Milyen jellegű orvosi rendelőt válasszunk?
Némely szülő számára az orvosi praxis jellege éppannyira fontos, mint az orvos személye. Egy amerikai családnak több lehetséges választása van: a döntés a személyes szimpátián, az értékrenden, a dolgok fontossági sorrendjén múlik.
Egyszemélyes praxis
Az orvos egyedül dolgozik, és távollétében vagy akadályoztatása esetén egy orvoskolléga helyettesíti. Ennek a rendszernek az a legfőbb előnye, hogy az orvos szoros személyes kapcsolatot tud kialakítani a pácienseivel. De van hátránya is: az egyedül praktizáló orvos valószínűleg nem érhető el a hét bármely napján, a nap bármely órájában.
Elérhető az egyeztetett időpontban (ha nem hívták sürgős esethez), és persze többnyire azon kívül is, de időnként szabadságra megy, este vagy hétvégén nem dolgozik, és ilyenkor a sürgős kezelést vagy konzultációt igénylő pácienst egy – feltehetőleg ismeretlen – helyettesítő orvosra hagyja. Egyedül praktizáló orvos választása esetén tanácsos megérdeklődni, hogy az illetőt ki fogja távollétében helyettesíteni, és előre intézkedni kell, hogy sürgős esetben a gyermek orvosi dokumentációi akkor is elérhetőek legyenek, ha az orvos nincs jelen.
Társas praxis
Két orvos sokszor jobb, mint egy. Ha az egyik nem érhető el, akkor a másik áll a betegek rendelkezésére. És ha az első évben mindenképpen gyakori rutinvizsgálatok miatt felváltva látogatjuk őket, anya és gyermeke egyaránt jó kapcsolatot alakíthat ki mindkettőjükkel. Bár a partnerek általában egyetértenek a főbb kérdésekben, és valószínűleg hasonló az orvosi filozófiájuk, időnként előfordulhat köztük nézetkülönbség. Ez bizonyos esetekben zavaró lehet, egy tényleg bonyolult kérdésben viszont egyenesen segít a két megközelítés. (Ha az egyik nem oldja meg a csecsemő alvási problémáját, a másiknak még mindig lehet valami ötlete.)
Társas rendelő választása előtt mindenképpen meg kell tudakolni, hogy lehet-e időpontot kérni csupán az egyik orvoshoz. Ha nem, és a két doktor közül csak az egyik rokonszenves, az orvosi vizitek felét olyan személlyel kell töltenünk, akit nem kedvelünk. Az ellenőrző vizsgálatokhoz bizonyára ki lehet választani a szimpatikus orvost, ám a beteg gyerekeket az fogja megvizsgálni, aki éppen ott van.
- Intzédy László orvos
- Orvosokkal kapcsolatos kérdések
- Kórházak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Orvoscsoport
Ha jó a két orvos, a három vagy több még jobb – gondolnánk. Nos, ez nem egészen így van: bizonyos értelemben jobb, bizonyos értelemben rosszabb. A csoport nagyobb eséllyel garantál 24 órás ügyeletet, de szoros orvospáciens viszonyra valószínűleg csak akkor számíthatunk, ha a rendszeres vizsgálatokhoz ugyanazt az orvost (vagy ugyanazt a két orvost) kérhetjük.
Minél több orvossal kell találkoznia a gyermeknek szűrővizsgálatok és betegség esetén, annál nehezebben fogadja el őket. Persze ha mindegyik doktor kedves és barátságos, akkor ez nem lesz túl nagy probléma. Még valamit meg kell említeni: ha cserélgetjük az orvosokat, elképzelhető, hogy az egymásnak esetleg ellentmondó tanácsok segítenek. De az is, hogy összezavarnak. Hosszú távon az orvosok száma jóval kevesebbet számít, mint az, hogy mennyire bízunk bennük külön-külön és együttesen is.
Orvos + védőnő vagy gyermekápoló szakasszisztens
A legtöbb ilyen rendelőben dolgozik még egy vagy több védőnő (az ő szerepe a gyermekgyógyászatban ugyanaz, ami a szülésnél a bábáé), illetve gyermekápoló szakasszisztens. A védőnő általában felsőfokú végzettségű, önálló egészségügyi szakember, a gyermekápoló szakasszisztens ugyancsak egészségügyi szakember, aki orvos keze alatt dolgozik. Általában ők végzik a rutinvizsgálatokat, az apróbb betegségek gyógyítását, szükség esetén természetesen az orvossal konzultálva.
A hatáskörüket meghaladó problémákat a rendelő valamelyik orvosához utalják. A védőnő és a gyermekápoló szakasszisztens gyakran több időt tölt a páciensekkel, mint az orvos, és legalább annyi figyelmet fordít életvezetési és egészségügyi kérdésekre, mint a betegségekre. Mivel azonban nincs orvosi képzettségük, sok anya nem bízza rájuk feltétel nélkül a csecsemőjét.
Pedig a kétely valószínűleg nem jogos: sok felmérés szerint a legtöbb védőnő és gyermekápoló szakasszisztens ugyanolyan jól vagy még jobban diagnosztizál és kezel apróbb betegségeket, mint az orvos. Munkájuk ráadásul csökkenti a költségeket a várakozási időt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.