Magasvérnyomás betegség gyermekkorban, tünetei megelőzése – hipertónia
Gyermekkorban sokkal ritkábban fordul elő, mint felnőttkorban. Szemben a felnőttkori magas vérnyomással, gyermekkorban legtöbbször valamilyen szerv betegsége következtében alakul ki a magas vérnyomás és e betegség felismerésével és kezelésével gyermekkorban megoldódik a magasvérnyomás-betegség. Kisebb részben úgynevezett elsődleges (primer) a magas vérnyomás, s ezek az esetek áthúzódnak a felnőtt korra. Hasonlóan, a veseeredetű magas vérnyomások döntő többsége életre szóló betegség. A felnőtt korra áthúzódó esetek súlyosak, mert a magas vérnyomás szerveket károsító hatása hosszabb ideig áll fönn.
Mikortól észlelhető?
Már újszülött kortól magas vérnyomást okoz a fő verőéren, az aortán lévő szűkület. A szív igyekszik ellátni vérrel a szűkület alatti területeket, s ezért megnöveli a vérnyomást, hogy a szűkületen át tudja nyomni a vért. Orrvérzés, kötőhártya-bevérzés, fejfájás, erőteljes sírás, nyűgösség hívja fel rá a figyelmet. Ha megtapintjuk a végtagokon a pulzust, akkor a bal csuklón gyengébb pulzust észlelünk, és a vérnyomás is alacsonyabb ezen az oldalon. Műtéti megoldás véglegesen megoldja a magas vérnyomást. A veseartérián található szűkület, születéstől kezdve okozhat magas vérnyomást, de sokszor az erőteljes növekedés során válik nyilvánvalóvá az érszűkület, s rendkívül magas vérnyomást okoz.
Mik lehetnek a tünetei?
Tünetei az előzőnek felelnek meg. A szerzett vesebetegségek a veseállomány pusztulásával párhuzamosan magas vérnyomást is okoznak. Ezeknél sokkal ritkább a hormontermelő mellékvese-daganat, mely rohamokban jelentkező szédülést, fejfájást, orrvérzést, kötőhártya-bevérzést okoz, az ilyenkor nagyon magasra emelkedő vérnyomás miatt. Gyermekkorban mindig keressük ezt a ritka okot is a magas vérnyomás hátterében. Főleg a serdülőkor környékén jelentkezik a primer hipertónia. Általában túlsúlyos serdülőkön figyelhető meg. Ha az elsődleges ok nem szüntethető meg, akkor a hipertónia fennmarad, folyamatosan kezelni kell, és késői szövődményei jelentősek, melyek a felnőtteknél kerülnek részletezésre.
Megelőzhető-e egyáltalán?
A veleszületett érszűkületek nem előzhetők meg, de korai felismerésük lehetséges. A vesebetegségek következtében kialakuló magas vérnyomást a vesebetegségek megelőzésével lehet kiküszöbölni. Az életmódbeli szokások változtatása mind az elsődleges, primer, mind a másodlagos hipertónia-betegségnél nagyon fontos. Sószegény diéta – a civilizáció egyik fontos ártalma a túlzott sófogyasztás – zsír-, koleszterin- és fűszerszegény diéta – sok mozgás, az elhízás kerülése.
Rendszeresen ellenőrizni kell a gyermekek vérnyomását is.
Ma az eszközök és a gyermek együttműködése miatt 3 éves korban kötelező az első vérnyomásmérés. Korszerű eszközökkel már az újszülöttek vérnyomása is biztonságosan és pontosan mérhető. Minden olyan esetben, amikor látható, hogy a gyermek nyűgös, fáradékony, vagy fejfájásra, látászavarra panaszkodik, akkor mindig gondolni kell magas vérnyomásra is. Minél korábban ismerjük fel és kezeljük a magas vérnyomást, annál inkább megelőzhetők vagy csökkenthetők a későbbi szervi szövődmények.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.