Mellékvese-betegségek: Addison-kór és Cushing-kór
A mellékvesék zsírszövetben a vesék tetején/csúcsán ülnek. A mellékvese két részből áll: a külső kéreg-, ill. a belső velőállományból. A mellékvesekéreg termeli a szteroid hormonokat (kortizol és aldoszteron), ezek a só-cukorháztartásban és a vérnyomás-szabályozásban játszanak szerepet. A mellékvesevelő pedig adrenalint és noradrenalint termel. Ennek is lehet csökkent és túlzott működése (hipo-, ill. hiper-funkció). A mellékvese-betegségeknek lehet az oka jóindulatú adenóma, amely általában is igen ritka jelenség.
Mellékvese szerkezete
A vesék tetején foglalnak helyet a mellékvesék, amelyek két részből állnak; mindkét rész meghatározott saját funkcióval rendelkezik.
Tünetek és jelek – Addison-kórban
Az Addison-kór tünetei lassan alakulnak ki. Általában csak rossz közérzete van a betegnek.
Egyéb tünetek:
- fáradtság és gyengeségérzés;
- étvágycsökkenés;
- láz;
- súlyvesztés;
- bőrpigmentáció: a bőrön sötétebb elszíneződések jelennek meg, főleg a tenyéren, könyökön és térden.
Az orvos ezek ismeretében megméri a vérnyomást is, ami alacsonynak mutatkozhat.
- A szexuális fejlődés visszamaradásának okai
- Hipertónia okai: milyen vizsgálatok szükségesek?
- Mellékvese hormonjai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Addison-kór
Oka a mellékvese csökkent működése, ami lehet autoimmun eredetű, ha a képződő antitestek károsítják a mellékvesekérget. Ritkábban lehet oki tényező a HIV fertőzés és az AIDS, vagy tüdőtuberkolózis, esetleg a hipofízis csökkent működése. A saját kortikoszteroid-termelést elnyomhatja a tartós szteroidkezelés, vagy csökkenhet műtét következtében is.
Bármely fenti ok miatt esik is vissza a kortikoszteroid-termelés, a szervezet normális biokémiai egyensúlya veszélybe kerül. Az Addison-kór nőknél kétszer gyakoribb, mint férfiakban, és családi halmozódást is mutat.
Hogyan kezelik?
Az elégtelen saját hormontermelést kívülről bevitt szintetikus hormonokkal kell pótolni. A betegekben súlyos a nátrium hiány, a vizeletben cukor ürül, ettől kiszáradnak. Vérnyomásuk igen alacsony, és eszméletvesztés is bekövetkezhet. Ez az ún. Addisonos krízis, amely végzetes is lehet, ha a beteg nem kap igen gyorsan folyadék- és szteroidhormonpótlást. Az Addison-kóros betegek Angliában például egy speciális karkötőt viselnek, ami tájékoztatja a környezetet, ha hirtelen eszméletvesztés állna be.
Az egyéb betegségeik miatt hosszú távú szteroid-kezelésen lévő betegeknél is bekövetkezhet Addisonos krízis, ha a kezelés valamilyen ok miatt hirtelen megszakad. Ezért (is) a szteroid-kezelést csak igen lassan, fokozatosan lehet abbahagyni! Ha bármit változtatnánk, előbb beszéljük meg kezelőorvosunkkal!
Cushing-kór
Az Addison-kórral szemben ebben a betegségben a mellékvesekéreg nagy mennyiségű hormont termel, ami felborítja a szervezet biokémiai egyensúlyát. A kórkép nőknél gyakoribb: sok esetben jár depresszióval és egyéb pszichés bántalmakkal.
Tünetek és jelek a Cushing-kórban
A Cushing-kórban szenvedőknél vagy azoknál, akik tartósan szteroidkezelést kapnak, az alábbi tünetek jelentkezhetnek:
- fáradtságérzés,
- túlzott arcszőrzet,
- „holdvilágarc”,
- vékony és sérülékeny bőr,
- súlyfelesleg lerakódása,
- a bőrön csíkosodás.
- magas vérnyomás.
Mi okozza?
Okozhatja mellékvesekéreg-tumor, vagy a hipofízis fokozottabb serkentőhormon-elválasztása. A leggyakoribb ok mégis a tartós szteroidkezelés. A szteroidkezelés utánozza a szervezet saját szteroidjainak hatásait, így ha a kettő összegződik, abból vészesen magas vérszintek lehetnek.
Hogyan kezelik a betegséget?
A Cushing-kór kezelése létfontosságú, mert súlyos esetben életveszélyes lehet. Ha szteroidkezelés miatt áll be, akkor az orvos korrigálja a dózisokat, vagy javasolja a kezelés abbahagyását. Ha tumor okozza, akkor azt műtéti úton el kell távolítani.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.