Babaápolás

Jajj, de csúnya a kisbabám!

„Ha kérdezik, rám hasonlít-e a gyerek vagy a férjemre, meg­rémülök. Egyikünknek sem hegyes a feje, püffedt a szeme, kajla a füle vagy ferde az orra. Mikor fog ez a baba tisztességesen kinézni?”

Nem véletlen, hogy filmekben, tévérek­lámokban az újszülött szerepeket két-három hónapos kisbabák alakítják. Egy újszülött csecsemőnek nem túl jó a fény­képarca. És bár minden szülőnek a saját gyereke a legszebb, annyira mégse lehet elvakult, hogy ne lássa meg a tökéletlen­ségeket. Szerencsére azok a jellegzetes újszülöttkori vonások, amelyek miatt a kisbaba még nem válna be se filmszerep­lőnek, se televíziós pelenkareklámnak, csak átmenetiek.

Az anyaméhben és a szüléskor „torzul” a gyerek feje?

Az ön gyermeke sem egy hegyes fejű, puffadt szemű, kajla és ferde orrú őstől örökölte vonásait. Akkor szerezte be őket, amikor az anyaméhben kuporgott, aztán születéshez készülve átviharzott a me­dencecsontok szirtjei között, végül átpré­selődött a szülőcsatorna szorosán.

Ha a magzati koponya nem lenne olyan csodálatos szerkezet – vagyis ha csontjai teljesen össze volnának nőve -, akkor születés közben nem bírná el a nyo­mást, formája nem alkalmazkodna a szülőcsatornához, és sokkal gyakrabban lenne szükség császármetszésre. Adjon tehát hálát a hegyes fejecskéért, ami a ren­des szülésről tanúskodik, és ne féljen, mert néhány napon belül szépen ki fog kerekedni, egy újabb csoda révén.

Bedagadt szem

A bedagadt szem – legalábbis rész­ben – szintén a világrajövetel rögös út­ján kapott ütlegeknek tulajdonítható. (A másik ok a gonorrhoeás vagy gombás fertőzés ellen belecsöpögtetett antibio­tikum lehet.) Egyes vélemények szerint ez a püffedés egyúttal a szem védelmét szolgálja az első fényhatások ellen. Telje­sen alaptalan állítás, hogy bedagadt sze­mével a baba nem lát elég jól, ezért nem tud az első tekintetváltáskor szemkon­taktust létesíteni a szüleivel. Igaz, az új­szülött csak homályosan veszi ki az arco­kat, és nem képes megkülönböztetni őket, de püffedt szemhéján keresztül is lát.

A kajla fülecske valószínűleg a méh­ben gyűrődött félre

A magzatburokban a növekedő magzatnak otthonos, de egy­re szűkebb lakása volt, s ha egyik füle előrelapult, állását születés után is meg­őrzi – de csak egy időre. Hátrakötéssel nem lehet segíteni rajta, sőt az a szakem­berek szerint irritációt okozhat. Gyor­sabban helyreáll a jó forma, ha a felnőt­tek vigyáznak, hogy hátrasimuljon a fül, mikor szigorúan csak felügyelet mellett arra az oldalára fektetik játszani. Termé­szetesen örökölt kajlaság is létezik, de olyankor a két fül egyforma szögben áll el.

Az orrocska bizonyára a vajúdás és szülés nyomásában préselődött félre, és magától helyreáll. Mivel azonban a baba­orr a maga széles vagy hiányzó orrnyer­gével, sokszor szinte leírhatatlan alakza­tával nem hasonlatos a felnőttkori orr­formákhoz, még beletelik egy időbe, amíg kiderül, milyen lesz a trónörökös orra.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.