Féltékenység az apai szeretet miatt?
„Bármilyen rémesen hangzik, szinte féltékeny vagyok, mikor a férjem a kislányunkkal foglalkozik. Azt szeretném, ha rám legalább feleannyi időt fordítana.”
Amilyen szívmelengető látvány az apa és gyereke között bontakozó szeretet egy kívülálló számára, annyira ijesztő is lehet annak a nőnek, aki nem szokott hozzá, hogy a férje érzelmein másokkal osztozzon, különösen ha a terhesség kilenc hónapja alatt gyöngéden törődött vele.
Bár a féltékenység valószínűleg magától is el fog múlni a családi élet stabilizálódásával…
…enyhítésére addig is tudunk ajánlani néhány módszert:
Nyugodjon meg: Ha meg akar szabadulni a gyötrő érzésektől, elsősorban azt kell tudomásul vennie, hogy sűrűn előforduló, normális jelenségről van szó, tehát semmi köze a kicsinyességhez, önzéshez, és nincs benne semmi szégyenletes. Ne legyen bűntudata miatta.
Legyen hálás: Gondolja meg, mekkora szerencse egy olyan férj, aki hajlandó a csecsemővel foglalkozni. Használja ki az időt a teendőire vagy saját céljaira, amíg a papa és a baba együtt vannak. Figyelje jóindulattal, és bátorítsa a kettejük között kivirágzó szeretetet. A most kialakuló kötődés egy életre szól, a rettenetes kétéves és a nehéz tizenéves életkort is magában foglalja, emellett a gyerek is értékesebb ember lesz tőle.
- Mentális és fizikai egészség a gyermekeknél
- Hogyan legyünk türelmes, következetes szülők?
- Mindennapi szabályok a gyermeknevelésben
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Hármasban: Apa és gyereke nyilván sokszor kettesben akarnak lenni, de néha egy harmadik is jól jöhet. Szálljon be ön is a bunyóba (a férjéé a pocak, öné a lábacska), vesse le magát ön is az ágyra, mikor olvasnak, üljön be cicának, hogy ne csak két, hanem három irányban fogócskázzanak a szőnyegen.
Legyen őszinte: Ne érje be azzal, hogy visszavonul duzzogni a kulisszák mögé, mikor apa és baba édes kettesben vannak.
Az újabb csodálatos kis társ felfedezésének izgalmai közepette a férje talán észre se vette, hogy a (viszonylag) régi társát elhanyagolja, még úgy is vélheti, hogy tevékenysége segítségnek számít. Mondja el neki szépen, bántó él és minden szemrehányás nélkül, hogy mi bántja és mit szeretne elérni (például ha a férj hazajön, önhöz is legyen egy kedves szava, önnek is járjon egy csók és ölelés, néha egyszerre mindkettőjüket szorítsa magához). Néma gyereknek anyja se érti a szavát.
Legyen jó feleség: Egy kapcsolat akkor jó, ha mindkét irányban jó. Nem várhat a férjétől több törődést, ha ön se törődik vele. Ön is vigyázzon, nehogy minden idejét, erejét, szeretetét a babának szentelje, mert akkor akaratán kívül semmit nem ad a partnerének. Legyen vele kedves, hogy legyen mit viszonoznia.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.