Mi legyen a baba neve?
„Sohasem kedveltem a nevemet. Hogyan legyünk biztosak benne, hogy gyermekünk szeretni fogja majd a nevet, amit mi választunk neki?”
Mit mond egy név? Egy újszülött számára nem sokat. Ha az anyja megeteti, felöltözteti, megnyugtatja és elszórakoztatja, közben akár Morzsinak is szólongathatja, attól sem fog elkeseredni. Később azonban (általában az általános iskola elején) a baráti kör és a külvilág egyre nagyobb szerepet kap a gyermek életében – nos, ilyenkor már kialakulhat benne ellenérzés azzal a névvel szemben, amit a szülei adtak neki.
Bár senki nem tudja garantálni, hogy a srác élete végéig szeretni fogja a nevét, az óvatos és átgondolt választás csökkentheti a későbbi konfliktusok valószínűségét. Íme, néhány tanács, amire érdemes figyelni, amikor nevet választunk gyermekünknek:
Tippek névválasztáshoz:
- Csakis olyan név jöhet szóba, amely hangzása, szóképe és jelentése alapján tetszik a szülőknek. Kérdezzük meg önmagunktól: „Szeretném, ha engem így hívnának?”
- Válasszunk jelentőségteljes nevet – például egy szeretett családtagét, egy híres történelmi vagy bibliai személyét vagy egy kedvelt regényhősét. Az ilyen név a valahová tartozás érzetét kelti a gyerekben, általa egy nagycsalád vagy a világ részének fogja tekinteni magát.
- Keressünk olyan nevet, amely illik az új jövevényre. Ha kislányunk olyan törékeny, mint egy virágszirom, nevezzük Flórának (ami „virágot” jelent). Ha kisfiunk majd kicsattan az élettől, nevezzük Bálintnak (ami azt jelenti: „erős, egészséges”). Válasszunk olyan nevet, amely beleillik spirituális világképünkbe, vagy olyan értéket hordoz, amit át szeretnénk adni gyermekünknek. Ilyen, mondjuk, a Ráhel („isten báránya”) vagy a Krisztián („keresztény”).
- A névválasztás tükrözze a gyermek megszületéséhez fűződő érzelmeinket: ajándékozzuk meg, mondjuk, a Dorottya vagy a Márton névvel (mindkettő annyit tesz: „isten ajándéka”). A megfelelő név jó fogódzó lesz, hogy a gyerek különlegesnek érezze magát, bár ennek megtalálásához esetleg el kell halasztani a döntést a születés utánra.
- Hogy fog a név csengeni mások fülében? Nincs-e olyan rejtett jelentése vagy hangzása, ami kellemetlen lehet a gyerek számára, és később tréfák, piszkálódás célpontjává teheti? Ha, mondjuk, a „Vég” vezetéknevet viseljük, nem túl jó ötlet a „Béla” utónevet ragasztani újszülött kisfiúnkra. Kérdés az is, hogy az illető nevet hogyan szokás becézni, nem könnyű-e kiforgatni, nem lehet-e gyerekes csúfnevet faragni belőle. Ha a kiszemelt név nagyon furcsa, gondolkozzunk el, nem lesz-e túl nehéz a gyereknek később azzal élnie.
- Második utónév. Mindenesetre eleve válasszunk egy második utónevet is, így ha a gyerek nem kedveli az első nevét, használhatja a másikat.
- Gondolkozzunk egyszerűen kimondható és leírható néven. Nemcsak az iskolában, hanem az életben is teher lehet egy nagyon különös név, amire a tanárok mindig rákérdeznek, vagy amiről később senki se tudja, hogyan kell leírni. Másrészről némely gyerek (és felnőtt) szereti extravagáns nevét, amellyel kilóg a tömegből.
- Tanácsos kerülni a divatos vagy politikai színezetű neveket. Ne terheljük a gyereket az év divatnevével (egy olyan filmsztár vagy politikus nevével, aki azokban a hetekben minden magazin borítóján szerepel). A híres névrokon könnyen bizonyulhat múló felvillanásnak vagy rossz emléknek, a név pedig ósdinak fog hangzani, vagy kellemetlen megvilágításba helyezheti a gyermeket.
- Használjunk teljes nevet, ne pedig becenevet (legyen a gyerek Gergely, és nem Gergő, Katalin, és nem Kata). Amíg a gyerek kicsi, a családtagjai úgy becézik, ahogy akarják (és ahogy az érintett hagyja), de később, amikor eléri a felnőttkort, legyen lehetősége hivatalosabb névre váltani.
- Egyedi név. Ha nem akarjuk, hogy gyerekünk a hat Anna vagy hét László egyike legyen az osztályban, ne a legátlagosabb nevekből válasszunk. Sok webhelyen lehet találni felvilágosítást a menő nevekről, érdemes ott megnézni a népszerűségi listák állását. De elég figyelni a játszótéren, már onnan is megtudhatjuk, milyen neveket kedvelnek épp a szülők.
- Vegyük figyelembe a családi érzelmeket, de ne engedjük, hogy ezek uralják választásunkat. Ha a nagyszülők tovább akarnak örökíteni egy olyan utónevet, amely a családban elterjedt, mi azonban – akár csak érzelmi alapon is – nem szeretjük, legyen az a gyerekünk második utóneve. Vagy válasszuk a név egy másik alakját (mint, mondjuk, András és Endre). Esetleg keressünk egy ugyanolyan jelentésű, de más hangalakú nevet. Végül pedig mindegy, milyen nevet választunk, a szülők és a nagyszülők mindenképp szeretni fogják a gyereket – még ha kezdetben idegenkednek is a nevétől.
- Figyeljünk rá, hogy a vezeték- és utónévnek meglegyen a maga összhangja és ritmusa. Általános szabály: a rövid vezetéknévhez hosszú utónév illik (mondjuk, Kis Friderika) és fordítva (mondjuk, Balázsfalvi Pál).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.