Ín- és izomsérülések kezelése
Az ínszalagok az izmokat a csontokkal összekötő erős, rostos szalagok. Különösen megerőltető sportok művelése során meghúzódhatnak, elszakadhatnak, vagy balesetekben sérülhetnek (például véletlen konyhai balesetben késsel elvágja valaki). Az ínszalagok könnyen gyulladásba kerülhetnek. Ez az ún. tendinitisz, amely az inat körülvevő ínhüvely gyulladásával jár együtt. Hasonló sérülések a vázizomzatban is kialakulhatnak – túlerőltetés miatt húzódások, szakadások formájában (atletikus sportok, body building stb. következtében).
Az inak és az ínhüvely gyulladását a mozgásos túlerőltetés váltja ki. Legjellemzőbb tünetei a fájdalom, duzzanat és merevség, a mozgás akadályozottsága. A bőr az érintett területen forró és vörös lehet, az ízület mozgatáskor ropoghat.
Ínszalagsérülések
- Achilles-ín szakadása – az Achilles-ín köti össze a sarokcsontot a lábikraizommal. Hirtelen, szokatlan terhelésre szakadhat el, ha például egy középkorú ember valamilyen számára szokatlan mozgásformát végez. A lábszár alsó része és a sarok erősen fáj. A kezelés sebészi helyreállítást vagy hathetes gipszrögzítést jelent. Mindkét esetben gyógytorna végzése is szükséges a mobilitás visszanyerésére.
- Kalapácsujj – a lábujj hirtelen behajlítására az ujjat egyenesben tartó ín csontos tapadása leszakadhat. Hat hetes sínezés teljes gyógyulást eredményez.
- Elvágott ín – éles tárgyakkal okozott kézsérülések károsíthatják a kéz inait. Ilyenkor sürgős sebészi beavatkozás szükséges a funkciók helyreállítására.
Íngyulladás
Az íngyulladás minden formája pihentetést igényel, és számos esetben gyorsabb a gyógyulás, ha a gyulladt inat sínezni lehet. Segít a fizikoterápia is. Az orvos adhat nem szteroid gyulladásgátlókat a fájdalom mérséklésére, és esetleg egy helyileg beadott koritkoszteroid injekció is gyorsabb javulást eredményez.
Az íngyulladás legjellegzetesebb típusai a következők:
- Achilles-ín gyulladása – az ínszalag sínbe helyezése ajánlatos a gyulladás csökkentésére. Enyhébb fizikai terhelés jótékony lehet a szalagok nyújtása céljából.
- Uszóváll, teniszváll – a kar forgató izomzata forgató köpenye inainak elszakadása; ilyenkor a váll mozgatása igen fájdalmas. A fájdalom jellemzően egy bizonyos ponton jelentkezik, amikor akart felemelve a sérült ínszalag a lapockacsonthoz dörzsölődik.
- Rendőrsarok – ilyenkor a hátsó lábszárizom sarkon tapadó és a talpon húzódó széles ina kerül gyulladásba, amely járás és állás közben nagyon fájdalmas.
- Teniszkönyök – a csuklót mozgató inak könyök környéki tapadásánál jelentkező fájdalom. A golfkönyök a könyök belső oldalát, a teniszkönyök a külső oldalát érinti. Kezelési módjai: pihentetés, jeges pakolások, esetleg az érintett területre adott szteroid injekció.
Izomszakadások
Izomsérülés bármely életkorban előadódhat, bár tény, hogy a sportolók, valamint az idősebb korúak, akik szokatlan mozgásformába kezdenek, nagyobb veszélynek vannak kitéve. A legtöbb sportágban fontos a hajlékonyság és az erő, így a hirtelen megerőltetés vagy túlságosan nagy súlyok emelgetése bizony izomsérülést okozhat. A leginkább érintett teherviselő izmok a lábszár, a comb elülső és hátsó felszínének nagyobb izmai.
Izomhúzódáskor éles fájdalom jelentkezik; olyan érzés, mintha elszakadt volna az izom. A zúzódás később válik láthatóvá, és a terület érintésre is fájdalmas. Az izomsérülések pihentetésre, jeges pakolások és hőkezelés hatására néhány hét alatt gyógyulnak. Nem szteroid gyulladásgátlók enyhítik a fájdalmat, és gyógytorna is segítheti a gyógyulást
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.