Fogyatékos baba hatása a testvérekre
„Aggódunk, hogy egészséges, hároméves kislányunk hogyan fogja elviselni a változásokat, amelyeket a fogyatékkal született öccse hoz az életébe.”
Egy fogyatékos kistestvérrel megosztani az otthont kétségtelenül változásokat hoz a kislány életébe. Mivel a család életében általában a testvéri kapcsolatok tartanak a legtovább, ezek a változások nemcsak addig fogják érinteni, amíg a szülői házban lakik, hanem addig, amíg ő és az öccse él. A jó hír az, hogy ezek a változások jórészt vagy akár teljesen pozitívak lehetnek: most és később a kislány gyerekkora során nemcsak arra kell folyamatosan törekedni, hogy segítsük őt megbirkózni a speciális igényű testvér jelentette kihívással, hanem azt is tudtára kell adnunk, hogy ő is különleges.
A fogyatékos testvér a gyerekeket általában türelmesebbé és megértőbbé teszi, és megtanítja őket arra, hogy ügyesebben bánjanak az emberekkel. A nagyon várt segítség hiányában azonban a gyerek arra kényszerül, hogy bármi áron keresse a szülői figyelmet, és ez sokféle érzelmi és viselkedési problémára vezethet, kezdve a kiszorítottság és az alábecsülés érzésétől a zárkózottá válásig vagy az agresszivitásig, a pszichoszomatikus tünetek kifejlődéséig, a túlreagálásig vagy a gyenge iskolai szereplésig.
Hogy a változások a gyerek életében főleg pozitívak legyenek, a következőkre lesz szükség:
- Nagyon-nagyon sok támogatás. A fogyatékos kistestvért kapott gyerekek többségénél nincs szükség tanácsadásra, csupán nagyobb megértésre. Az érintett kislány számára a támogatás túlnyomórészt az anyjától jöhet, onnan kell jönnie bőkezűen osztogatott, feltétlen szeretet formájában. De jöhet más gyerekektől is, akik megértik, hogyan érez a kislány. Sok kórház és szervezet támogat programokat testvérek számára, érdemes szétnézni, milyen lehetőségek vannak a környéken. Ilyen programokban a gyerekeknek biztonságos és támogató környezetben nyílik lehetőségük az aggodalmaikról beszélni, történeteket cserélgetni, és megélni, hogy nincsenek egyedül.
- Megismertetni vele a tényeket az ő szintjén. Néha a szülők azzal próbálják meg védeni az idősebb testvért, hogy a részleteket az újszülött baba orvosi állapotáról titokban tartják, vagy egyáltalán az egész témát kerülik. Mivel az elképzelt mindig rosszabb, mint a valóság, legalábbis a kisgyerekek képzeletében, ez szükségszerűen több érzelmi kárt okoz, mint amennyi jót. Üljön le a kislányával, és ossza meg vele nagyon alapvető szinten az új baba állapotára vonatkozó tényeket. Bátorítsa, hogy tegyen fel kérdéseket, és őszintén válaszolja meg őket, adjon annyi információt, amennyit a gyerek kér, de ne többet annál, mint ameny-nyit elbír.
- Keressen fogyatékos testvérrel rendelkező kisgyerekek számára készült könyveket, amelyek megerősítik a tényeket, valamint azt az érzést, hogy nincs egyedül. De miközben elmeséli a kislányának, hogy miben más az öccse, azt is mondja el, hogy miben hasonlít: ugyanolyan kék szeme van, mint a kis nővérnek, és mint minden kisgyerek, ő is szereti, ha dajkálják és gügyögnek hozzá. Beszéljen azokról a különbségekről is, amelyeknek semmi köze a születési fogyatékosságához (az öcsinek sötét haja van, a kislánynak szőke), így a kis nővér megtanulja, hogy a különbözőség nem baj.
- Tudatni, hogy nem az ő hibája. A kisgyerekek természettől fogva egocentrikusak, így hajlamosak saját magukat hibáztatni minden rosszért a családban. Fontos, hogy a kislány tudja – biztató szavak és gesztusok (például sok-sok ölelés és csók) révén. A kistestvér születési hibájáról senki nem tehet, a legkevésbé ő.
- Tudatni, hogy neki nem kell tökéletesnek lenni. Egyes idősebb testvérek a sok otthoni stressz hatására úgy érzik, hogy nekik nagyon jól kell viselkedniük, „tökéletes gyereknek” kell lenniük, hogy ellensúlyozzák a babát, aki nem az. Ha a kislány biztos lehet szülei feltétel nélküli szeretetében és elfogadásában, biztonságban fogja érezni és képes lesz vállalni önmagát.
- Lehetőséget nyújtani az érzelmek kiadására. Minden idősebb testvérnek jut az ambivalens, sőt akár ellentmondó érzésekből is egy új testvér érkezése kapcsán. Ennek a kislánynak valószínűleg több is jut az ilyen érzésekből, hiszen az új kistestvér érkezése jobban feldúlta a család szokásos életét, mint általában a babák érkezése. A szülőknek az a dolguk, hogy bátorítsák a nagyobb gyereket, hagyják őszintén beszélni érzéseiről, anélkül hogy bírálnák őt, és hogy osszák meg vele a tulajdon vegyes érzelmeiket. Egyes gyerekek jobban szeretik drámajátékon keresztül kifejezni az érzelmeiket, mások inkább művészi alkotásban.
- Ahogy a kislány eléri az iskoláskort, az érzéseit még a szociális nyomás is terhelni fogja. Lehet, hogy zavarni fogja, hogy fogyatékos testvére van, esetleg csúfolni fogják miatta a barátok vagy az osztálytársak. Hagyni kell, hadd mesélje el szabadon az érzéseit (nemcsak a szüleinek, hanem lehetőleg más gyerekeknek is, akik hasonló kihívással szembesülnek). Segít leküzdeni az akadályokat, ha megkapja a velük való megbirkózáshoz szükséges stratégiákat.
- Amennyire lehetséges, normális életvitelt kell nyújtani. Minden felfordulás ellenére, amelyet egy fogyatékos baba kétségtelenül hoz, lényeges, hogy a kislány élete az adott körülmények között normális maradjon. Ne próbálja az elmaradt figyelmet drága ajándékokkal vagy körülményes kirándulásokkal pótolni (ezek csak csökkentik a gyerek biztonságérzetét), inkább kísérelje meg betartani a normál rutint, amelyet a kisgyerekek nagyon megnyugtatónak találnak. Ha a fürdés után három mese járt a lefekvéshez, akkor most sem szabad a fürdést elhagyni vagy a lefekvést egy mesére rövidíteni. Ha a kislánynak egy héten néhányszor játszóháza van vagy hétfőnként táncórája, mindent meg kell tenni, hogy megmaradjon a megszokott időrend. Es helyes a családi programokat úgy tervezni, hogy az új kistestvér is részt vehessen bennük.
- A saját élete. Gyakran az egészséges babák testvérei is úgy érzik – a szülőkhöz hasonlóan -, hogy háttérbe szorulnak, amint egy új baba érkezik a családba. Ha az új baba még különleges gondoskodásra is szorul, ez még sokkal valószínűbb. Annak érdekében, hogy ne sérüljön a kislány bimbózó öntudata, biztosítani kell számára a saját életterét, a saját barátait, a saját önazonosságát, a saját életét. Ha kedve van hozzá, a játékdélutánok színtere a saját otthon is lehet, ekkor megtanulja, hogy nincs semmi szégyellnivaló egy fogyatékos kistestvérben. De nem szabad elvárni a kislánytól, hogy növekedése során mindig bevonja a speciális igényű testvérét a játékaiba és egyéb tevékenységeibe.
- Jusson idő neki is. Csakis neki. Az idősebb testvérnek is legalább annyira szüksége van az anyjára és az anyai törődésre, mint a fogyatékos kisbabának. Még ha meg se nyikkan (egyes idősebb testvérek hősiesen háttérbe szorítják a szükségleteiket, amikor látják, milyen sok minden nyomja a szüleik vállát), azért róla is gondoskodni kell. Bármennyire lehetetlennek tűnik, próbáljon meg mindennap valamennyi időt zavartalanul a kislányra szánni; teázzanak a plüssmackóval, olvassanak mesét, rakjanak ki egy kirakójátékot, hintázzanak a játszótéren.
- A kisbaba gondozását a férjével felváltva végezzék, és a maradék időt töltsék a nagyobb gyerekkel kettesben, így biztosítva, hogy ő is megkapja a szükséges részt a szüleiből. Ha nem tud egyedül csak vele időt tölteni, próbálja meg bevonni a speciális igényű kisbaba gondozásába (vegyen neki egy babát, akit ő is ugyanúgy gondozhat, ezzel a kislány képes lesz uralni a helyzetet, amely az ellenőrzésén kívül áll, és lehetősége nyílik az érzéseit drámajátékon keresztül feldolgozni).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.