Myeloma multiplex tünetei és kezelése
A myelóma multiplex is csontvelő-eredetű daganat: az elburjánzó plazmasejtek nagy mennyiségű, fölösleges antitesteket termelnek, és azok felhalmozódnak. A termelt antitestek az ún. paraproteinek, amelyek egy része a vizeletbe kiválasztódik (Bence-Jones fehérje).
A myelóma általában időskorúakat érint: a betegek átlagéletkora 60 év körüli. A betegség az egész szervezetben károsítja a csontvelőt és a csontokat. A kezelés módjai változatosak, általában inkább a tünetek mérséklésére, mint oki kezelésre irányulnak, és a túlélési esélyek sem jók.
(FENT) A myelóma az egész testben roncsolja a csontállományt. Jellemző tünet a csontfájdalom, gyakran hátfájdalom formájában.
Tünetek és jelek
A jellemző tünetek az alábbiak:
- csontfájdalom – legtöbbször hát-, ill. derékfájdalom;
- vérszegénység – sápadt bőr, fáradtságérzés, légzészavar;
- veseelégtelenség – rossz közérzet, kevés vizelet, sárgaság;
- vérzések – az alacsony vérlemezkeszám miatt.
A myelóma jellemző sajátságai:
- A csontállomány pusztulása – a csontok, csigolyák és a gerinc gyakran károsodik; a csontok meggyengülnek, könnyen összeroppannak. A gerincoszlopból kilépő idegek elnyomódnak, és a test különböző részein fájdalmat vagy ideggyengeséget okoznak.
- Emelkedett kalciumszint – a csontok pusztulásával a kalcium a véráramba jut.
- Csontvelőpusztulás – vérszegénység, alacsony vérlemezke- és fehérvérsejtszint.
- Vesekárosodás – ez részben a feleslegben lévő antitestek, részben pedig a magasabb kalciumszint miatt alakul ki.
A myelómás betegek jóval érzékenyebbek a visszatérő fertőzésekre.
Mit tehet az orvos?
Az orvos számos vizsgálatot rendel a diagnózis megerősítésére és a megfelelő kezelés beállítására. A következő vizsgálatokat rendelheti el:
- Ezért legyél Te is őssejt donor!
- Leukémia gyermekkorban
- Akut leukémiák
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Teljes vérkép – myelóma gyanúja áll fenn ugyanis, ha az eredmények vérszegénységet, alacsony fehérvérsejt- és vér-lemezkeszámot mutatnak.
- Vesefunkció – jellemző a magas kalcium- és húgysavszint.
- Elektroforézis – ezzel a vérfehérjéket elektromos úton választják szét; a Bence-Jones fehérje mutatható ki vele.
- Röntgen – a röntgenfelvételeken csontsűrűség-csökkenés, „lyukak” látszanak – a csontpusztulásnak megfelelően.
- Vizeletvizsgálat – ezzel is kimutatható a Bence-Jones fehérje, vagyis az antitestekből származó fehérje.
- Csontvelő-biopszia – a biopsziával kivett csontvelőmintán látható, amint a daganatos sejtek elfoglalják a normál csontvelő helyét, és kiszorítják azt.
Kezelési lehetőségek
Minden tünetet megfelelő módon kezelni kell. A csontfájdalom például sugárterápiára jól reagál, és vizsgálatok szerint a magasabb kalciumszint ún. biszfoszfonátok adásával csökkenthető. Szteroidokat is alkalmaznak a csontfájdalmak mérséklésére. A veseproblémák kezelése dialízissel történik.
Egyes kemoterápiás kezelések növelik a myelómás betegek túlélési esélyeit, és az újabb gyógyszerek alkalmazása is további javulást hozhat.
Kilátások
A legutóbbi időkig meglehetősen kevés myelómás beteg élt 6-7 hónapnál tovább, vagy még rövidebb ideig, ha betegségük vérszegénységgel és veseproblémákkal is együtt járt. Ma már a szövődmények nélküli myelómások két-három évig, sőt még tovább is élhetnek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.