Székrekedés babáknál
Ez a probléma a szoptatott babáknál ritka (még akkor is, ha ritkán van székletük, és úgy tűnik, nehezen préselik ki), mivel a székletük soha nem kemény. (A szoptatott újszülöttnél a ritka széklet – függetlenül attól, hogy mennyire lágy – annak a jele lehet, hogy a baba nem kap eleget enni.) De a székrekedés fenyegeti a tápszerrel táplált csecsemőket.
Tünetek:
Ritka, kemény széklet (sokszor kis bogyók), amit nehéz kipréselni; a ritka székletürítés önmagában nem tünete a székrekedésnek, és lehet, hogy az a baba normális ritmusa.
Időtartam:
Lehet krónikus, vagy előfordulhat csak időnként.
Kezelés:
Bár a székrekedés nem szokatlan az üvegből táplált csecsemőknél, a tüneteket mindig hozzuk az orvos tudomására, hogy szükség esetén ellenőrizze, nincs-e olyan rendellenesség, ami okozhatja.
Alkalmanként jelentkező székrekedést vagy enyhe krónikus székrekedést általában étrendi változtatásokkal kezelhetünk (lásd alább), esetleg egy kis edzés segíthet (ha úgy látjuk, hogy a babának baja van a kakilással, próbáljunk a lábaival biciklizni). Ne adjunk hashajtót, beöntési vagy bármilyen orvosságot az orvos engedélye nélkül.
Étrendi változtatások – az alábbi változtatásokat csak az orvossal való beszélgetés után tegyük meg:
- Ha a baba étrendjében már szerepelhet, adjunk neki néhány kanálnyi szilva vagy almalevet cumisüvegből, pohárból vagy kanálból.
- A szilárd ételt fogyasztó baba esetén növeljük meg a fogyasztott gyümölcsök (banán kivételével) és zöldségek mennyiségét.
- A nagyobb babáknál vegyük vissza a fogyasztott tejtermékek mennyiségét (de ne az anyatejét vagy a tápszerét).
Megelőzés:
Amikor a szilárd ennivalót bevezetjük a baba étrendjébe, gondoskodjunk arról, hogy az elsősorban teljes kiőrlésű gabonatermékeket, sok gyümölcsöt és zöldséget tartalmazzon. Szintén gondoskodjunk arról, hogy a folyadékfogyasztás megfelelő legyen, és a babának jusson bőven lehetősége mozgásra.
Szövődmények:
- Bekeményedett széklet (olyan széklet, ami magától nem ürül ki, és manuális úton történő eltávolítása fájdalmas lehet).
- Ha krónikusan ismétlődik a totyogós és óvodás évek alatt, nehézségek lehetnek a szobatisztaságra szoktatással.
Mikor hívjunk orvost:
Ha a babának gyakran vagy rendszeresen van székrekedése, ha hirtelen jelentkezik a probléma vagy vér van a székletben.
Újra előfordulás esélye:
A probléma krónikussá válhat, ha nem foglalkozunk vele, amikor először előfordul.
Más problémák hasonló tünetekkel:
Bélrendszeri elzáródások vagy rendellenességek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.