Éjszakai ágybavizelés, hogyan kerülhetjük el?
Talán a leggyakoribb betegség. Minden harmadik családban előfordul, hogy 3 éves életkor után még alvás alatt bepisil a gyermek. Az iskola első osztályában még minden hatodik gyermek ágybavizel.
Mi lehet az oka a bepisilésnek?
Többféle ok játszhat szerepet a kialakulásában. Ezek az okok többször keverednek, és együttesen játszanak szerepet a betegségben. A csecsemő vizelése reflexes, akaratával nem tudja befolyásolni. Kétéves korra tanulja meg az akaratlagos szabályozást, először nappalra, majd éjszakára. De 3 éves életkor előtt nem tekintjük betegségnek. 3-5 éves életkor között is olyan sok gyermeknek van ágybavizelése, hogy ha az orvosi vizsgálatok nem mutatnak kórosat, akkor várakozunk a kezeléssel, mert ezekben az esetekben évi 17% „kinövi” a bepisilést.
Hogyan kezelhetjük?
Típusosán a vizelet szinte eláztatja az ágyat és ennek ellenére reggel is sokat, és hígat pisil a gyermek. Háziorvosi rendelőben könnyen igazolható és gyógyszer adására gyorsan tünetmentessé tehető a betegség. A bepisilők 15%-ának nappali sürgető vizelési késztetése, gyakori vizelése, esetleg pár csepp ébrenlét alatti becsepegése is van, vagy visszatérő húgyúti fertőzése. Ezen többtünetű betegeknél a bepisilés oka az ingerlékenyebb, túlzott ingerlékenységű húgyhólyag. Kicsi a hólyagkapacitásuk s sokszor egy éjszaka többször is bepisilnek. Bármelyik életkorban igazoljuk az eltérést, az gyógyszerrel jól kezelhető. A bepisilők 5%-ának semmilyen más tünete, eltérése nincs.
Használ-e a tréning?
Ezeket a gyerekeket többféle gyógyszerrel, tréninggel lehet kezelni, de a kezelést csak 6 éves életkor után érdemes elkezdeni, mert eredmény csak idősebb korban várható. A bepisilők 10%-ának nem születéstől van panasza, hanem tünetmentes évek után jelentkezik. Ennek hátterében legtöbbször pszichés probléma vagy húgyúti fertőzés áll. Ilyenkor elsődlegesen pszichológusra van szükség, de a bepisilés hosszú éveken való fennmaradása esetén másodlagosan is jelentkezhet pszichés probléma, és ilyenkor is szükség van pszichológiai kezelésre.
Hogyan kerülhetjük el az ágybavizelést?
A megelőzés fontos része, hogy ne erőszakkal végezzük a bilire szoktatást, ugyanakkor a rendszeres, nyugodt körülmények közötti vizelést biztosítsuk a gyerekeknek. Az iskola első két osztályában az órák alatti kikéredzkedés megtiltása, nevelési céllal, hiba. Mindennemű büntetés tilos! A húgyúti fertőzések megelőzendők. Nyugodt, gyermekszerető családi háttér szükséges.
Egyéb módszerek: terápia
Hároméves korban el kell kezdeni a vizsgálatokat és 6 éves életkortól mindenféleképpen, kezelni kell a gyermeket. Az első lépcső mindig a háziorvos, aki egyszerű vizsgálatokkal be tudja sorolni a különböző csoportokba a betegeket és a kezelésüket el tudja indítani. A komplikált eseteket kell gyermekvese (nefrológia) szakrendelésre irányítani.
A terápiáról tudni kell, hogy nem egy-két hetes kezelésről van szó. Sokszor éveken keresztül kell kezelni a gyermeket, s ez sok türelmet és kitartást igényel a gyermektől, a szülőktől és az orvostól is. Az eredményes kezelés 3-6 hónapig folytatandó, a kezelés elhagyása csak fokozatosan lehetséges, mert a visszaesés gyakori, főleg ha hirtelen hagyták abba a kezelést. Az eredményes kezelés utáni visszaesés után az ismételt kezelés eredménye tartósabb szokott lenni.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.