Hogyan növekszik a csecsemő?
Az olyan ideges szülők félelmeivel ellentétben, akik mérleggel és centivel próbálják megállapítani, nincs-e valami baj, minden gyerek úgy nő, ahogy neki megfelel.
A felnőttkori magasság tiszta genetika?
A felnőttkori magassága és súlya nagyjából már akkor eldőlt, amikor megfogant. Ha magzatkorában minden rendben volt, és világrajövetele után sem szenved szeretet- vagy táplálékhiányban, várhatóan be fogja teljesíteni genetikai programját.
A testmagassági programot az apa és az anya magasságának középértéke határozza meg. Vizsgálatok azt mutatják, hogy ehhez az értékhez képest a fiúk kissé magasabbra, a lányok kissé alacsonyabbra nőnek.
Úgy tűnik, bizonyos fokig a testsúly is előre be van programozva
A baba eleve a karcsúságot, zömökséget vagy az arany középutat eredményező génekkel születik. A sors azonban a csecsemő- és gyerekkorban elsajátított étkezési szokások segítségével befolyásolható.
A növekedési grafikonok nem azért készültek, hogy a szülői aggodalmak állandó forrásává váljanak, annál is kevésbé, mert igen könnyű őket félremagyarázni. Hasznuk abban áll, hogy segítségükkel az orvos vagy a szülők meg tudják állapítani, nincs-e eltérés a normálistól, illetve a szülők alkatát, a gyerek tápláltságát és általános egészségi állapotát tekintve nincs-e szükség valamilyen vizsgálatra.
Nem egyenletesen fejlődnek
Mivel az első évben a babák nem egyenletesen gyarapodnak, valószínűleg nincs jelentősége, ha egy-egy mérés kisebb vagy nagyobb eredményt hoz. Ennek ellenére jobb figyelmeztető jelzésnek felfogni. A két hónapon keresztül tartó csekély súlygyarapodás talán csak azt jelenti, hogy a baba genetikailag kis termetű (főleg ha a testhossz is lassabban növekedett), de alultápláltságra vagy betegségre is utalhat.
Ha a súlygyarapodás az adott két hónapban a normális kétszerese (ám a testhossz nem nőtt ezzel arányosan), talán csak arról van szó, hogy a kis súllyal született baba most hozza be a lemaradást, de az is lehet, hogy túl sokat kap enni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.