Bár még sokáig eltart, amíg a gyerek a leckét a magáévá teszi, itt az ideje, hogy példával és útmutatással megkülönböztessük a jót a rossztól.
Másodszor, itt az idő, hogy az önfegyelem csíráját elültessük a gyerekben. Egy ideig még hiábavalónak tűnik a fáradozásunk, de nem szabad feladni, mert önfegyelem nélkül nem lehet boldogulni az életben.
- Mentális és fizikai egészség a gyermekeknél
- Hogyan legyünk türelmes, következetes szülők?
- Mindennapi szabályok a gyermeknevelésben
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Harmadszor, meg kell tanítani tiszteletben tartani mások jogait és érzéseit, mert a normálisan énközpontú babából és tipegőből csak így válhat érzékeny, figyelmes gyerek és felnőtt. És végül azért van szükség fegyelmezésre, hogy megóvjuk a babát, az otthonunkat és a család egészségét most és a következő, csínytevésekkel teli hónapokban.
A gyerek fegyelmezésénél érdemes a következőkre figyelni:
- Bár a fegyelmezés fogalma sokak fejében a büntetéssel kapcsolódik össze, sokkal több köze van a tanításhoz.
- Minden gyerek más, a családok is különbözőek, és nincs két egyforma helyzet sem. De vannak általános viselkedési szabályok, amelyek mindenkire, mindenkor érvényesek.
- Amíg a kisgyerek nem érti, hogy mi biztonságos és mi nem, hogy milyen cselekedetek elfogadhatóak és melyek nem, addig a szülők a felelősek a környezet biztonságáért, valamint a saját és mások javainak megóvásáért.
- A szülői szeretet megvonása a gyerek önbecsülését ássa alá. Fontos, hogy a gyerek tudja, hogy feltétel nélkül szeretik őt, még ha a viselkedését helytelenítik is.
- A leghatékonyabb fegyelmezés se nem hajthatatlanul merev, se nem túlságosan engedékeny. A teljes mértékben a szülői tekintélyen, és nem az önfegyelem kialakulásának elősegítésén alapuló, szigorú nevelés általában olyan gyereket eredményez, aki feltétel nélkül engedelmes a szüleinek, de kiszámíthatatlan, ha kikerül a szülő vagy más felnőtt ellenőrzése alól. A túlságosan engedékeny szülők gyerekei viszont neveletlenek maradnak, és nem fognak boldogulni a világban. Az elkényeztetett gyerekek gyakran önzőek, gorombák és kellemetlenek, gyorsan vitába keverednek, és rosszul alkalmazkodnak.
A gyerek egyik nevelési véglet esetén sem érzi, hogy szeretik
A szigorú szülők durvának és szeretettelennek, az engedékeny szülők pedig olyanoknak tűnnek, mintha nem törődnének a gyerekkel. A sikeres nevelési elveket valló szülők valahol a két véglet között tevékenykednek, tisztességes szabályokat állítanak fel, amelyeket keményen, de szeretettel betartatnak. Ez nem jelenti azt, hogy a fegyelmezési stílusok nem különbözhetnek. Egyes szülők egyszerűen rugalmasabbak, mások merevebbek. Ez rendben van addig, amíg nem esünk végletekbe.
A hatékony nevelés mindig egyénre szabott
Ha több gyerekünk van, bizonyára már a megszületésüktől kezdve észrevettünk különbségeket a személyiségükben. Az ilyen eltérések a hatékony fegyelmezés lehetőségeit is befolyásolják. Az egyik gyerek például egy szelíd felszólítás után abbahagyja a dugaszolóaljzat macerálását. Mások rá se hederítenek a figyelmeztetésünkre addig, amíg a határozottságot – vagy esetleg a félelmet – meg nem érzik a szülő hangjában. A harmadikat erővel el kell távolítani a veszélyforrástól. Fegyelmezési stílusunkat mindig a gyerekhez igazítsuk!
Megváltozott körülmények között a gyerek máshogy reagálhat a fegyelmezésre
Az a gyerek, akinél általában erős dorgálásra van szükség, összeroppanhat, ha olyankor szidják meg, amikor fáradt vagy jön a foga. Ha szükségét látjuk, változtassunk a módszeren, a gyerek aktuális állapotának megfelelően.
A gyerekeknek szükségük van szabályokra
Ha elvesztik a felügyeletet, gyakran nem képesek úrrá lenni az ösztöneiken, és megijednek. Megnyugtató köteléket jelent, ha a szülők olyan tisztességes, az életkorhoz igazodó szabályokat állítanak fel – és követelnek meg és szerető, következetes módon -, amelyek biztonságot adnak a gyereknek, és állhatatosságra tanítják, amíg növekvő felfedező kedvvel birtokba veszi a világot. Ha ezeket a szabályokat fellazítjuk azon az alapon, hogy „ő csak egy kisbaba”, nem vagyunk tisztességek sem a gyerekkel, sem azokkal, akiknek a jogait sérti.
A zsenge kor – legalábbis tíz hónap után – már nem jogosít fel arra, hogy a gyerek húzza a testvére haját vagy széttépje a mama újságját, mielőtt elolvashatta volna. A majdani, kétéves kori lázadások csillapításában sokat segít, ha már most előrelátóan arra okítjuk a babát, hogy korlátok között kell élni. A fegyelem a társadalmi életben való boldoguláshoz is nélkülözhetetlen, hiszen szabályok vesznek körül az iskolában, a munkahelyen – és a játékban.
A korlátok felállítása részben a szülőn múlik
Egyes otthonokban kardinális kérdés, hogy nem szabad cipőben ledőlni a díványra és nem szabad enni a nappaliban. Másoknál tilos a mama vagy a papa íróasztalát megközelíteni. A legtöbb családban alapvető elvárás az általános udvariasság és néhány egyszerű illemszabály betartása („kérem” és „köszönöm”, mások érzéseinek tisztelete). Körültekintéssel állítsuk fel a követendő szabályokat, de korlátozzuk a számukat. Ha túl sok szabállyal vesszük körül, akkor nem hagyunk lehetőséget a babának, hogy tanuljon saját próbálkozásaiból és hibáiból.
A szabályok felállításánál – és betartatásánál – ne feledkezzünk meg a gyerek koráról. Egy háromévestől ésszerűen elvárható, hogy kéremet és köszönömöt mondjon, vagy helyére tegye a játékait, ugyanezt viszont nem érdemes elvárni egy egyévestől. Biztos kudarchoz vezet, ha többet várunk el, mint amire a gyerek képes.
Természetesen sokkal könnyebb beszélni a korlátok felállításáról és betartatásáról, mint mindezt véghezvinni. Nagy a kísértés, hogy meghátráljon az ember, amikor az imádni való csöppség huncut mosollyal válaszol a tiltásra, vagy amikor a tündéri kis mimózalélek könnyekben tör ki a hallatán.
Erősítsük meg magunkat, és gondoljunk arra, hogy a gyerek érdekében cselekszünk
Most talán nem tűnik létfontosságúnak, hogy a gyerek ne vigyen be ropogtatnivalót a nappaliba, de ha nem tanulja meg a fegyelmet, később sokkal nehezebb lesz a szabályokhoz alkalmazkodnia. Lesznek még további tiltakozások, de a gyerek fokozatosan, egyre tárgyilagosabban elfogadja majd a szabályokat.
A csínytevő baba nem „rossz”
Kisbabák és tipegők nem képesek a jó és a rossz megkülönböztetésére, így a cselekedeteik sem tekinthetők rosszaságnak. Kísérletezéssel, az okok és okozatok megfigyelésével, és a felnőttek reakcióinak tesztelésével ismerik meg a világot. Mi történik, ha felfordítok egy pohár gyümölcslevet? Megtörténik újra? És megint? Vajon mi van a konyhafiók belsejében, és mi történik, ha mindent kipakolok onnan? Mit szól a mami?
Ha folyton azt ismételgetjük a gyereknek, hogy ő rossz, azzal károsítjuk az énképét, gátoljuk önbizalmának kialakulását és eredményes fejlődését. Az a gyerek, aki újra meg újra azt hallja: „Rossz kisfiú (kislány) vagy!”, később, az évek folyamán lehet, hogy valóban rossz lesz. („Ha azt mondják, hogy rossz vagyok, akkor biztosan igaz is.”) A baba cselekedeteit bíráljuk, és ne a babát. (Mondjuk azt: „Harapni nem szabad!”, és ne azt, hogy: „Rossz vagy!”)
Nagyon fontos a következetesség
Ha felállítottunk néhány, a gyerek életkorának megfelelő szabályt, tartsuk is be következetesen. Semmi sem elbizonytalanítóbb a kisgyerek számára, mint azok a szabályok, amelyek csak időnként érvényesek, vagy amelyek attól függenek, hogy a mama, a papa vagy a pótmama van-e éppen szolgálatban. Ha cipőben tilos a díványra dőlni ma, de holnap szabad, vagy ha a vacsora előtti kézmosás tegnap kötelező volt, de ma eltekintünk tőle, az egyetlen tanulság az, hogy a világ zavaros, és a szabályoknak nincs jelentőségük.
Fontos, hogy végigcsináljuk
Ha csak annyi időre tekintünk fel a könyvünkből, amíg azt mondjuk a babának: „Nem”, de arra már nem szánunk időt, hogy meg is bizonyosodjunk róla, valóban abbahagyta-e a tévézsinór huzigálását, hatástalan a tiltás (és nem is biztonságos). Ha cselekedeteinkkel nem nyomatékosítjuk szavainkat, a figyelmeztetés célt téveszt. Ha az első „nem” hatástalan, azonnal közbe kell lépni, főleg ilyen veszélyes helyzetben.
Tegyük le a könyvet, kapjuk fel a gyereket, és vigyük el a csábító tévézsinórok közeléből, lehetőleg jó messzire, például egy másik szobába. Majd tereljük el a baba figyelmét egyik kedvenc játékával. A babák többsége hamar elfelejti azt, ami kikerül a látóköréből, bár egyesek megpróbálnak visszatérni a tett színhelyére, és ilyenkor ismét be kell avatkozni. A figyelemelterelés az olyan babának is lehetőséget ad a tisztes visszavonulásra, aki egyébként egyenesen felpezsdül a „nem” szó hallatán.
A kisbabáknak és a tipegőknek rövid az emlékezete
Ne várjuk el, hogy rögtön az első alkalommal megtanulja a leckét, sőt készüljünk fel rá, hogy a helytelenített cselekvést újra meg újra ismételni fogja. Legyünk türelmesek, és álljunk készen, hogy heteken keresztül unos-untalan ismételgetni kell az efféle mondatokat: „Ne nyúlj a tévéhez!” vagy „Ne edd meg a kutya ennivalóját!”, mielőtt elmúlik az újdonság varázsa.
A kisbabák kedvelik a „nem szabad” játékot
A legtöbbjüknek ugyanúgy kihívás a szülői tiltás kiprovokálása, mint a lépcső megmászása vagy egy karika beleillesztése a megfelelő helyre. Bármennyire igyekszik is a gyerek, ne hagyjuk, hogy a tiltás játékba vagy nevetésbe fulladjon, különben a gyerek nem fog komolyan venni.
A túl sok tiltás azonban elveszti az értelmét, és ellenkező hatást vált ki. Mi magunk sem szeretnénk olyan világban élni, ahol egy kérlelhetetlen diktátor az úr, akinek a három legkedvesebb szava: „Nem! Nem! Nem!”, így nem akarhatjuk, hogy a gyerekünk ilyen világban éljen. A tiltásokat korlátozzuk azokra a helyzetekre, amelyekben maga a baba vagy más ember, vagy az otthonunk forog veszélyben. Nem érdemes mindenért harcolni. Kevesebb tiltásra van szükség, ha a gyerek számára biztonságos környezetet alakítottunk ki otthon (lásd a 415. Oldalt), ahol sok lehetőség van felfedezésre biztonságos körülmények között.
Minden egyes „nem” mellé tegyünk egy „igent” is
Például: „Nem, apa könyvével nem játszhatsz, de ezt megnézheted.” Vagy: „Nem ürítheted ki a kukoricapelyhes polcot, de kipakolhatod a fazekakat és a lábosokat.” Ha a baba néhány dolgot már kirámolt a padlóra, nem érdemes ezt mondani neki: „Ne nyúlj azokhoz a papírokhoz a mami asztalán!”, inkább így próbálkozzunk: „Azok a papírok a mami fiókjába valók. Nézzük meg, vissza tudjuk-e tenni a papírokat, és be tudjuk-e csukni a fiókot.” Ez a helyzetmentő akció pontosan közvetíti az üzenetet anélkül, hogy a baba „rossznak” érezné magát.
Ha nem nagy a tét, vagy ha utólag vesszük észre, hogy hibát követtünk el, hagyjuk, hogy a baba győzzön. Egy alkalmi győzelem segít feldolgozni a sok csatavesztést, amit nap mint nap el kell szenvednie.
Hagyni kell, hogy a kisgyerek néha hibákat kövessen el – és tanuljon belőlük
Ha minden lehetséges eszközzel megakadályozzuk, hogy hibázzon (például mindig minden csecsebecsét elteszünk előle), akkor kétségtelenül nem kell túl gyakran tiltani, de elszalasztjuk a tanítás lehetőségét is. Engedjünk teret a hibáknak, hogy a gyerek tanulni tudjon belőlük (de legyünk megfontoltak, tegyük a gyerek számára biztonságossá a lakást, és kerüljük azokat a helyzeteket, amelyek veszélyesek vagy túl sokba kerülhetnek).
A helyreigazítás és a jutalmazás hatásosabb, mint a büntetés
A büntetés értéke eleve megkérdőjelezhető, ráadásul kisgyerekeknél teljesen haszontalan, mivel nem értik meg, miért büntetik őket. Egy kisbaba a járókába való száműzetést nem tudja kapcsolatba hozni az éppen kiborított sótartóval, nem érti, hogy a cumisüveget azért nem kapja meg, mert megütötte a testvérét. A helytelen viselkedés büntetése helyett inkább dicsérjük meg a babát, amikor jól viselkedik.
A pozitív megerősítés és a jó viselkedés jutalmazása sokkal eredményesebb. Építi az önbizalmat és további jó viselkedésre ösztökél. Ugyancsak hasznos az a megközelítés, amely megtanítja a gyereket a tettei következményeire: helyes, ha a csínytevő segít rendbe tenni a felfordulást, feltörölni a kiömlött tejet, felszedni a szétszórt konyharuhát, és odaadja a könyvet, hogy visszarakhassuk a polcra.
Az indulat indulatot vált ki
Ha mérges kirohanást engedünk meg magunknak, amikor a gyerek eltöri a kedvenc kistányérunkat, mert azzal labdázott a szőnyegen, valószínűleg a gyerek is dühvel fog reagálni, nem pedig megbánással. Előbb csillapodjunk le, és csak aztán szólítsuk meg a „bűnöst”. Ha visszanyertünk a hidegvérünket, magyarázzuk meg a babának, hogy amit csinált, helytelen volt, és azt is, hogy miért. („Ez nem játékszer, ez a mama tányérkája volt. Eltörted, és a mama most szomorú.”) Akkor is így kell cselekedni, ha a gyerek látszatra elengedi az intést a füle mellett, vagy már rég nem figyel oda.
Az erős felindulás pillanataiban próbáljunk meg arra gondolni (nem lesz mindig könnyű), hogy hosszú távú célunk a helyes viselkedési szabályok rögzítése; a sikoltozás vagy a verés helytelen viselkedési minta, rossz példa arra, hogy miként kell fellépni, amikor mérgesek vagyunk.
Ne aggódjunk, ha néha-néha nem tudjuk megfékezni az indulatainkat
Minden ember követ el hibát, mindenkinek vannak gyenge pillanatai, a gyereknek ezt is meg kell tanulnia. Ha kirohanásaink viszonylag ritkák, és képesek vagyunk hamar úrrá lenni rajtuk, akkor ezek nem homályosítják el szülői erényeinket. Ha ilyesmi előfordult, kérjünk bocsánatot: „Sajnálom, hogy rád kiabáltam, de nagyon mérges voltam.” Öleljük meg, és tegyük hozzá: „Szeretlek.” Az ilyen helyzet nemcsak megnyugtató, hanem azt is a baba tudomására hozza, hogy néha lehetünk mérgesek olyanokra is, akiket szeretünk, és az ilyen érzések teljesen normálisak.
Nevelni nevetéssel is lehet
Semmi sem könnyíti meg jobban az életet, mint a humor, és a nevetés meglepően hatásos nevelési eszköz. Bőséggel folyamodjunk hozzá olyan helyzetekben, amelyek különben kétségbeesésbe kergetnének, például amikor a baba nem engedi, hogy ráadjuk a téli kezeslábast. Ilyenkor nem kell kilátástalan vitába keveredni a tiltakozás éles sikolyaitól kísérve, hanem vegyük elejét a hisztériának és a harcnak néhány meglepő csacsisággal.
Mondjuk azt például, hogy jó, akkor a kutya veszi fel a kezeslábast (vagy a macska, a hajas baba, a mama), és tegyünk úgy, mintha rájuk adnánk. Az ötlet képtelensége valószínűleg egy időre eltereli a baba figyelmét, és a tiltakozása nélkül végre lehet hajtani az eredeti tervet.
A humort számtalan nevelési helyzetben ki lehet használni
Egy-egy vitás kérdést úgy is meg lehet oldani, hogy kutyának vagy oroszlánnak, játék űrhajósnak vagy a gyerek bármely más kedvencének tettetjük magunkat. Népszerűtlen műveleteket csacska dalkísérettel hajthatunk végre („így mossuk az arcunkat, arcunkat”).
A rettegett pelenkázó-asztalhoz fejjel lefelé cipeljük a babát (óvatosan); grimaszokat vágunk a tükörbe ahelyett, hogy egyre reményvesztettebben próbálnánk lebeszélni a sírásról. Jó tanács: ne vegyük egymást túlságosan komolyan, a lazaság napfényt hoz az életbe, ami a néha zivataros második év közeledtével egyre fontosabb lesz. Veszélyes helyzetben azonban őrizzük meg a komolyságunkat; egyetlen mosoly is alááshatja annak a leckének a hatását, amelyet meg szeretnénk tanítani.
A véletlen balesetek más elbírálás alá esnek, mint a szándékos rosszaság
Ne feledjük, mindenki hibázhat, de a kisbabák érzelmi, fizikai és szellemi éretlenségük miatt sokkal több hibát követhetnek el. Ha a gyerek feldönti a tejes csészét, miközben egy szelet kenyérért nyúl, a helyes reakció: „Hoppá, kiömlött a tej. Légy egy kicsit óvatosabb, drágám.” Ha azonban a csészét szándékosan borítja fel, sokkal helyénvalóbb a következő magyarázat: „A tej ivásra való, és nem arra, hogy kiborítsuk. A kiömlött tej piszkot csinál, és pocsékolás. Nézd, most nincs több tej.”
Mindkét esetben hasznos, ha átnyújtunk a babának egy darab papírtörülközőt, hogy segítsen a kiömlött tejet feltakarítani, vagy ha a jövőben csak kis mennyiségű folyadékkal töltjük meg a csészét. Teremtsünk továbbá a babának elegendő lehetőséget a folyadékok öntögetésével kapcsolatos kísérletekre a fürdőkádban vagy más, megfelelő környezetben.
A családban a szülő a felnőtt
Ez azt jelenti, hogy meg kell őriznünk a hidegvérünket, ha a kisgyerek hisztizik, bocsánatot kell kérnünk, ha hibát követtünk el, nem szabad megkövetelnünk, hogy a dolgok akkor is a mi ízlésünk szerint történjenek, ha a baba ízlése szerint is történhetnek – általában a mama is és a baba is viselkedjen úgy, ahogy a saját életkorához illik.
Adjuk meg a tiszteletet a babának is
Ne kezeljük tárgynak, tulajdonnak vagy akár „csak egy kisbabának”, hanem becsüljük meg ugyanúgy, ahogy bármilyen más személyt. Legyünk vele udvariasak (használjuk a „köszönöm” és az „elnézést” szót), adjunk neki egyszerű magyarázatokat (még ha úgy véljük is, hogy nem érti), ha megtiltunk valamit, legyünk megértőek óhajai és érzései iránt (még ha nem engedhetjük is meg mindig, hogy azok szerint cselekedjen), ne hozzuk zavarba a gyereket (idegenek előtti pirongatással), és figyeljünk arra, amit közölni szeretne.
Ebben a szavak nélküli állapotban, amikor a tagolatlan hang és a mutogatás a kommunikáció legfőbb eszköze, nagy feladat meghallgatni a gyereket, és addig tart, amíg a beszéd tiszta nem lesz, a nyelvhasználat ki nem fejlődik (valamikor három és öt év között), de fontos, hogy vegyük rá a fáradságot. Ne feledjük, a babának is nagy munka megértetnie magát.
A jogokat a szülők és a gyerek (vagy gyerekek) között igazságosan kell elosztani
Amikor a kisbaba még kicsi, a szülők könnyen eltévednek egyik vagy másik szélsőségbe. Egyesek önmagukat teljesen a gyerek alá rendelik, egész életük a gyerek körül forog, mindent eldobnak az első nyikkanásra, a baba érdekeit mindig a magukéi elé helyezik – és ezzel arra tanítják a gyereket, hogy egyedül csak az ő jogai számítanak ezen a világon.
Mások viszont úgy élik az életüket, mintha a gyerek nem is létezne, szinte nincsenek tekintettel a szükségleteire, a kifáradt babát vendégségekbe hurcolják, az esti mesét kihagyják a futballmérkőzés kedvéért, és vasárnap délután otthon lebzselnek, ahelyett hogy a játszótérre vinnék a babát. Ezek a szülők arra tanítják a gyereket, hogy az ő jogai egyáltalán nem számítanak. Az igazságosság a legfontosabb, a család élete nem foroghat sem teljesen a baba, sem teljesen a szülők körül. Egyensúlyt kell teremteni.
Senki sem tökéletes, és senkitől sem várható el, hogy az legyen
Ne állítsunk fel olyan mércét, amelyet a baba valószínűleg nem tud elérni. A gyerekévekre szükség van ahhoz, hogy később tovább lehessen haladni a felnőtté válás útján. A fejlődő és növekedésben lévő gyerekeknek tudniuk kell, hogy a szüleik semmilyen életkorban nem várnak el tőlük tökéletességet. Inkább a konkrét eredményeiket dicsérjük, és ne a természetükről tegyünk általános kijelentéseket.
Helyesebb, ha azt mondjuk: „Jól viselkedtél az üzletben”, mint ha ezt: „Te vagy a legjobb kisgyerek a világon.” Mivel senki sem „jó” mindig, az ilyen túlzó dicséretek azt a félelmet kelthetik a gyerekben, hogy nem fog tudni megfelelni az elvárásoknak. Dicséret-függővé válhat, aki csak akkor érzi jól magát a bőrében, ha dicsérgetik, vállon veregetik.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.