Ismerkedés az új bébiszitterrel
Senki nem szeret egész nap egyedül lenni egy vadidegennel. A kisbabától sem várható, hogy örüljön neki, mikor már úgyis szülőhiányban szenved (kisebb korában kevésbé, féléves kortól jobban). Hogy kevésbé bánkódjon, előre be kell mutatni neki a bébiszittert. Ha éjszakára vesszük fel, kérjük meg, hogy az első alkalommal jöjjön fél órával (ha a baba elmúlt öt hónapos, egy órával) korábban, hogy a gyereknek legyen ideje megszokni őt.
A bemutatkozás fokozatosan történjen
Vegyük fel a babát, és menjünk vele az etetőszék felé, vagy ringassuk a karunkban, hogy a bébiszitter semleges terepen közelítsen, s ha megszokta a baba szeme a jövevényt, adjuk át az ő karjába. Az első bemutatkozás után ne maradjunk távol egy-két óránál tovább.
A következő alkalommal a bébiszitternek ismét fél órával az indulásunk előtt kell érkeznie, és egy kicsit tovább kell maradnia. A harmadik alkalommal már negyedórás átmenet is elégséges, és ezek után már kebelbarátoknak kell lenniük. (Ha nem azok, talán nem jól választottuk meg a bébiszittert.)
A nappalos bébiszitter bemutatására több időt kell szánni
Legalább egy fizetett munkanapot velünk együtt kell töltenie, hogy a babán kívül a lakással, a nevelési elveinkkel és a háztartás vezetésével is megismerkedjék. Így módunkban áll javaslatokat tenni, neki pedig kérdezni. Ezenkívül megnézhetjük, hogyan tevékenykedik, s ha nem tetszik, még meggondolhatjuk magunkat. (A bébiszittert nem a baba, hanem a saját reakciói alapján kell megítélni. A pici babák a legjobb bébiszittertől is ódzkodnak, amíg a szüleiket látják.)
A félévesnél fiatalabb kisgyerekek könnyebben hozzászoknak a bébiszitterhez, mint ha már kialakult bennük a bizalmatlanság (ez rendszerint 6-9 hónapos kor között várható).
- Szabad-e bébiszitterre hagyni a babát?
- Így fogjunk hozzá a bébiszitter kereséshez
- Hotelekben, motelekben, távol az otthontól a babával
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Próbaidő
Bébiszittert csak próbaidővel szabad felvenni, hogy legyen idő felmérni, mielőtt végleg szerződtetnénk. Az összes szereplővel szemben tisztességesebb dolog előre tisztázni, hogy az első két hét vagy az első hónap próbaidőnek tekintendő.
Ezalatt figyeljük a babát. Hazatérve vidáman, tisztán, élénken találjuk?
Vagy fáradtabb, nyűgösebb, mint szokott? Mikor tehették utoljára tisztába? Hát a bébiszitter milyen idegállapotban végzi a napot? Nyugodt, kellemes hangulatban van, vagy feszült, ideges, alig várja, hogy elmehessen? El akarja-e mesélni, mi történt, milyen új dolgot tud a pici, nem volt-e valami baj? Vagy csak tárgyilagosan beszámol, hogy mennyit aludt, evett -vagy ami ennél is rosszabb: mennyit sírt a gyerek? Tudatában van-e, hogy változatlanul nem ő a gyerek anyja, tehát a komolyabb döntések tőlünk függenek? Vagy úgy viselkedik, mintha át akarná venni az irányítást?
Vagy kérdezzük meg az olyan ismerősök, szomszédok véleményét, akik a játszótéren, üzletben, utcán találkoznak vele. Rossz jel, ha a szomszéd szerint az egyébként jókedvű kisbaba sokat sír, amikor a mamája nincs otthon. Másik lehetőség a kamerás megfigyelés (lásd a következő oldalon).
Ha rajtunk kívül láthatólag minden és mindenki rendben van (csak mi vagyunk idegesek és rosszkedvűek, amiért ott kellett hagynunk a gyereket, és állandóan azt lessük, hol köthetnénk bele az egyébként kifogástalan bébiszitterbe), valószínűleg nem a személlyel van bajunk, hanem a megoldással. A bébiszitterek váltogatása helyett (hisz olyan még úgysem termett a világra, aki nekünk elég jó lenne) inkább gondoljuk át, érdemes volt-e visszamenni dolgozni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.