Hasmenés, hányás, székrekedés (gyermekeknél)
Gyermekeink gyakran szenvednek hasmenéstől, hányástól (sokszor gyomor-bélhurut következtében), de lehet székrekedésük is. A legtöbb eset néhány nap alatt magától gyógyul. A hányó vagy hasmenéses gyermeket a kiszáradás veszélye fenyegeti, mivel nem könnyű az elvesztett folyadék pótlása.
Gyermekeknél a normális napi székletszám egyedi, változó, és széles határok között mozoghat, különösen csecsemőkorban. Az emlőből táplált babák gyakran sárgás, lágy székletet ürítenek, naponta többször is, míg a tápszeresek keményebb székletet és kevesebb alkalommal. A nagyobb gyermekeknek 3-4 széklete is lehet naponta. Ez nem probléma, hacsak nem azt vesszük észre, hogy gyermekünk nem fejlődik kellőképpen. Székrekedéses időszak a gyermekkorban bármikor előadódhat.
Hasmenés
Csecsemőkori hasmenést okozhat akár egy új étel bevezetése a napi étrendbe, vagy izgatottság, szorongás stb. Lehet különlegesebb oka is:
- Vírusos, ritkábban bakteriális eredetű gyomor-bélrendszeri fertőzés. Ez az ún. gyomor-bélhurut, a leggyakoribb fertőzés csecsemő- és gyermekkorban. Hányást is okozhat.
- Az ételek felszívódásának zavara. Kialakulhat cöliákia következtében, amelynek lényege a táplálékban levő glutén (liszt) iránti fokozott érzékenység.
- Tehéntej-allergia, amely minden 25. gyermeknél előfordul. A tehéntej fehérjéjére vagy más tejtermékre allergiás a gyermek.
Hányás
A hányás nagyon kellemetlen tünet. A gyermek számára is rossz és zavaró, de a szülőnek sem kellemes. A hányás okai sokfélék lehetnek, és igen változóak:
- Fertőzés – elsősorban a már említett gyomor-bélhurut, de majdnem minden gyermekkori fertőzés, beleértve a fül, a légutak, a húgyutak stb. fertőzéseit, ami a gyermeket igen levertté teszi.
- Egyes ételek felszívódásának akadályozottsága
- Tehéntej-allergia
- Érzelmi zavarok, stressz, szorongás
- Emésztőszervi betegségek, mint a gyomorkapu izmainak gyengesége vagy az alsó gyomorkapu rendellenes záródása.
- Ritkán előfordulhat hányás fejsérülés következtében is.
Hányás mint figyelmeztető jel
Ha gyermekünk a hányáson kívül bármelyik alábbi tünetet mutatja, azonnali orvosi ellátás szükséges!
- A hányás és a hasmenés lehetséges okai és kezelése
- Székrekedés és okai
- Hasmenés a felszívódás zavara következtében
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Véres vagy fekete széklet;
- piros foltok a bőrön, amelyeket üvegpohárpróbával sem lehet eltüntetni;
- hosszan tartó hasi fájdalom;
- szokatlan álmosság;
- kiszáradásos tünetek.
Mit tehet a szülő?
A hányás főként az említett gyomor-bélhurut következménye, és ez általában magától is elmúlik. Segítő kezelésünk abból áll, hogy elegendő mennyiségű folyadékot kell adnunk a gyermeknek.
Orvosi segítség akkor szükséges, ha a gyermek kifejezetten rosszul érzi magát, ha hasi fájdalma 4 óránál tovább tart, vagy ha a hányás nem csillapul. A nem megmagyarázható hányás mindenképpen orvosi ellátásra szorul.
Gyomor-bélhurut
A legtöbb esetben enyhe lefolyású betegség. Néhány napon vagy egy héten belül magától elmúlik. Legfontosabb tennivalónk, hogy gyermekünk számára biztosítsuk a kellő folyadékpótlást.
Az orvos azt fogja javasolni, hogy adjunk kellő mennyiségű tiszta folyadékot, ne tejet – kivéve, ha a baba még szopik. A tej és a tejben lévő laktóz nehezen emészthető fertőzés idején, ezért gyakoribb lehet a hasmenés. A hasmenésgátló szerek kisbabák számára túlságosan mérgezőek, így azokat nekik nem szabad adni!
A gyomor-bélhurut tünetei és jelei
A tünetek elég gyorsan kifejlődnek: akár 1-2 nap alatt is.
A legjellegzetesebbek a következők:
- hányás;
- hasi fájdalom;
- hasmenés;
- magas láz;
- köhögés és/vagy orrfolyás.
A gyógyulás segítése
- Bátorítsuk gyermekünket, hogy kis mennyiségeket igyon, de sokszor. Ez kicsinyek számára lehet glukóz és só oldata, nagyobbaknak pedig víz, hígított gyümölcslé, limonádé.
- Az emlőből táplált babák számára folytatni kell a szoptatást a betegség idején, még ha ez esetleg fokozza is a hasmenést.
- A tápszeres babáknak tiszta folyadékokat adjunk. Ez lehet feles (felére hígított) tej vagy felezett, tejporból készülő hígítás.
- Ha már a gyermek javul, kezdjük könnyű étrenddel, és lassan vissza lehet adni a normális töménységű tejet is (életkortól függően).
Székrekedés
Minden kisgyermeknek lehetnek székelési problémái. A székrekedés átmeneti gond, és csak igen titkán jelez valamilyen súlyosabb betegséget.
Számos esetben az étrenddel áll összefüggésben. Előfordulhat az anyatejről üveges tejre való áttéréskor, nagyobb gyermek esetén pedig akkor, ha nem fogyaszt kellő mennyiségű rostot. Az egészséges, változatos étrend – kellő mennyiségű friss zöldség és gyümölcs, kevés készétel és gyorséttermi étel – segít a normális székletképzésben, és nem jön létre székrekedés.
A székrekedés azt is jelezheti, hogy gyermekünket valami zavarja, idegesíti. Kicsinyek például a szülők közötti problémákra is így reagálhatnak. Ezért sokkal jobban oda kell figyelni gyermekünk érzelmi életére, szükségleteire. Sok kisgyermek éppenséggel a szobatisztaságra szoktatáskor lesz csak székrekedéses. Kellő türelemmel, törődéssel a probléma megoldható.
Ha a székrekedés egy hétnél tovább tart, orvoshoz kell fordulnunk! A gyermekorvos megvizsgálja a gyermek végbelét, nincs-e szervi probléma. Adhat enyhe hashajtókat, ha tartós a probléma, vagy ha a túl kemény széklet kipréselése érdekében tett erőfeszítések miatt berepedt a végbél nyálkahártyája.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.