A csontdaganatok keletkezésének okai
Az elsődleges csontdaganatok nagyon ritkák. Ezek szinte csak gyermek- és serdülőkorban fordulnak elő. A csont rákos sejtjei viszonylag hamar áttörnek a környező szöveteken, és a szervezetben gyorsan terjednek, ezért fontos a korai diagnózis.
Az elég korán felismert tumor eltávolítható, és az öt éven belüli kiújulás esélye csekély. Öt éven túli kiújulás pedig már nem valószínű. Sajnos azonban legtöbbször a daganat későn kerül felismerésre, és ezért a gyógyulási prognózisa meglehetősen rossz.
Az elsődleges csontdaganatok keletkezésének oka nem ismeretes, de lehet genetikai háttere, mert családi halmozódást már megfigyeltek. Sokszor fordul elő a lábon, a térd alatti vagy feletti részen fájdalmas duzzanat kíséretében. A fájdalom állás vagy ágyban fekvés hatására rosszabbodik.
Hogyan diagnosztizálják?
A betegeket röntgenre, majd szükség esetén CT vagy MR vizsgálatra küldik, és az utóbbiak megerősíthetik a diagnózist. A legismertebb csonttumor az ún. oszteoszarkóma. Ezek a daganatok nagyon rosszindulatúak, a betegség gyakran a tüdőbe ad áttétet, így a beteget mellkasröntgenre is el kell küldeni.
A csontdaganatok kezelése
Legtöbb esetben a daganatot sebészi úton eltávolítják, majd pótolják – mesterséges csontpótlással, a szervezet más részéből származó csonttal, vagy arra alkalmas donortól nyert csonttal. A műtét után sugár vagy kemoterápia következik a bennmaradt tumoros részek elpusztítása céljából.
(Kép fent) A combcsonton tumoros elváltozást láthatunk. A csontok daganatai igen rosszindulatúak, és a tumor gyakran és gyorsan eljut a tüdőbe.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.