A csontritkulás kivizsgálása
A csontok elnyelik a testen áthaladó röntgensugár egy részét, ezért a röntgenfelvételen jól kirajzolódik a csontok alakja és bizonyos mértékben a szerkezete is. Azokat a csontokat vizsgálják, amelyek a csontritkulás szempontjából nagyon jelentősek, ezért először is a háti és ágyéki gerincről, valamint a csípőkről készül felvétel. A tünetmentes csigolyatörések kiszűrésére a magas kockázati csoportba tartozóknak 2-3 évente ellenőrző röntgenvizsgálat ajánlott.
A kezdeti elváltozások kimutatására a röntgen nem eléggé érzékeny módszer, és több zavaró tényező is befolyásolja az eredményt. A röntgenfelvételen akkor látható elváltozás, amikor már a csonttömeg kb. 30%-a hiányzik.
Oszteodenzitometria elvégzése előtt fontos szempontok
- Volt korábban ilyen vizsgálata? (Az adatokat összehasonlítják.)
- Ruházatában van-e fém (kapocs, zipzár, kulcs stb.)? (Ez zavarja a vizsgálatot.)
- Volt-e valamelyik testrészén törés? (Nem azt a végtagot fogják vizsgálni, mert az már módosítja az eredményt.)
- Van-e a testébe helyezett fém, protézis, törést rögzítő csavar? (Zavarja a vizsgálatot, illetve protézis esetén más módon készül a felvétel.)
- Van-e a testébe helyezett szívritmus-szabályozó készülék? (Nem akadály!)
- Történt-e az előző napokban röntgen kontrasztanyagos vagy izotópvizsgáiat? (Ezekben az esetekben nem lehet a vizsgálatot elvégezni, amíg az anyag ki nem ürül a szervezetből.)
Fiatal betegen és terhesség esetén nem végzik el a vizsgálatot!
Az alkart, a gerincet vagy a csípőt vizsgáljuk. Többfajta készülék is forgalomban, amelyek a mérés módszerében különböznek. Általában vékony röntgensugár pásztázza végig a vizsgált csontot. így minimális sugárterhelés éri a szervezetet (pl. a mellkas röntgensugárdózisának tizede). A vizsgálat azon alapul hogy a csont – ásványi-anyag-tartalmától függő mértékben – elnyeli a rajta áthaladó röntgensugár egy részét A gép az elnyelt sugármennyiséget méri, ezért jóval pontosabb, mint a hagyományos röntgenvizsgálat.
A kapott érték a csont ásványianyag-tartalmát (gramm) és ásványianyag-sűrűségét (gramm/cm2) mutatja. Az értékek az életkortól és a nemtől függenek, ezért azokat az azonos életkorú és nemű emberek értékeihez viszonyítva értékelik (a viszonyításhoz használt adatok a számítógépben megtalálhatók).
A kapott eredmény megmutatja azt is, mennyivel tér el a mért érték az azonos életkorú és nemű egyének értékétől (Z-score), illetve a csúcscsonttömegtől (T-score). A T-score érték a törési kockázatot is jelzi, ez alapján az Egészségügyi Világszervezet (WHO) meghatározta az oszteoporózis fokozatait.
- Csontritkulás és szédülés, D-vitamin és oszteopénia
- Csontritkulás elleni gyógyszerek
- Hátfájás: szedjünk étrendkiegészítőket?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az oszteoporózis WHO-beosztása (Az oszteodenzitometriás vizsgálat során mért T-értékek alapján)
- Normális csonttömeg: nagyobb mint -1
- Kalcipenia (csökkent kalciumszint): -1 és -2,5 között
- Oszteoporózis: kisebb mint -2,5
- Súlyos oszteoporózis: kisebb mint -2,5
A csontsűrűség-vizsgálatot az oszteoporózis kockázati tényezőinek fennállása vagy a betegségre utaló gyanújelek esetén végzik, valamint a kezelés eredményességének követésére 1-1,5 évente megismétlik a mérést. Az eredmény azt mutatja, hogy a vizsgált személy csonttömege megfelel-e az életkornak és a nemnek megfelelő értékeknek.
Az oszteoporózis formái
I. Elsődleges – korral járó csontritkulás, amikor más betegség nem áll fenn a csontritkulás hátterében:
- posztmenopauzás oszteoporózis
- idős emberek csontritkulása
II. Másodlagos – a csontritkulás hátterében ismert kórállapot áll fenn:
- fokozott mellékveseműködés, vagy mellékvesekéreg-hormon szedése
- fokozott pajzsmirigyműködés
- májbetegség okozta csontritkulás
- cukorbetegség
- vesebetegség
- idült gyomor- és bélbetegség
- tartós véralvadásgátló kezelés
A csont ultrahang-vizsgálata
A csonton áthaladó ultrahang sebessége és gyengülése arányos az ásványianyag-tartalommal. Az ultrahang vizsgálat a csont ásványianyag-tartalmáról tájékoztató jellegű információt szolgáltat, főleg szűrési célokat szolgál. Mindemellett a csont szerkezetétől is függ az ultrahang áthaladási sebessége, ezért a vizsgálat a csont minőségéről is felvilágosítást ad, ami a törési kockázat megítélésében fontos.
Rendszerint a sarokcsontot, a kézujjat, a térdkalácsot vizsgálják. Az ultrahangot elsősorban az oszteodenzitometria kiegészítéseként alkalmazzák. Alkalmas a törési kockázat becslésére. A csont ultrahangos vizsgálata jól kiegészíti az oszteodenzitometria eredményét.
CT-vizsgálat
A teljesség kedvéért megemlítendő a komputer-tomográfiás csontmérés is, hiszen vannak ilyen készülékek forgalomban, de drágák és a vizsgálat magas sugárterheléssel jár, ezért kevéssé elterjedt módszer, mint az előzőekben ismertetett eljárások.
Laboratóriumi vizsgálatok csontritkulásban
A csontmennyiség csökkenésének megállapítása után a következő lépés a kiváltó okok felderítése, amire a laboratóriumi vizsgálatok elvégzése ad lehetőséget. A laboratóriumi vizsgálatok segítségével fény derül a csontritkulás hátterében álló tényezőkre.
Gondoljunk vissza arra, hány szervünk működése befolyásolja a csontokat (vese, máj, bélműködés, belső elválasztása mirigyek stb.). Általános laboratóriumi vizsgálat felfedezhet olyan betegséget, mely másodlagosan vezet csontritkuláshoz. Ha semmilyen eltérést nem találnak e szervek működésében, akkor a csontritkulásnak ún. elsődleges formáját állapítják meg.
A csontok élettani folyamatát több oldalról közelítjük meg
- Először is a vér kalciumszintjét mérik meg. Mint korábban említettük, a csont a kalcium raktáraként is szerepel – az emberi test kalciumtartalmának 99%-a a csontokban található. A vérben a kalcium mennyisége igen szűk határok között ingadozik, a szervezet mindenáron igyekszik fenntartani ezt az egyensúlyi állapotot. Például, ha valamilyen okból csökken a vér kalciumszintje, a hiány azonnal pótlódik a csontból. Ha túl sok a kalcium a vérben, akkor a vesében fokozódik a kalcium kiürülése (a vizelettel több kalcium ürül). A kalcium igen fontos elem a szervezetben. A vérben található kalcium a sejtek működésében, a véralvadásban, az izomműködésben nélkülözhetetlen szerepet játszik. A vér kalciumszintje csontritkulásban normális, de pl. mellék-pajzsmirigy-túltengésben jelentősen emelkedhet.
- A foszfor szintje oszteoporózisban normális, azonban vesebetegségben megemelkedik, míg pl. a bélben jelentkező felszívódási zavarban csökken.
- Hormonmeghatározások szükségesek esetenként a belső elválasztású mirigyek működésének vizsgálatára (petefészek, here, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy mellékvese).
- Csontépítés, csontbontás. Az utóbbi évek kutatási eredményeivel lehetővé vált a csontépítés és csontbontás ütemének megállapítása is. Korábban már említettük, hogy a csontépítő és csontbontó sejtek működésekor felszabadulnak bizonyos anyagok (oszteokalcin, kollagén termékek). Ezek a vérben és a vizeletben mérhetők, így megállapítható, milyen gyors a csontépítés és csontbontás, sőt ellenőrizhető, hogy hatásos-e az adott gyógyszer.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.