Kényszerbetegség tünete és kezelése
Ezt a pszichiátriai betegséget (más néven kényszerneurózist) állandóan visszatérő gondolatok, érzésekés impulzusok jellemzik. Ennek eredménye a „szertartásszerű” cselekvések végrehajtására való erős késztetés (kompulzió), így a kényszeres kézmosás, takarítás, a kulcsok, a víz, a gáz folytonos ellenőrzése stb.
A beteg megérti, hogy viselkedése szokatlan és irracionális, mégsem tudja szabályozni. A szertartásos cselekvéssor csökkenti a beteg feszültségét, szorongását. Kényszerbetegség a kleptománia (lopási kényszer) és a pirománia (gyújtogatási kényszer) is. Kényszerbetegség viszonylag gyakran fordul elő. Fejlett országokban ez a népesség 1%-át érinti. Azért nehéz megmondani, hogy igazából hányan szenvednek kényszerbetegségben, mert sokan el sem jutnak az orvoshoz.
Mi válthatja ki?
Sokan végzünk „ártatlan” mindennapos szertartásokat, ami már a gyermekkorban kezdődik: mindig azonos színű járólapra lépünk, mindig ugyanazon az útvonalon megyünk haza stb. Ez mindaddig nem veszélyes, amíg nem követi rendkívül erős szorongás vagy félelem attól, hogy esetleg nem hajtottuk végre a szertartásunkat… Csak akkor mondjuk ki a betegség tényét, ha a beteg egész életét, tevékenységét áthatja a kényszereknek való megfelelés, és ez számára mindennél fontosabb.
(Kép fent) A rituális, kényszeres kézmosás a fertőzéstől való állandó félelem vagy a piszoktól való undorodás következménye.
- Rohamokban jelentkező fejfájások
- Hirtelen látászavar tünetei
- A libidó csökkenése és okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A kényszerbetegség sokszor a serdülőkorban jelentkezik először, és számos esetben valamilyen személyesen átélt stresszhelyzet váltja ki. Családi halmozódása is lehet. Egyes emberek eleve kényszeres típusú személyiségek, azaz folyamatosan küzdenek az elismerésért, és más emberek érzéseit teljesen figyelmen kívül hagyják. Ezeknél természetesen gyakoribb a kényszerbetegség kialakulása.
Keressük fel orvosunkat!
Súlyos esetben a kényszercselekvések naponta akár több százszor is (!) megismétlődhetnek. Ez viszont nagy mértékben rontja a normálisan végezhető napi tevékenységet.
A viselkedést gyakran követő szorongás rendkívül zavaró a beteg számára. Ha valaki aggódik amiatt, hogy gondolkodása nem szabályozható módon alakul, vagy eluralkodnak a kényszercselekvési késztetések, célszerű ezt a kezelőorvossal megbeszélni.
Mit tehet az orvos?
Orvosunk az érzéseink és viselkedésünk leírásából valószínűleg kényszercselekvésre gyanakszik majd. Többféle pszichoterapikus kezelést alkalmazhat – a kognitív és viselkedésterápia nagyon sikeres lehet. Az ilyen terápia úgy segít, hogy szembesít a kényszercselekvésekkel, és megszabadít a rituális cselekvésektől. A dolgokat rosszabbnak tartjuk majd, mielőtt kezdenénk érezni a javulást állapotunkban. Terapeutánk vagy orvosunk egyidejűleg antidepresszáns-kúrának is alávethet.
Milyenek a kilátások?
A kényszerbetegségben szenvedő emberek többsége megfelelően beállított kezelés hatására általában lényeges javulást mutat. Mások, így a kényszeres személyiségű emberek hajlamosak a kezelésnek ellenállni, és még hosszú évekig effajta magatartást mutatnak.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.