Gerincsérülések
A gerincvelő nagyobb mérvű sérülései általában elesések vagy közúti balesetek során keletkeznek. Ha súlyos a gerincsérülés, a javulás után is lesznek maradványtünetek. A gerinc legsérülékenyebb részei a leginkább mobilis nyaki és az ágyéki gerincszakasz. Súlyos gerincsérülés komoly következménnyel jár, hiszen a sérülési magasságtól lefelé terjedő irányban az összes érző és mozgató működés károsodik. Gyakori és kevésbé súlyos az úgynevezett ostor-csapás-sérülés, amely főként közúti balesetek eredményeképpen alakulhat ki.
Az ostorcsapás-sérülés tünetei és jelei
Eleinte nincs különösebb fájdalom, de néhány óra múlva nyakfájdalom és -merevség alakul ki.
Egyéb tünetek:
- Fejfájás
- Az érintett terület ödémája
- Vállfájdalom
Azonnal orvoshoz kell fordulni, ha a karban gyengeségérzés, érzéskiesés vagy fájdalom jelentkezik, vagy a fájdalom hirtelen súlyosbodni kezd.
A nyaki gerinc sérülései azonnali halált okozhatnak, ha a légzőizmokat beidegző idegek bénulnak. A negyedik nyakcsigolya alatti sérülés esetén a légzés fennmarad, mert a rekeszizmot beidegző idegek épek maradnak.
A nyaki gerincszakasz sérülései ún. kvadriplegiához (minden végtag bénulásához) vezetnek, míg az ágyéki gerincszakasz sérülései paraplegiát okoznak (a lábak bénulását). A gerincsérültek hólyag- és mellkasi fertőzést kaphatnak, sarkaikon és a farpofákon a mozgáshiány, a nyomás és a fájdalomérzés hiánya miatt felfekvések szövetelhalások alakulhatnak ki.
Ostorcsapás-sérülés
A nyak hirtelen előre- majd hátralendülésével létrejövő tipikus közúti baleseti sérülés leginkább akkor alakul ki, ha valakibe hátulról rohan bele egy másik autó. Hatásai hosszan elhúzódok, és rendkívüli módon legyengítik a sérültet. Gyakran előfordul, hogy a nyaki fájdalom nem jelentkezik azonnal, hanem csak 1-2 nappal a baleset után.
A nyaki területet is érintő autóbaleset után mindenképpen orvoshoz kell fordulni! Megfelelő képalkotó vizsgálattal kimutatható a nyaki károsodás mértéke.
(Fenti képen.) A gerincből kilépő létfontosságú idegek teszik képessé testünket a mozgásra és a működésre, ezért károsodásaiknak súlyos következményei vannak.
Kezelési lehetőségek
Az ostorcsapás-sérülés után elegendő az ágynyugalom és fájdalomcsillapítók adása a nyaki fájdalom és a rossz közérzet mérséklésére.
Lehet ún. nem szteroid gyulladásgátlókat is adni ebből a célból. Ismert korábbi nyakfájdalmakkal, vagy ha a sérülés tünetei 2 hét múlva sem csökkennek, fel kell újra keresni az orvost, aki gyógytornát javasolhat. Sokáig Schanz-gallért alkalmaztak az ostorcsapás sérültek számára, de ez bizonyos mértékig merevvé teszi a nyakat, lelassul a gyógyulás folyamata, és a fájdalom is lassabban szűnik meg.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.