Hogyan szoptassuk a koraszülött gyermeket?
„Én már régen elhatároztam, hogy szoptatni fogom a kicsinyemet, és mióta a kislányom időnek előtte megszületett, fejem magam, hogy csövön keresztül kapja a tejet. Gondot fog majd okozni számára a szoptatásra való áttérés?”
Minél tovább fog szopni, annál jobb
A kisbaba a születésétől kezdve a koraszülött csecsemők számára lehető legjobb táplálékot kapja – az anyatejet – azon az egyetlen módon, ahogy a nagyon pici babák a táplálékot fel tudják venni. Természetes, hogy aggódik, hogy a kislánya akkor is hozzá fog-e jutni ehhez a tökéletes ételhez, amint szopásra alkalmassá válik.
Kutatások bizonyítják, hogy nincs sok ok az aggodalomra!
Egy vizsgálatban kimutatták, hogy 1300 g-ot nyomó, koraszülött csecsemők nemcsak hogy képesek voltak szopni mellből, hanem sokkal jobban is ment nekik, mint az üvegből való szopás. Ezeknél a csecsemőknél 1-4 héttel tovább tartott megtanulni üvegből szopni, mint mellből. Ezenfelül a szervezetük is jobban reagált a szoptatásra. Amikor szoptak, oxigénszintjük csak csekély mértékben ingadozott, míg cumiztatás közben az oxigénszint jelentősen csökkent, és etetés után is alacsonyabb maradt egy ideig.
Testhőmérsékletük is jobban megmaradt szoptatás közben, ami fontos dolog, mivel a koraszülöttek hőháztartása még nem működik kielégítően, ezért nehéz melegen tartani őket. Ez és hasonló vizsgálatok szerint egyes koraszülött csecsemőknél a szopási reflex a 30. Terhességi hétre kezd kialakulni (bár más babáknál a szopóreflex csak később válik elég erőssé).
Amint egyszer ténylegesen mellre veszi a kisbabáját, a következőképpen alakíthatja ki a legkedvezőbb körülményeket:
- Legyen türelmes, ha a szakorvos vagy a nővér szeretné a kisbaba hőmérsékletét és/vagy oxigénszintjét a szoptatás alatt figyelemmel kísérni. Ez önmagában nem gátolja a szoptatást, sőt védi a gyereket, ha rosszul reagálna a szoptatásra.
- Lazuljon el, míg a kisbaba legyen ébren és éber. Egy nővér valószínűleg gondoskodni fog róla, hogy a pici melegen legyen felöltözve a nevezetes pillanathoz.
- Kérdezze meg a személyzetet, hogy van-e kijelölt hely a koraszülöttek anyukáinak a szoptatáshoz, egy meghitt sarok karosszékkel, vagy egy paraván, amely mögött meg lehet húzódni.
- Helyezkedjen el kényelmesen, a babát párnákkal alátámasztva, a fejét tartva. Sok kismama úgy találja, hogy a futball-labda-tartás kényelmesebb és kímélőbb a mellbimbókra nézve.
- Keresőreflex. Ha a kisbabában (mint valószínű) még nem alakult ki a keresőreflex, segítse a kezdeményezésben, és helyezze a mellbimbóját a bimbóudvarral a szájába. Gyengén nyomja össze a mellét az ujjaival, hogy könnyebb legyen számára elkapni, és addig próbálkozzon, amíg nem jár sikerrel.
- Figyelje, hogy a kisbaba biztosan kap-e tejet. A mellen töltött első percekben a baba szopása nagyon gyors lehet, ami nem a táplálkozást, hanem a tejkiürülés beindítását szolgálja. A mell mechanikus pumpához szokott, időbe telik, míg alkalmazkodik a baba szájának eltérő szívásához, de hamarosan észre fogja venni, hogy a mozgás lelassul, és a baba nyelni kezd. Ez mutatja, hogy a tejkiürülés beindult, és a baba tejhez jut.
- Ha a kisbaba nem mutat érdeklődést a szopás iránt, próbáljon meg néhány csepp tejet a szájába fejni, hogy egy kis ízelítőt kapjon.
- Addig szoptassa a kisbabát, amíg mellen szeretne maradni. A koraszülött kisbabák szoptatását vizsgáló szakértők szerint két perccel tovább kell őket a mellen hagyni, hogy az aktív szopást abbahagyták. Az apró koraszülöttek majdnem egy óráig szopnak, amíg eltelnek.
- Ne csüggedjen, ha az első szoptatások nem hoznak sikert. Sok, teljes időre született kisbabának is időre van szüksége, hogy rákapjon, és a koraszülöttek is megérdemlik, hogy megkapják legalább ugyanazt az esélyt.
- Kérje meg, hogy minden etetést, amelynél nem tudott szoptatni, inkább (az orrán keresztül levezetett) szondán keresztül végezzenek el, és ne cumisüvegből. Ha a babának cumisüveget adnak, miközben ön a szoptatásra próbálja szoktatni, a cumizavar hátráltathatja az erőfeszítéseket. Ha dúsított anyatejet vagy más sűrítményt kap a baba kiegészítésként az anyatej mellé, kérjük meg, hogy ezt is csövön keresztül vagy Kiegészítő Táplálási Rendszeren keresztül juttassák be a szervezetébe.
A baba napi súlygyarapodásának nyomon követésével meg lehet ítélni, hogyan fejlődik a baba az anyatejen. Ha a napi súlynövekedés folyamatosan a testsúlyának 1-2 százaléka vagy körülbelül 100-200 g hetente, akkor szépen fejlődik. Mire eléri az eredetileg várt születési dátumát, a teljes időre született babák súlyát, vagyis 2700-3600 g-ot meg kell közelítenie.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.