Néma csöndben aludjon a baba?
„A barátnőm kikapcsolja a telefont, amikor a fia alszik, az ajtón egy cédula figyelmezteti a látogatókat, hogy csengetés helyett kopogjanak, és alvásidőben lábujjhegyen közlekedik a lakásban, jó ez így?”
Nem feltétlenül!
Amikor a barátnő megpróbál minden zajt kiszűrni gyermeke életéből, voltaképpen arra szoktatja, hogy csak meghatározott körülmények között tudjon aludni. Ezzel a jó szándékú intézkedéssel az a gond, hogy a gyermek később valószínűleg nehezen fog tudni elaludni abban a világban, ahol folyton telefonok és ajtócsengők szólnak.
Mi több, az igyekezete ellentétes irányban hat!
Bár egy hirtelen, hangos zaj egyes kisbabákat felriaszt, mások viszont nyugodtan alszanak tűzijáték, vijjogó sziréna és ugató kutyák mellett is. A háttérzaj állandó zümmögése – tévéből vagy rádióból, ventilátorból vagy légkondicionálóból, zenés játékszerből vagy olyan eszközből, amely nyugtató hatású frekvencián sugároz vagy a magzati hangokat utánozza – sokkal inkább vezet nyugodt alváshoz, mint a teljes csend, főleg ha a gyermek ilyen békés hangok ritmusára aludt el.
A zajban alvás képességének mértéke részben attól függ, hogy a baba milyen hangokhoz szokott hozzá a születése előtt, részben pedig az egyedi vérmérséklettől (egyesek sokkal érzékenyebbek az ingerekre, mint mások).
A baba viselkedését vegyük alapul!
A szülőknek tehát a baba viselkedéséből kell kikövetkeztetniük, hogy mennyire kell védeni a gyereküket a zajoktól alvásidőben és éjszaka. Ha kiderül, hogy álmában a baba különösen érzékeny a hangokra, érdemes a telefon csengőjét halkra állítani, kicserélni az ajtócsengőt kevésbé éles hangúra, lejjebb csavarni a tévét vagy a rádiót. Ilyen taktikák azonban feleslegesek, ha a baba mindent átalszik.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.