Tápszerek biztonságos felhasználása, erre figyelj!
Bár a tápszerek megbízhatóbbak, mint valaha, néhány biztonsági intézkedésre feltétlenül szükség van:
- A szavatossági időt minden esetben ellenőrizni kell, nehogy véletlenül lejárt szavatosságú tápszert vásároljunk. Horpadt, szivárgó, sérült stb. Dobozt nem szabad se venni, se használni.
- Kézmosás! A tápszer elkészítése előtt alaposan kezet kell mosni.
- Tápszeres üveg elmosása. A tápszeres dobozt kinyitás előtt mosogatószerrel és meleg vízzel le kell mosni, majd öblítés után szárazra törölgetni. Ha a használati utasítás előírja, fel kell rázni.
- Nyitás. A folyékony tápszert tartalmazó dobozt hegyes nyitóval kell kibontani, két szemközti oldalán egy kisebb és egy nagyobb lyukat ütve, hogy könnyebb legyen belőle tölteni. A nyitót használat után el kell mosogatni. A tápszerporos dobozok többségének lehúzható teteje van, így nyitóra nincs szükség. Az egyadagos üvegnél fontos, hogy kinyitásra hallhatóan pukkanjon.
- Forralás. A tápszerhez kevert vizet nem szükséges forralással sterilizálni. Ha nem bízunk a csapvíz minőségében, vásároljunk víztisztító készüléket. Vagy használjunk palackozott (nem desztillált) vizet.
- Még egy nem kötelező lépés: a cumi és cumisüveg fertőtlenítéséhez nincs szükség külön sterilizátorra. Elég mosogatószerrel és forró vízzel elmosni a mosogatóban (vagy a mosogatógépben). Egyes orvosi vélemények szerint az első használat előtt ajánlatos egy fazék forró vízbe dobva néhány percig forralni.
- És egy kötelező lépés: A tápszer használati utasítását pontosan be kell tartani. Minden egyes dobozon meg kell nézni, hígítandó-e a tápszer vagy sem. A szükségtelen hígításból éppúgy baj lehet, mint az előírt hígítás elmulasztásából. A kelleténél hígabb tápszertől nem gyarapszik a gyerek, a kelleténél sűrűbb tápszertől viszont kiszáradhat.
- Melegítsük fel a cumisüveget, ha úgy jobban ízlik a gyereknek. Egészségügyi érvek nem szólnak mellette, sok csecsemő egyszerűen melegen szereti az ételt, főleg ha kezdettől így szokta meg. Egyébként a szobahőmérsékletű, sőt akár a hűtőből kivett vízzel készült tápszer is tökéletesen megfelel neki, aki tehát nem akarja melegítéssel tölteni az időt, annak érdemes megfontolnia ezt a lehetőséget (ennek különösen éjjel és olyankor van jelentősége, mikor a gyerek ordít az éhségtől). De melegen tálalni se ördöngösség, csupán bele kell állítani az üveget egy tál vagy lábos forró vízbe, vagy a csap alá tartani, és meleg vizet folyatni rá.[brbr]A hőmérséklet ellenőrzése céljából időnként csöppentsünk belőle egy keveset a csuklónk belső oldalára: a gyereknek akkor jó, ha már nem érezzük hidegnek, vagyis elérte a testhőmérsékletet. A fölmelegített tápszert azonnal fel kell használni, mert a langyos folyadékban gyorsan elszaporodnak a baktériumok.[brbr]Mikrohullámú sütőben tilos melegíteni, mert a folyadék nem egyenletesen melegszik benne, és könnyen előfordulhat, hogy miközben az edény még hideg, a tápszer már tűzforró, és megégeti a baba száját vagy torkát.
- Etetés után a maradékot ki kell önteni. Az eltett tápszer még hűtve is kitűnő táptalaja a baktériumoknak, tehát bármily csábító, fogyasztásra már nem alkalmas.
- A felbontott folyékony tápszeres dobozt, flakont jól lezárva hűtőben kell tartani, és csak a címkén megadott időn (rendszerint 48 órán) belül szabad fogyasztani. A kinyitott tápszerporos dobozt lefedve hűvös, száraz helyen kell tartani, és egy hónapig (illetve a címkén olvasható időpontig) szabad használni.
- A felbontatlan folyékony tápszeres dobozt, flakont 12-24 °C-on kell tárolni. Ne használjuk fel az olyan dobozt vagy flakont, amelyet huzamosabb ideig 0 °C-nál hidegebb helyen tároltak, vagy amely 35 °C-nál magasabb hőmérsékletnek volt kitéve. Szintén fogyasztásra alkalmatlan az olyan tápszer, amely megfagyott (a szójatermékek gyorsabban fagynak), vagy amelyben felrázás után is fehér pöttyöket, szálakat látni.
- A kész üveges tápszert felhasználásig hűtőben kell tartani. Az utazáshoz előre elkészített és palackba töltött tápszert jégakkuval vagy egy jó adag jégkockával együtt hűtőtáskában vagy előzőleg a fagyasztóba tett marmonkannában lehet szállítani (a tápszer addig őrzi meg frissességét, amíg a jégkocka nem olvad el); de elcsomagolható hűtött dobozos üdítőital mellé is (így a mamának is lesz hűtött innivalója). Ha már nem hideg az érintése, nem szabad felhasználni (ez a szabály természetesen nem vonatkozik sem a felbontatlan üveges tápszerre, sem a porból meleg vagy szobahőmérsékletű vízzel frissen kevert tápszerre). Utazáshoz az üveges tápszer, illetve az egyadagos csomagolásban kapható tápszerpor a legjobb.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.