Kutacsok a baba fején, mennyire sérülékenyek?
„Ideges vagyok, amikor a gyermekem fejéhez nyúlok, mert azok a lágy pontok olyan sérülékenyeknek látszanak. Néha úgy látszik, mintha lüktetnének, ami különösen aggaszt.”
Azok a „lágy pontok” – pontosan kettő van belőlük, és kutacsnak hívják – erősebbek, mint amilyennek látszanak. A kutacsokat borító erős hártya képes megvédeni az újszülöttet még a legkíváncsibb testvér kutató ujjacskáitól is (bár erre azért nem kell bátorítani) és a mindennapi élethelyzetektől.
Mik ezek a kutacsok?
Ezeken a koponyanyílásokon a csontok még nem nőttek össze, de nem azért vannak, hogy idegesítsék az új szülőket (bár gyakran ez a következményük), hanem két fontosabb okból. A születéskor ezek jóvoltából idomul a magzat koponyája úgy, hogy kiférjen a szülőcsatornán, amire egy szilárdan összecsontosodott koponya nem lenne képes. És ez a rugalmasság teszi lehetővé első évben az agy hatalmas növekedését.
A rombusz alakú, mintegy öt centiméter széles nagyobbik nyílás, az elülső kutacs, az újszülött feje tetején található. Összezáródása a kisbaba hat hónapos korától kezdődik, és általában tizennyolc hónapos korára befejeződik.
Mikor mutassuk meg az orvosnak?
A kutacs normális esetben sima, bár ha a gyerek sír, néha kidudorodik, a ritkás, szőke hajon pedig átlátszik az agyi érverés (ami teljesen normális, nem kell aggódni miatta). A jelentősen besüllyedt elülső kutacs általában a kiszáradás intő jele, arra utal, hogy a gyermeknek azonnal folyadékot kell adni. (Azonnal fel kell hívni a gyermekorvost, és tájékoztatni erről a tünetről.) Az állandóan kidudorodó kutacs (ellentétben a síráskor kicsit kidomborodóval) arra vallhat, hogy a fejen belül megnőtt a nyomás, és ez szintén azonnali orvosi beavatkozást igényel.
Hátsó kutacs
A hátsó kutacs – ez egy kisebb, körülbelül egy centiméter széles, háromszög alakú nyílás a koponya hátsó részén -sokkal kevésbé látható, és nehezebben megtalálható. Általában a harmadik hónapra teljesen összezárul. A korán bezáródó kutacs (ez ritkán történik meg) torz fej formát eredményezhet, és orvosi beavatkozást igényel.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.