Betegségek és megelőzésük

Miért alakulhat ki a veseszövet gyulladása (glomerulonephritis)?

Szerencsére ez a súlyos betegség a megfelelő antibiotikus kezelés ered­ményeként jelentősen ritkább lett, de így is előfordul Borsod megyében évente 1-2 eset. Az akut gyulladásos szakban életveszélyes betegség és ké­sői következményei is lehetnek, krónikus veseelégtelenséget is okozhat.

Milyen tünetei lehetnek a gyulladásnak?

A szervezetben zajló baktérium által okozott gyulladásos betegség – tüszős man­dula-gyulladás, bőrfertőzés – nem megfelelő kezelése után, második betegségként alakul ki. Enyhébb esetben ödéma jelenik meg, elsősorban a szemhéjakon, majd a lábakon, fáradékonyság, sörbarna színű vizelet, mely vérvizelésre utal. Súlyosabb esetben csökken, illetve megszűnik a vizelet kiválasztása, eszméletvesztés, epilep­sziaszerű rosszullét a magas vérnyomás miatt, vagy szívelégtelenség alakul ki, mely gyors halálhoz is vezethet. Ha az akut szakon túl van a beteg, 60%-ban teljes lehet a gyógyulás, 40%-ban késői vesepusztulás alakulhat ki.

A betegség megelőzhető, ha a baktériumok által okozott mandulagyulladást, bőrgyulladást időben látja orvos, és megfelelő antibiotikummal meg­gyógyítja, ha a szervezetben lévő baktériumgócokat, mint rossz fogak, kró­nikus orrmelléküreg-gyulladás, krónikus mandulagyulladás megszüntetjük.

Milyen jelekre figyeljünk?

Korai jel a vizelet színének sötétre változása. Mindig meg kell nézni a vizelet szí­nét! A reggeli szem héjduzzanat, nem mindig a fáradtság jele. A bokán látható zokninyom nem mindig az erős gumírozás következménye. Szűréskor a megelőző bakteriális gócot kell keresni.

A kialakult betegségnél nagyon fontos a szigorú ágynyugalom, a korláto­zott, kiszámított folyadékforgalom, só- és fűszerszegény diéta és a gyógy­szeres kezelés. Az akut veseelégtelenség megszűnése után is kerülni kell a fokozott fizikai terhelést. Nem tornázhat a gyermek. A vérvizelés, igaz egyre csökkenő mértékben, de hónapokig megmaradhat. Panaszmentesen is havonta vizelet laborvizsgálat és vérnyomásmérés szükséges. Féléven­te ultrahang- és vesefunkciós vizsgálat szükséges.

Jegyezzük meg! A kontrollvizsgálatok mindig az előző eredményétől függnek. Rossz értékek esetén hamarabb, normális értékek esetén később végezhető a kontroll. Ötéves tünetmen­tesség után nyilvánítható gyógyultnak a beteg.

Akut veseelégtelenség

A gyermekkor fiatalabb időszakában gyakrabban fordul elő, mert a vízte­rek gyors csökkenésére a kisgyermek rosszabbul reagál.

Kutatási eredmények! Az akut veseelég­telenségek több mint fele teljesen meggyógyul, de 10%-uk az akut szak­ban halállal végződhet, 30%-uk pedig krónikus vesebetegségbe mehet át, és felnőttkorig problémát okozhat.

A csecsemő-, kisgyerekkori hányás, hasmenés gyorsan csökkenti az erekben keringő vérmennyiséget, csökken a vérnyomás és a vese nem kap elég vért, s ezért először, védekezésként csökkenti a vizeletkiválasztást, de ha ez nem rendeződik gyorsan, akkor maradandó vesekárosodás alakul ki. Vannak olyan hasmenést okozó kórokozók, amelyek rögtön a betegség elején a vese szűrőműködését is károsítják, s vérvizelést is okoznak, így a veseelégtelenség gyorsan alakul ki. Vesepótló („művese”) kezelésre gyor­san van szükség. A gyors kezelés ellenére krónikus veseelégtelenség ala­kulhat ki, s egy egész életre szóló, életet veszélyeztető, korlátozott munkaképességet jelentő betegség lesz.

Hogyan előzhetjük meg a veseelégtelenséget?

A megelőzés fontos része a megfelelő folyadék biztosítása a gyermek számára. Ez fo­kozott figyelmet kíván a szülőtőt főleg olyan gyermekeknél, akik önállóan nem tudják ellátni magukat, tehát elsősorban a csecsemőknél. A nagyobb gyerekeknél a nyári idő­szak veszélyes, mert a meleg miatt több folyadékot veszítenek izzadással, és a játék mi­att nincs idejük a folyadék ivására. Figyelni kell a gyermekek székletére, még a nagyobb gyermekekére is. Abban az esetben, ha hasmenést észlelnek, akkor különösen fontos a fokozott folyadékbevitel és a hasmenés kezelése. A korai kezelés életet menthet.

Mire figyeljünk?

Ilyen esetekben a vizelet megfigyelése és laborvizsgálata korán felhívja a figyelmet a vese érintettségére. Sötét, véres vizelet korán jelentkezik. Pár nappal később már egyáltalán nincs vizelete a gyermeknek.

A betegség újbóli kialakulásának megelőzésére ugyanazok vonatkoznak, mint az első megelőzésére. Maradéktalanul gyógyult, panaszmentes esetek­ben is öt évig vesegondozás szükséges. Ez kezdetben havonta, háromhavon­ta, majd félévente vizelet labor vizsgálatot, évente vér-, ultrahang vizsgálatot jelent. Ötévi tünetmentesség után szabadítható fel a gondozásból a gyermek.

Krónikus veseelégtelenség

Évente 1 új beteg jelentkezése várható Borsod megyében. Szerencsére ez kevés beteg, de egy életre szóló problémáról van szó, s teljesen nem gyó­gyítható. Nagyon sok gyógyszeres, majd vesepótló művesekezelést igé­nyel. A beteg számára a legjobb megoldás a veseátültetés, de ez után is folyamatos gyógyszeres kezelést igényel. A munkaképességet jelentősen csökkenti.

Jegyezzük meg! Van veleszületett formája, mely a megszületés pillanatától okoz panaszo­kat, és kezelést igényel. Ez lehet veleszületett vesehiány vagy kisebb vese, de lehet a szülés alatt elszenvedett vesevérzés, veseér-elzáródás következ­ménye.

Örökletes is lehet?

Van olyan örökletes vesebetegség, mely gyermekkorban okoz vér és fehérjevizelést, magas vérnyomást és fiatal felnőtt korban lesz szükség művesekezelésre. Van olyan formája, mely visszatérő vesemedence-gyulla­dások következtében elpusztuló veseállomány miatt fiatal gyermekkorban kerül művesekezelésre. Van olyan formája is, amely bármelyik életkorban akut vesegyulladás, akut veseelégtelenség után alakul ki.

Az örökletes formák megfelelő családtervezéssel előzhetők meg. A visszatérő vesemedence gyulladások talaján kialakuló veseelégtelenség megelőzhető a húgyúti gyulladások korai felismerésével, korai erőteljes kezelésével, és a hajlamosító veseeltérések korai felismerésével és meg­felelő, olykor műtéti kezelésével.

Kutatási eredmények!  A gyermekkorban művesekezelésre ke­rülő gyermekeknél 60%-ban volt az ok a fejlődési rendellenesség talaján halmozottan jelentkező vesemedence-gyulladás. A fejlett országokban a megfelelő kivizsgálási, kezelési és megfelelő szülői magatartással ez az arány 25%-ra csökkent.

Mire kell fokozottan figyelnünk szülőként?

A megfelelő szülői magatartás az, hogy figyeli a gyermekét, rendszeresen elviszi az orvosi ellenőrzésekre és betartja az or­vos utasításokat. Sajnos a Borsod megyei veseelégtelen gyermekek között is több van, akiknél a szülő felelőtlensége okozta a betegség súlyosbodá­sát. Az akut vesegyulladás és akut veseelégtelenség következtében kiala­kuló krónikus veseelégtelenség megelőzését fent tárgyaltuk. A terhesgondozás során a magzat ultrahangvizsgálata már kimutathatja a vese eltérését, s akkor azt megszületés után azonnal tovább kell vizsgálni és kezelni.

Jegyezzük meg! A szűrést már a házassági tanácsadáskor kell kezdeni. Az örökletes be­tegségek felderítése, a házasulandók mindkét családjában halmozott rendellenességek fokozzák az utódokban is a betegségek halmozódását.

Hogyan kezelhető a vesebetegség?

Megfelelő diétás, gyógyszeres kezeléssel a kisebb vesével szüle­tett gyermekek állapota olyan mértékben javítható, hogy a művesekezelésre csak később, kisgyermekkorban kerül sor, szemben a csecsemőkorral. To­vábbi szűrési lehetőség a vizelet laboratóriumi vizsgálata. Hároméves kor­ban van az első kötelező laboratóriumi vizsgálat. Ettől eltérően javasoljuk a légúti fertőzések kapcsán a vizelet ellenőrzését. Légúti fertőzés minden kisgyermeknél gyakori, így a háziorvosi rendelőben gyakran megfordulnak. Ilyenkor meg kell vizsgálni a gyermek vizeletét.

Rutinná kell válnia annak, hogy bármilyen panasz esetén a szülő úgy vigye gyermekét az orvoshoz, hogy visz egy lemosott, középsugaras vizeletet a rendelőbe. (A vizeletvé­teli technikát a húgyúti fertőzéseknél részleteztük.) Még a csecsemőtől is könnyen lehet vizeletet nyerni, mert reggel, amikor tisztába tesszük, a kipelenkázás után nem sokkal a csecsemők döntő többsége vizel.

Fontos a diéta!

A kialakult betegség sajnos a beteg élete végéig tart, így a visszaesést megelőzni nem lehet, de nagyon fontos a diétás és gyógyszeres kezelés be­tartása, mert ezzel lassítható a folyamat és nem közömbös, hogy a művese­kezelésre 10 éves életkorban vagy 30 évesen vagy később kerül sor. A diétára általában jellemző, hogy a túlzásokat kerülni kell. Bármilyen ételből, folya­dékból a túlzott fogyasztás kerülendő, de ugyanakkor a nulla diéta is kerü­lendő.

A vesebetegeknek speciális diétájuk van, melyhez speciális diétetikus ad tanácsot. Általában sószegény diétát kell fogyasztani. Ez persze minden­kinek általában is javasolt. A fehérje-, az ásványianyag- és kalóriabevitelt a gyermek testsúlyának és a veseműködés károsodásának mértéke alapján határozzák meg, de annak betartása nagyon fontos. Ugyanúgy a számos gyógyszer bevétele is, mert a vese számos kieső működését pótolnunk kell.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.