Féltékenység az anyai érzelmekre
„Szeretem a kislányomat, de szeretem a feleségemet is, és szégyellem bevallani, hogy féltékeny vagyok arra az időre, amit a feleségem a gyerekkel tölt Úgy tűnik, nem marad energiája számomra.”
A kéttagú család átalakult háromtagúvá, de az nem jelenti azt, hogy hárman már sokan volnának. Féltékenység ellen (amely egyébként újdonsült apukáknál éppoly normális és gyakori, mint anyukáknál) kövesse az alábbi tanácsokat, melyek egyúttal segítenek megtartani és javítani a párkapcsolatot is:
Tudassa az érzéseit. A felesége talán nincs tudatában, hogy a gyerekhez közeledve elveszíti a kapcsolatát a férjével. Tudassa vele, hogy értékeli a hatalmas munkát, amit anyaként végez, de emlékeztesse rá, hogy felnőtt férfiaknak is szükségük van gyengéd, szerető gondoskodásra, bár ők nem demonstrálják mindig olyan hangosan ezt a szükségletüket, mint a babák.
Három kell hozzá
Azt hitte, hogy a szoptatás csak a mama és a baba között zajlik? Valójában az apukák is sokat számítanak. Kutatások szerint ha az apák támogatóan lépnek fel, az anyák nagyobb valószínűséggel próbálják meg a szoptatást, és tartanak ki mellette. Másképp fogalmazva, a szoptatáshoz ketten kellenek, a szoptatás sikeréhez viszont hárman.
Alakítson ki szerető háromszöget
Csatlakozzon a baba-mama duóhoz. A kettesben eltölthető idő mindinkább elérhetetlenné válik, koncentráljon tehát arra, hogy minél több időt töltsenek együtt családként, meghitt hármasban, ami – meg fogja látni – erősíti majd a párkapcsolatot is. Ha teljesen megosztja a gyerekgondozás minden felelősségét és örömét, a feleségének több időt ad arra, hogy önnel foglalkozzon. Mindjárt csökken a féltékenység (és a rá fordítható energia)!
- Mentális és fizikai egészség a gyermekeknél
- Hogyan legyünk türelmes, következetes szülők?
- Mindennapi szabályok a gyermeknevelésben
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Tegye magát hasznossá. Gyakran még azok az apukák sem veszik ki a részüket a házimunka rájuk eső feléből, akik úgy gondolják, hogy megteszik a maguk dolgát a ház körül. Minél több nyűgöt vesz át vagy csinál együtt a párjával, a párjának annál több energiája marad önre. Egyúttal kevésbé valószínű, hogy neheztelni fog, amely érzés biztosan negatív hatással van az együtt eltöltött időre.
Kössön egyezséget. Egyezzen meg a feleségével némi együtt töltött privát időben. Próbálja megszervezni, hogy esténként kapjanak egy kettesben tölthető órát (miután a baba elaludt és mielőtt a televíziót bekapcsolják) vacsorázni (ha nincs túl későn), lazítani, beszélgetni (lehetőleg ne csak a babáról), újra megismerni egymást. Alkudja ki, hogy havonta legalább egy estét (heti egy este jobb lenne, és amint a baba rendszeresebb időbeosztásra tér át, nem is irreális célkitűzés) különleges és romantikus kimaradásra szánjanak.
Mutassa ki a szeretetét. A románc kétirányú utca. Lehet, hogy a felesége a baba születése óta éppúgy elhanyagoltnak érzi magát, mint ön. Ezért vegyen erőt magán, és vesse be a romantikus varázslatot: legyen spontán (virág minden ok nélkül), flörtöljön (ölelje át hátulról, amint lehajol egy pelenkáért), ne fukarkodjon a bókokkal (különösen amikor a legnagyobb szüksége van rájuk).
Minden erőfeszítése és jó szándéka ellenére is előfordulhat, hogy az újdonsült anya még mindig távolinak mutatkozik. Ez a hathetes és hat hónapos kor közötti babák anyukájánál nem szokatlan jelenség: a természet védekező mechanizmusa, amely az anyát visszatartja az együttléttől (és a fogamzástól), és biztosítja, hogy minden energiája és figyelme az újszülöttre irányuljon. Ez a viselkedés nem a partnere iránt érzett szerelem barométere. Legyen türelmes és segítőkész, majd elmúlik. Amennyiben azonban a szerelmi kapcsolattal az év második felében is gond van, és a beszélgetés sem segít, szükség lehet szakképzett tanácsadóra.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.